לא קונים את הפרופגנדה

לא קונים את הפרופגנדה

את הפוסטר לעיל עיצבתי בעקבות תחושת הגועל המתמדת שאני מקבל לאחרונה בכל פעם שאני מעיין בעיתונים היומיים, או מאזין למהדורות החדשות. הברנז'ה העיתונאית, אשר גם בימים כתיקונם אינה מחבבת את ראש הממשלה (או את מדינת ישראל, או את המין האנושי באופן כללי), עושה מאמצים מיוחדים על מנת לסלף את המציאות ולשטוף את מוחם של המאזינים. היא סבורה שאם תציף אותנו בכתבות עגומות היא תצליח לייצר באופן תת מודע אווירה ציבורית של מצוקה ושל ייאוש, ולהביא לבחירתה של ממשלת שמאל.

אף על פי כן, מי שמביט בנתונים היבשים מקבל את התמונה האמיתית. מדינת ישראל בראשית 2015 היא מדינה שכלכלתה צומחת בקצב שנתי יציב של 3%. האבטלה נמצאת בשפל של 5.5%, וכל מי שרוצה למצוא עבודה מסוגל לעשות זאת. עלות המחייה אמנם עדיין גבוהה, אולם היא נמצאת במגמת ירידה מזה כחצי שנה (מה שמתבטא בירידת מדד המחירים לצרכן). יחס החוב לתוצר נמצא בשפל היסטורי של 67.4%, וזאת בשעה ששאר מדינות העולם המערבי רק שוקעות עמוק יותר ויותר בחובות. לבסוף, יחסית למצב הנפיץ באזורנו, אזרחי מדינת ישראל נהנים משקט יחסי, כזה שאזרחיהן של סוריה, עיראק או מצרים יכולים רק לחלום עליו.

בוודאי, ישראל רחוקה מלהיות במצב אידיאלי. מבחינה כלכלית אנחנו עדיין מדינה שרמות המס בה גבוהות הרבה יותר מדי, הבירוקרטיה הממשלתית העניפה מקשה על יזמים להקים עסקים חדשים וליצור מקומות עבודה, וחלק ניכר מן האוכלוסיה חי על חשבון הקופה הציבורית. אולם האופוזיציה לנתניהו רק מבטיחה להפוך את המצב הזה לחמור יותר באמצעות הגדלת ההוצאה הציבורית והעלאת מסים. בהיבט הזה ממשלת נתניהו היא בבחינת הרע במיעוטו, וכל מי שתומך בעקרונות השוק החופשי חייב להעדיף אותה על גבי האלטרנטיבה.

מבחינה מדינית נדמה שישראל שרויה במצור. ארה"ב ומדינות אירופה אשר חוששות מפני עליית האיסלם הקיצוני סבורות שאם יבגדו בישראל ויכריחו אותה לסגת לקווי 67, הן יצליחו למתן את הטרור המאיים עליהן מבית. הן כמובן טועות, משום שאין דבר אשר מעודד את הטרור האיסלמי, יותר מאשר נאומים רופסים ומחוות כנועות. נסיגה לקווי 67 לא רק שלא תוביל לשלום (דבר מה שאפילו אנשי השמאל מודים בו בחדרי חדרים), אלא רק תיצור עוד נסיכות טרור כמו זו של החמאס בעזה, אשר ממנה יעופו טילים על תל אביב. מצד שני, הישארות ישראל ביהודה ושומרון מקרבת את ישראל לכאורה למצב של מדינה מצורעת, אשר מוחרמת על ידי העולם כולו. לעניות דעתי גם בהיבט הזה גישתו הזהירה של נתניהו היא החכמה מכולן. ככל שמערכת הטרור האיסלמי מתקדמת, כך גדל הסיכוי שבארה"ב ובאירופה יעלו לשילטון ממשלות ימין אשר אוהדות יותר את ישראל, וניתן יהיה לשאוף לפתרון הבעיה הפלשתינית מתוך עמדה של כוח ולא של חולשה.

אין ספק כמעט שאם ממשלת שמאל תעלה כעת לשלטון, היא תיכנע מיד לכל תכתיביו של הנשיא אובמה. היא תקפיא בנייה ביהודה ובשומרון, תסיר את המצור מעל עזה ותאפשר לחמאס להתחמש פעם נוספת. כתוצאה מכך מדינת ישראל עלולה חלילה לעמוד פעם נוספת בפני גל של טרור חסר מעצורים. בנימין נתניהו הוא המועמד היחיד לראשות הממשלה אשר הוכיח את יכולתו לעמוד בפני הלחצים מצד ארה"ב והאיחוד האירופי, ולהגן על האינטרסים של מדינת ישראל אף במחיר של עימות חזיתי עם מנהיגיהן חדלי האישים של אומות אלו. על כך לפי דעתי הוא ראוי לקדנציה נוספת, ואני קורא לכולם להצביע עבורו.

