קריאת עתידות בנפט

oil prices

אני מוכרח להתייחס, ולו בקצרה, לצניחה הדרמטית במחיר הנפט שאותה אנו חווים בחודשים האחרונים. מחיר הנפט צנח מאז יוני 2014 בלמעלה מ-50%, ירידה שכמותה לא ראינו מאז פרוץ המשבר העולמי ב-2008. כל מי שממלא דלק באופן קבוע מברך על ההוזלה הזאת ומרגיש אותה היטב בכיסו, אולם נשאלת השאלה ממה היא נובעת, ואולי אף יותר חשוב – את בואם של אילו אירועים היא מבשרת?

ההסבר המקובל בפי התקשורת הוא שהירידה במחיר נובעת מן הגידול שאירע בשנים האחרונות בתפוקת הנפט של ארה"ב כתוצאה ממהפיכת ה- Fracking, אותה טכנולוגיה שבה מזריקים נוזלים בלחץ גבוה אל תוך פיר הקידוח על מנת לרסק את הסלעים בתחתיתו ולשחרר נפט וגז טבעי אשר כלוא ביניהם. מאז שנת 2010 תפוקת הנפט של ארה"ב טיפסה באופן מרשים מ-5 לכ-9 מיליון חביות נפט ביום. אולם אם נשווה זאת לתפוקה העולמית שעומדת כיום על כ-80 מיליון חביות ביום, נגלה שמדובר בתרומה של כ-5% בלבד. תוספת צנועה שכזאת בוודאי שאינה מספקת על מנת להסביר תנודה כה גדולה במחיר.

הסבר נוסף שהוזכר בעיתונות הכלכלית הוא של "מלחמת מחירים" אפשרית בין ארה"ב ובין היצרניות הנפט הגדולות החברות בקרטל אופ"ק. הטענה היא שייצור נפט מפצלי השמן הוא שיטה יקרה, אשר כדאית כלכלית רק כאשר מחיר חבית נפט הוא 60 דולרים ומעלה בממוצע. באמצעות הצפת השוק בנפט זול, יתכן והחברות בארגון אופ"ק (ובמיוחד ערב הסעודית, אשר עלויות ההפקה שלה נמוכות בהרבה) מנסות לחסל את תעשיית הנפט האמריקאית. כבר עתה נסגרים בזה אחר זה בארה"ב ובקנדה קידוחים אשר אינם כדאיים כלכלית במחירי הנפט הנוכחיים. אם המצב הנוכחי ימשך, יתכן שהענף כולו יתמוטט, תפוקת הנפט של ארה"ב תצנח בחדות, וההגמוניה של אופ"ק בשוק העולמי תישמר.

cost of production fracking

עלות ההפקה של חבית נפט במגוון קידוחים בארה"ב – מרביתם אינם כדאיים כלכלית במחיר של פחות מ60 דולר לחבית.

תיאוריה אחרת גורסת שהאחראית לצניחה במחירי הדלק היא דווקא ארה"ב עצמה, אשר מנסה באופן זה למוטט את כלכלתה של רוסיה, אשר נסמכת במידה רבה על ייצוא הנפט, ואשר הירידה במחיר מסבה לה כרגע נזק עצום. אני מתייחס להסבר זה בספקנות, משום שזה בלתי סביר שממשלת ארה"ב תעמיד בסכנה את תעשיית הנפט שלה, רק על מנת לפגוע כלכלית ברוסיה. כידוע, חלק גדול מן ההתאוששות בתחום התעסוקה בארה"ב בשנים האחרונות מוסבר על ידי משרות חדשות שנוצרו בסקטור האנרגיה. היעלמותן של משרות אלו עלול לגרום לדמוקרטים לאבד את הבית הלבן ב-2016, וזהו דבר מה שחשוב בעיניהם לאין ערוך יותר מאשר מדיניות החוץ של ארה"ב.

ההסבר שאני מספק לתופעה הוא הרבה יותר פרוזאי. לדעתי מחירי הנפט העולמיים צונחים פשוט משום שהביקוש לנפט נמצא במגמת ירידה. מאז פרוץ המשבר העולמי ב-2008 השימוש בדלק במדינות המפותחות כגון ארה"ב, האיחוד האירופי ויפן דועך לאיטו. האופטימיסטים שבינינו יטענו שזה נובע כתוצאה מן השיפור המתמשך במנועי המכוניות, אשר גומאים יותר ויותר קילומטרים על כל ליטר של דלק. אולם סביר יותר בעיני שהסיבה לכך היא שפחות ופחות אנשים במדינות אלו נוסעים לעבודה מדי יום. שיעורי האבטלה ירדו לכאורה מאז פרוץ המשבר, אולם הסטטיסטיקה אינה מביאה בחשבון את כל אותם אנשים אשר נפלטו ממעגל התעסוקה והפכו למובטלים כרוניים. הללו יושבים בבית, מתקיימים בצמצום מקצבאות סעד, וכמעט שאינם תורמים לכלכלה. כל הדלק שהם אינם צורכים הצטבר לו לאיטו במאגרים האסטרטגים של המדינות השונות, עד שהגיע למסה קריטית והחל להשפיע על רמת המחירים.

