אודות

ברוכים הבאים!

שמי אורן אלבז, וזהו הבלוג "מבוא לקלקלה". בבלוג זה ננסה להסביר בשפה פשוטה ובהירה מושגים בסיסיים בכלכלה, נראה כיצד הם מתחברים לפוליטיקה מקומית ובינלאומית, ונבין כיצד מנצלים את הבורות של הציבור על מנת לגזול ממנו באופן הדרגתי את כספו ואת חירותו.

קצת אודותי – אני יליד שנת 1976. עברתי בחיי מספר גלגולים מקצועיים. בראשית דרכי למדתי בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון, במסגרת העתודה האקדמאית. לאחר שסיימתי את התואר התגייסתי לצה"ל ושירתתי כקצין בחיל האוויר כמשך כשש שנים. לאחר שהשתחררתי החלטתי שלא להשתלב כמהנדס בתעשיית ההי-טק, אלא לבחון תחומי עניין אחרים. מאז ומתמיד עסקתי בתור תחביב באמנות פלסטית ובעיצוב. בצעד נועז החלטתי לבדוק אם אפשר להפוך את האהבה למקצוע. הקמתי סטודיו לעיצוב גרפי ומאז אני עובד כפרילנסר עבור מגוון חברות וארגונים. בשנים האחרונות, בין היתר בעקבות המשבר הכלכלי העולמי שהחל ב-2008, ובעקבות תנועת המחאה החברתית שפרצה בישראל בקיץ 2011, התחלתי להתעניין וללמוד כלכלה באופן עצמאי. התחוור לי כי מדובר בתחום אשר משפיע באופן דרמטי על חיי כולנו, ואשר אודותיו איננו יודעים כמעט דבר. כעת אני מרגיש שהגעתי למסה קריטית של ידע, שמאפשרת לי להפיץ אותו הלאה.

כאמור, אינני כלכלן במובן הרשמי של המילה. מעולם לא למדתי את התחום באופן פורמלי. אולם בתור מהנדס יש לי הבנה טובה של מספרים ויכולת לימוד עצמי. מרבית הידע האנושי קיים כיום חינם אין כסף באינטרנט, כולל קורסים שלמים מפי טובי המרצים מן האוניברסיטאות המובילות בעולם, וכל שיש לעשות על מנת ללמוד זה להושיט את האצבעות ולגגל. מבלי להגזים, אני מעריך שצברתי במהלך השנים האחרונות אלפי שעות לימוד אודות כלכלה, פוליטיקה, היסטוריה וכיוצ"ב, והדבר שינה את השקפת עולמי מן הקצה אל הקצה. גיליתי לחרדתי, שמרבית הדברים שאנחנו מקבלים כמובן מאליו אודות כלכלה אינם נכונים, ושטענות רבות המושמעות בתקשורת חדשות לבקרים נובעות למעשה מאג'נדה פוליטית סמויה. חלק מן הדוברים מקדמים את האג'נדה הזאת במודע, והיתר פשוט מדקלמים ססמאות מבלי להבין את משמעותן. אני סמוך ובטוח שאם לציבור הרחב הייתה השכלה כלכלית מינימלית, הרי שאיש לא היה מעז להשמיע שטויות שכאלו, מחשש שיהפוך את עצמו לבדיחה מהלכת.

אולם לציבור אין השכלה כלכלית. האדם הממוצע סבור שכלכלה זהו תחום אפור ומשעמם, עם המון מספרים וגרפים, שרק הגאונים בבנק ישראל מסוגלים להבין. בה בעת הוא נוטל על עצמו התחייבויות כלכליות מרחיקות לכת כגון רכישת דירה בעזרת משכנתה, מבלי להבין את השלכותיהן או את הקשר ביניהן ובין המצב הכלכלי העולמי. לדעתי מדובר באבסורד, כמו לצאת לנווט במדבר בלי מפה, או לשחק פוקר בקזינו מבלי להכיר את הכללים. אבל מה שעוד יותר מכעיס הוא, שכלכלה היא למעשה לא כל כך מסובכת כפי שהיו רוצים שנחשוב. למרביתנו יש הבנה טבעית לגבי כלכלה ברמה הביתית שלנו, אנחנו מבינים למשל שעל מנת לשגשג עלינו להכניס יותר מכפי שאנחנו מוציאים, ולהשקיע בתבונה את חסכונותינו. אך משום מה, כאשר אנחנו עוברים לרמה הלאומית, האינטואיציה עפה דרך החלון ואנשים מוכנים לקבל גרעונות ממשלתיים, חילוץ של בנקים כושלים על חשבון משלם המסים והדפסת כסף יש מאין. בבלוג הזה ננסה להבין מדוע זה קורה, ולפזר מעט את מסך העשן אשר מקיף את התחום.