3 תגובות ל-“לא קונים את הפרופגנדה

 1. וואו, קומיוניקט הישר מהדפוס של ישראל היום. כל הפסקה האחרונה שלך היא גיבוב שטויות חסר בסיס, במיוחד שמי שהוכיח שאינו מסוגל להתמודד עם החמאס הוא ביבי (שעשה איתו מו"מ כבר 3 פעמים), מי שתמיד משתמש בטקטיקות של הפחדה שאינן מבוססות על כלום (ראה שני הנאומים הקודמים שלו מול הקונגרס), שלא לדבר על כך שטקטיקות של הפחדה הן נשקן של משטרים טוטאליטרים.
  אבל בסדר, תמשיך להאמין שביבי יתקן את כל "הגמגומים הקטנים" שציינת בפוסט, הרי אחרי 6 שנים בשלטון הוא יכול סוף סוף להתפנות לזה.
  מבוא לקלקלה ללא ספק

  • יוגב,
   קודם כל אני רוצה לציין שאינני מתומכיו הגדולים של ביבי, ואינני מתכוון לבחור בו – אך בהשוואה לאלטרנטיבה שמפלגת העבודה מציבה אין פה בכלל שאלה.

   בנוגע לפסקה האחרונה, אינני רואה כלל מה שגוי בה – האם אתה חולק על הטענה שציפי ובוז'י לא ייכנעו מיד לתכתיבי אובמה? הם מצדדים בלעשות כך כבר עכשיו (ציפי למשל התבטאה על הצורך בעצירת הבנייה ביו"ש כבר מספר פעמים, האחרונה שבהם לפני פחות משבוע בפני סטודנטים – ואני לא רוצה אפילו לדמיין מה עוד חושבות על כך סתיו שפיר ומירב מיכאלי, או יוסי "הכיבוש" יונה), וזה עוד לפני שהופעל עליהם לחץ חיצוני מסיבי שללא ספק יופעל על ידי ממשלת ארצות הברית, מדינות מערב אירופה ועוד כל מיני "ממשלות ידידותיות" כאלו ואחרות. האם זהו גיבוב שטויות חסר בסיס להניח שהם יממשו את מה שהם מדברים עליו עכשיו כשיעלו לשלטון?

   או שב-"גיבוב שטויות חסר בסיס" אתה מתכוון לפסקה הזו:
   "בנימין נתניהו הוא המועמד היחיד לראשות הממשלה אשר הוכיח את יכולתו לעמוד בפני הלחצים מצד ארה"ב והאיחוד האירופי, ולהגן על האינטרסים של מדינת ישראל אף במחיר של עימות חזיתי עם מנהיגיהן חדלי האישים של אומות אלו. "
   אפשר להגיד על ביבי המון דברים, ורובם ככל הנראה יהיו נכונים, אבל אי אפשר שלא להעריך את היכולת שלו לעמוד על האינטרסים של מדינת ישראל כנגד כל העולם, בין אם אני ואתה מסכימים איתו אם אלו אכן האינטרסים החשובים ביותר של מדינת ישראל או לא.

   מה שאני כן מסכים אתך אבל, היא ההתנהלות הכושלת אל מול חמאס במלחמה האחרונה ובכללי. אבל אני בספק רב אם גישת השמאל (שנוסתה כבר מספר פעמים ונחלה כישלון חרוץ בכולם) מוצלחת יותר.

   אורן – פוסט מעולה שאכן נוגע בנקודה חשובה. אדם מבחוץ שלא מכיר את ישראל והיה ניזון מהתקשורת בלבד, היה משוכנע שמדובר במדינת עולם שלישי בתהליכי התפרקות מתקדמים.

   • גישת השמאל שכבר נוסתה מספר פעמים ונכשלה? פעם אחרונה שבדקתי, הימין נמצא בשלטון ברצף מאז 1996 (לא ממש אפשר לספור את הקדנציה של ברק) – זה כבר 19 שנים? 18.5? גישתו של השמאל לא נכשלה מעצמה, היו מי שעזרו לה להיכשל – אותם אלה שהחליפו את השמאל.
    ולגבי יכולת העמידה של ביבי על האינטרסים של ישראל מול העולם – מה לגבי יכולת העמידה שלו על האינטרסים של תושבי ישראל בתוך מדינתם? אם יש מי שמוביל את המחירה של האינטרסים של תושבי ישראל לבודדים בעלי הון, תמורת נזיד עדשים, זה ביבי וממשלתו. זה לא קשיים טכניים כמו שניסו להציג פה – זו דרך פעולה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s