אחוז ההשתתפות בכח העבודה בארה"ב

למרות השיפור לכאורה במצב האבטלה בארה"ב, ניתן לראות שאחוז ההשתתפות בכח העבודה יורד בהתמדה

באופן מסורתי, ביקוש גבוה לאנרגיה הוא מאפיין מובהק של כלכלה צומחת. אנרגיה רבה דרושה על מנת להפיק חומרי גלם, על מנת להקים מפעלים חדשים ועל מנת לשנע את התוצרת שלהם ממקום למקום. באופן דומה, ביקוש נמוך לאנרגיה מאפיין תקופות של מיתון. יתכן ומחירי הנפט הצונחים הם הקנרית במכרה, אשר מבשרת על התחזקותם של הלחצים הדפלציוניים וחזרתו של המשבר. במקרה כזה, מחירי הנפט הנמוכים הם לא יותר מאשר פרס ניחומים לציבור אשר יחטוף בקרוב גל של פיטורין ופשיטות רגל. כעת כאשר הבנק המרכזי בארה"ב חדל מלהדפיס כסף ואף מדבר על העלאת ריבית קרובה, אין שום גורם חזק דיו בזירה הבינלאומית אשר יכול להזרים אוויר חדש לתוך בועת האשראי ולמנוע את התרחיש הזה מלהתממש.

ישנה כמובן אפשרות שברגע שבו הפד יבין שאנו ניצבים בפני מיתון, הוא ישנה כיוון ויחדש במשנה מרץ את תוכנית ההקלה הכמותית. התנהלות כזאת תכה את השווקים בתדהמה, משום שהיא תהיה מנוגדת לחלוטין להלך הרוחות האופטימי השורר בימים באלו בוול סטריט. במקרה כזה מחירי הנפט יזנקו חזרה למעלה, ויחד איתם יטפסו מחיריהן של כל הסחורות, על מנת לשקף את העלייה בהיצע הכסף בכלכלה העולמית. בד בבד זו תהיה הודאה רשמית בכך שהפד אינו מסוגל להפסיק את הדפסת הכסף, ויריית פתיחה בדרך לאובדן האמון בדולר כמטבע הרזרבה הבינלאומי.

…………………..

הצטרפו לעמוד הפייסבוק החדש של "מבוא לקלקלה"!
(קישור בצד הימני התחתון)

3 תגובות ל-“קריאת עתידות בנפט

 1. לפי הטענה שלך גם צריך לקחת בחשבון שכיום הרבה יותר קל לעבוד מהבית ואין באמת צורך ללכת למשרד. כל מקצוע שדורש מחשב ואינטרנט, ובעצם לא דורש משרד, חוסך בצורה כזו או אחרת באנרגיה.

  בנוסף, אנשים ללא כסף, שבעצם יושבים בבית וחיים על ביטוח לאומי ומקביליו, בעצם לא יכולים גם לטוס או לשוט שזה עוד פקטור של ניצול אנרגיה כמו שרשמת.

  וכמובן ניצול נפט לא מתחיל ונגמר בכלי תחבורה אלא גם ביצור כזה או אחר, לא?

  • עבודה מן הבית אכן דורשת פחות אנרגיה. השאלה היא עד כמה גורם זה משפיע על צריכת הנפט, והאם הוא מספיק על מנת להסביר את הירידה בביקוש. זוהי שאלה שדורשת מחקר, שלצערי אין לי את הפנאי כרגע לערוך.

   נצטרך פשוט להמתין ולראות. אם כלכלת ארה"ב תיקלע למיתון בחודשים הקרובים, נדע לבטח שזה היה הגורם לירידת מחירי הנפט. אם לא – אז לא.

 2. תודה על הניתוח המרענן והיפה!
  לפחות בעיתונות הכלכלית שאני קורא לא היתה בכלל התייחסות לירידה מתמשכת בצריכת הנפט במדינות שציינת.
  בד"כ עיתונות כלכלית לא תשמח לקרוא בכותרת
  "המיתון העולמי חוזר!" על סמך נתון אחד אבל זה הגיוני.

  אני גורס כבר זמן רב בעקבות כל מה שקראתי אחרי משבר 2008 ששום בעיה לא נפתרה ומאז אנחנו במשבר מתמשך. שום בנקאי לא נכנס לכלא, שום תקנות חדשות ונשכניות לא חוקקו ונכנסו לתוקפן בארה"ב: כנגד בנקים רגילים, כנגד מנהלי בנקים באשר הם, בנקאות הצללים או איגוח משכנתאות.

  בסופו של דבר הזדמנות פז לבצע שינוי יסודי, מקיף ועמוק במערכת הבנקאות העולמית, האמריקאית בפרט והמערכת המוניטרית העולמית מבוססת הדולר האמריקאי בוזבזה ע"י פוליטיקאים פחדנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s