אז צאו איתי למסע, אשר עשוי לחולל שינוי באופן שבו אתם חושבים על כסף, על פוליטיקה, ועל כל מה שביניהם. אני מצידי אעשה כל מאמץ על מנת להציג את המידע באופן ברור וקל להבנה. אני אמנע ככל שניתן משימוש בגרפים ובמספרים, למעט למען הוכחת הטענות המרכזיות שלי, ולעומת זאת אתמקד במסקנות ובעקרונות אשר עומדים מאחורי המספרים הללו. יש להדגיש שלי עצמי אין שום אינטרס כספי בכתיבת הבלוג. אני אינני מנסה למכור לכם הקוראים דבר, ואינני מנסה לגרום לכם להשקיע במניה או בנייר ערך כלשהו. מטרתו היחידה של הבלוג היא לתרום להשכלה של אזרחי מדינת ישראל, ולקדם באופן זה את חירותם הכלכלית והאישית.

זיכרו – בלוג הזה אינו מהווה בשום אופן ייעוץ להשקעה בניירות ערך כלשהם, והח"מ לא יהיה אחראי להפסדים שעלולים להיגרם בעקבות פעולות כלכליות שננקטו על ידי קוראיו.

9 תגובות ל-“אודות

 1. אורן שלום,
  קראתי תגובה שלך בבלוג של הסולידית ומיד "טסתי" לאתר שלך לקרא את הבלוג שלך, קראתי את המאמרים האחרונים שלך וממש נהנתי, וחשתי צורך עז לכתוב לך תודה ולחזק את ידך שתמשיך לכתוב, אתה כותב מעולה, מצד אחד פשטות ומצד שני מביא ידע רחב ומרתק בשפה ברורה ומובנת.
  אני לגמרי מסכים ומאמין בהסתכלות ה"קלקלית" שלך, כבר למעלה מ-13 שנה אני קונה וצובר זהב פיזי כדי להגן על עצמי ומשפחתי מהמשבר המטורף שהולך להיות בעולם.
  מה שהיה הוא לא מה שיהיה….
  בהצלחה,
  מנחם

 2. אורן שלום,
  שמחתי להגיע לבלוג שלך ונהנתי לקרוא את הפוסטים האחרונים שכתבת.
  הייתי רוצה לקרוא את הפוסטים הראשונים שכתבת וכך להמשיך עד הפוסטים האחרונים.
  האם יש דרך לראות את הפוסטים לפי תאריך?

  תודה
  גלעד

  • גלעד שלום –
   ראשית תודה.
   שנית, אכן אין דרך טובה לצפות באתר בפוסטים באופן כרונולוגי, ואני מתכוון לתקן את זה בשלב מסויים.
   אולם לעת עתה אתה יכול ללחוץ על הקישור "כללי" המופיע בכותרתו של כל פוסט, והדבר יוביל אותך לרשימה פחות או יותר כרונולוגית של הפוסטים (למרבה הצער, מסיבות טכניות יש שם כמה חוסרים).

   בברכה,
   אורן.

 3. כבר מהמשפט הראשון שלך ידעתי שהגעתי סופסוף למקום הנכון. אני חושבת כמוך במובן ההסתכלות – מהצד של החינוך. לו היה בחינוך ילדנו הרכים בבתי הספר לימודי כלכלה כל הגישה שלהם לחיים לדעתי היתה שונה .אולי היינו גדלים קצת פחות מקולקלים ( למותר לציין שכמעט אף אחד מהמקצועות שאני חושבת שצריכים להילמד בבית הספר אינם נלמדים כמובן ).
  מהאתר אני מצפה להבנת המושג כלכלה ככלל ולהבין תהליכים שקורים בעולם תוך כדי התנהלות כלכלית. תודה על המקום הקטן הזה

 4. הי אורן,
  נתקלתי באתר שלך בימים האחרונים (דרך תגובה באתר הסולידית).
  האתר נהדר ואתה כותב מעולה 🙂
  הדעות שלי על המצב מאד דומות לשלך רק שעכשיו (בזכותך) אני מבין את המצב טוב יותר.
  כל הכבוד על המיזם!!

  נ.ב.
  אשמח לשמוע את דעתך על Physical Gold ETF (כמו לדוגמה zkb zgld).

  • שלום שון –
   תודה על תגובתך.
   אינני מכיר את תעודת הסל שציינת ולכן אמנע מלהביע עליה דעה. באופן כללי תעודות סל הן מכשיר מאוד נוח להשקעה, אולם למרות כל ההבטחות החגיגיות בלתי אפשרי לאמר אם הן אכן מחזיקות בנכס הבסיס (כגון זהב), ואם הן מכוסות לחלוטין. מי שנעזר בתעודות סל אלו צריך להיות מודע שישנו סיכון שהן יפשטו את הרגל והוא יפסיד את כספו, אף על פי שדווקא ניבא נכון את הכיוון של השוק.

 5. אורן שלום, תוכל להפנות למקורות אונליין / ספרים שלמדת ואתה מעוניין להמליץ? אותי מעניין בעיקר תחומי ההשקעות והכלכלה… תודה רבה וסחתיין על העבודה העמוקה שאתה עושה כאן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s