סין היא רק תירוץ

Yellen_dragon

טוב שיש את מי להאשים – ג'אנט יילן, יו"ר הפד.

בימים אלו, שבהם הבורסות מתמוטטות והאדמה רועדת תחת רגלינו, אני רוצה להזכיר לקוראי דברים שכתבתי מוקדם יותר השנה: "חזרה למיתון – בניגוד למה שהתקשורת משדרת, הנתונים הכלכליים המתקבלים מארה"ב בחודשים האחרונים אינם מעודדים. ישנו סיכוי שהצמיחה והשיפור בתעסוקה שראינו בחודשים האחרונים התבססו יותר על שכנוע עצמי שהמשבר הסתיים מאשר על המציאות, ושרשתות השיווק בארה"ב הצטיידו במלאי וגייסו עובדים בציפיה לקונים שלא יגיעו. במקרה כזה, הפדרל רזרב יאלץ לדחות את מועד העלאת הריבית, ואולי אף יחזור להדפיס כסף כפי שעשה בשנים האחרונות. חוסנו של הדולר יתברר כאשליה, והמשקיעים הזרים יעלמו כלעומת שבאו. במקרה כזה אני מעריך שהבורסות בארה"ב יחוו תיקון משמעותי (לראשונה מזה שש שנים), וכותרות העיתונים יבשרו על שובו של המשבר. אבל בו זמנית גם זרם האשראי ממערכת הבנקאות יעצר, והתרומה שלו לאינפלציה תיפסק. ארה"ב תישקע פעם נוספת במיתון, אולם תחמוק לעת עתה מפני הסכנה של התפרצות אינפלציונית."

אינני מצטט את עצמי על מנת להתהדר ביכולות נבואיות כלשהן. התסריט לעיל היה רק אחד מבין שלושה תסריטים אפשריים אשר הצגתי, ובאותה עת לא הייתי מסוגל לומר בביטחון איזה מהם הוא הסביר ביותר. אני עושה זאת על מנת להפנות את תשומת ליבכם לכך שסין עלולה להיות רק תירוץ למשבר הנוכחי. זהו הרי ההסבר שהתקשורת מספקת לנו: מפולת בשוק המניות הסיני הציתה בשווקים פאניקה חסרת הגיון, והמניות צפויות לשוב ולטפס במהירה, משום שהכלכלה האמריקאית חזקה ונהנית מצמיחה איתנה. אולם הבורסה בשנגחאי היא חסרת חשיבות מבחינה עולמית. באתרים הכלכליים היא כלל אינה מוזכרת יחד עם שאר המדדים המרכזיים, משום שרק המקומיים סוחרים בה, ומשקיעים בינלאומיים אינם חשופים אליה ישירות. האין זה יותר סביר להניח שהכיוון הוא הפוך, וכי האטה בכלכלת ארה"ב, הצרכנית הגדולה ביותר של מוצרים סיניים, היא שהובילה למפולת בסין?

stocks_vs_QE

ישנו מתאם ברור בין תוכנית התמריצים של הפדרל רזרב וביצועי הבורסה בוול סטריט

כזכור, כל סיפור ההתאוששות בארה"ב הוא אחיזת עיניים אחת גדולה. הגאות בוול סטריט בשנים האחרונות תודלקה על ידי שיעורי הריבית האפסיים, ועל ידי הדפסת הכסף המאסיבית של הפד. הללו עודדו חברות רבות ללוות כספים בזול ולהשתמש בהם על מנת לרכוש בחזרה את מניותיהם (Share buyback). תעלול זה מאפשר לדחוף כלפי מעלה את מחיר המניה, אפילו כאשר החברה אינה מפתחת טכנולוגיות חדשות או משיקה מוצרים חדשים. שיעורי האבטלה בארה"ב אכן ירדו בהתמדה, אולם יש לשים לב כי מרבית המשרות אשר נוצרו הן משרות בשכר נמוך במגזר השירותים, וכי שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נמצא בשפל של עשורים. האמריקאי הממוצע אשר אינו מושקע בשוק ההון לא חווה שום שיפור מהותי במצבו מאז פרוץ המשבר העולמי, ועל כך מעיד השכר הממוצע אשר ממשיך לדשדש. לפיכך, אין זה פלא שהצרכנים מדירים את רגליהם מן החנויות, ושהדבר גורר האטה בשאר העולם.

שיעור הגידול במכירות בארה"ב

כיצד זה יתכן שכלכלת ארה"ב צומחת, בשעה שאין גידול במכירות רשתות השיווק?

באשר לבורסות בוול סטריט, נראה שהן התנתקו לחלוטין ממה שמתרחש בכלכלה האמיתית. אף אחד מן הנתונים השליליים אשר התפרסמו בחודשים האחרונים, כמו למשל נתוני הצמיחה האנמיים, לא הצליח לפגום באופוריה אשר שררה שם עד לאחרונה. נדמה שהדבר היחיד שמסוגל היה לקלקל את החגיגה הוא האיום של פדרל רזרב להעלות סוף סוף את הריבית, וגם זאת בשיעור סמלי של רבע אחוז בלבד. כלכלת ארה"ב נעשתה כה תלויה במדיניות הריבית האפסית, שהיא אינה מסוגלת להתקיים בלעדיה. במציאות הנוכחית שבה הן הסקטור הציבורי והפרטי שרויים בחובות כה עצומים, כל העלאת ריבית צפויה לגרור מפולת מיידית. לפיכך אני מפציר בקוראים שלא לקנות את הלוקשים שהתקשורת מנסה למכור להם. המוקד האמיתי של רעידת האדמה אינו נמצא בסין, כי אם בארה"ב.

מצב העניינים כרגע הוא וולטילי ביותר, ומצב הרוח בשווקים משתנה מדי שעה. אמש נדמה היה שהמפולת בבורסות נבלמה, בשעה שהחוזים העתידיים על מדדי הדאו-ג'ונס והנאסד"ק הצביעו על עליות חדות, אשר ימחקו את הירידות אשר חווינו בתחילת השבוע. אולם הראלי מלא התקווה התהפך במהלך הלילה, כאשר וול-סטריט ננעלה בירידות קלות. בשעה זו המשקיעים מפנים את מבטם בתקווה לעבר בורסות המזרח הרחוק, אשר מפגינות יציבות. אולם בלתי אפשרי לחזות כיצד העניינים יתפתחו. יתכן שהמפולת תימשך במלוא עוזה, וכי המדדים ישילו מעליהם עשרות אחוזים נוספים. אולם באותה המידה אפשרי כי הפדרל ריזרב יתערב במתרחש, יודיע על דחייתה של העלאת הריבית, ואולי אפילו על חידוש תוכנית ההקלה הכמותית. במקרה כזה בהחלט אפשרי שהבורסות יזנקו לשיאים חדשים. הכל תלוי במוצא פיה של גברת קשישה אחת בשם ג'אנט יילן, והדבר רק מדגים עד כמה השווקים בימינו מהונדסים.

2 תגובות ל-“סין היא רק תירוץ

    • על מנת לבדוק אם אכן ישנה ירידה בהיקפי ההזמנות מארה"ב? אני מודה שלא חשבתי על כך. זוהי בדיקה שמעניין לערוך, ואשתדל לבצע אותה לכשאמצא את הזמן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s