זה מתפוצץ להם בפרצוף

ZIRP bomb

אני מעריך שרבים מקוראי הוותיקים מתפלאים על כך שלא פרסמתי בשבועות האחרונים שום מאמר כלכלי, על אף התהפוכות הרבות בשוקי המניות והחששות ההולכים וגוברים מפני מיתון. האמת היא שאין לי הרבה מה להוסיף. את כל תובנותי בנדון כבר העלתי על הכתב לפני חודשים ושנים. כך למשל כבר בינואר 2015 טענתי שהירידה במחירי הנפט עלולה להיות סימן מבשר רעות:

"לדעתי מחירי הנפט העולמיים צונחים פשוט משום שהביקוש לנפט נמצא במגמת ירידה… באופן מסורתי, ביקוש גבוה לאנרגיה הוא מאפיין מובהק של כלכלה צומחת. אנרגיה רבה דרושה על מנת להפיק חומרי גלם, על מנת להקים מפעלים חדשים ועל מנת לשנע את התוצרת שלהם ממקום למקום. באופן דומה, ביקוש נמוך לאנרגיה מאפיין תקופות של מיתון. יתכן ומחירי הנפט הצונחים הם הקנרית במכרה, אשר מבשרת על התחזקותם של הלחצים הדפלציוניים וחזרתו של המשבר. במקרה כזה, מחירי הנפט הנמוכים הם לא יותר מאשר פרס ניחומים לציבור אשר יחטוף בקרוב גל של פיטורין ופשיטות רגל. כעת כאשר הבנק המרכזי בארה"ב חדל מלהדפיס כסף ואף מדבר על העלאת ריבית קרובה, אין שום גורם חזק דיו בזירה הבינלאומית אשר יכול להזרים אוויר חדש לתוך בועת האשראי ולמנוע את התרחיש הזה מלהתממש."

יש להודות שבתחזית זו הקדמתי את המאוחר. הייתי תחת הרושם שהמשבר בשוק האנרגיה יתפשט ליתר הכלכלה במהירות רבה יותר. אולם נראה שברמת העקרון צדקתי. כל מי שסבר שמחירי נפט נמוכים הם אך ורק ברכה לשוק העולמי מגלה כעת כי המציאות יותר מורכבת מכך. מדיניות הריבית האפסית של הבנקים המרכזיים אפשרה בשנים האחרונות לחברות האנרגיה ליזום פרוייקטים שאפתניים אשר לא היו כלכליים באף סיטואציה אחרת. עשרות אלפי קידוחים אשר בוצעו בשיטת ה"פראקינג" היקרה הביאו לעליה דרמטית בתפוקת הנפט של ארה"ב, ולשגשוג כלכלי אשר בה מיהר הנשיא אובמה להתהדר. אולם כעת כאשר המחירים נמצאים בשפל קידוחים אלו נעלמים כלעומת שבאו, וישנו אף חשש מפני גל של פשיטות רגל אשר יערערו את יציבותם של הבנקים אשר מימנו אותם. דוגמה טובה לכך הוא ענק הבנקאות הגרמני דויטשה בנק, אשר מנייתו צנחה מתחילת השנה בקרוב ל-40%.

בחודש אוגוסט האחרון, כאשר הבורסות חישבו להתמוטט ובסופו של דבר התייצבו (לא לפני שהגברת ג'אנט יילן הודיעה על דחיית העלאת הריבית המובטחת), כתבתי את הדברים הבאים:

"כל סיפור ההתאוששות בארה"ב הוא אחיזת עיניים אחת גדולה. הגאות בוול סטריט בשנים האחרונות תודלקה על ידי שיעורי הריבית האפסיים, ועל ידי הדפסת הכסף המאסיבית של הפד. הללו עודדו חברות רבות ללוות כספים בזול ולהשתמש בהם על מנת לרכוש בחזרה את מניותיהם (Share buyback). תעלול זה מאפשר לדחוף כלפי מעלה את מחיר המניה, אפילו כאשר החברה אינה מפתחת טכנולוגיות חדשות או משיקה מוצרים חדשים. שיעורי האבטלה בארה"ב אכן ירדו בהתמדה, אולם יש לשים לב כי מרבית המשרות אשר נוצרו הן משרות בשכר נמוך במגזר השירותים, וכי שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נמצא בשפל של עשורים. האמריקאי הממוצע אשר אינו מושקע בשוק ההון לא חווה שום שיפור מהותי במצבו מאז פרוץ המשבר העולמי, ועל כך מעיד השכר הממוצע אשר ממשיך לדשדש. לפיכך, אין זה פלא שהצרכנים מדירים את רגליהם מן החנויות, ושהדבר גורר האטה בשאר העולם.

באשר לבורסות בוול סטריט, נראה שהן התנתקו לחלוטין ממה שמתרחש בכלכלה האמיתית. אף אחד מן הנתונים השליליים אשר התפרסמו בחודשים האחרונים, כמו למשל נתוני הצמיחה האנמיים, לא הצליח לפגום באופוריה אשר שררה שם עד לאחרונה. נדמה שהדבר היחיד שמסוגל היה לקלקל את החגיגה הוא האיום של פדרל רזרב להעלות סוף סוף את הריבית, וגם זאת בשיעור סמלי של רבע אחוז בלבד. כלכלת ארה"ב נעשתה כה תלויה במדיניות הריבית האפסית, שהיא אינה מסוגלת להתקיים בלעדיה. במציאות הנוכחית שבה הן הסקטור הציבורי והפרטי שרויים בחובות כה עצומים, כל העלאת ריבית צפויה לגרור מפולת מיידית."

תחזית זו התממשה באופן מדוייק. זמן קצר לאחר העלאת הריבית בחודש דצמבר האחרון החלה מכירת החיסול בוול סטריט. המשקיעים אשר במשך שנים היו רגילים לחשוב שהפדרל רזרב ניצב מאחוריהם באש ובמים מצאו את עצמם לפתע לבד. כעת כאשר מעיין הכסף הזול התייבש, ובהיעדר צמיחה משמעותית בכלכלה האמיתית, לבורסות לא נותר דבר לעשות למעט לרדת. הראשונים אשר הבינו זאת מכרו את מניותיהם כבר בחודש ינואר והצליחו להציל את כספם, אולם מרבית המשקיעים עדיין נמצאים בפנים, דבקים באמונתם הכוזבת כביכול הבורסה תמיד עולה. במידה והמפולת תתחדש בשבועות או בחודשים הקרובים, אנו עלולים לראות בוול סטריט "מרחץ דמים", אשר יזכיר את אירועי 2008. היחידה אשר תוכל לעצור זאת מלהתרחש היא הגב' ג'אנט יילן, אשר על מנת להרגיע את המשקיעים תיאלץ להוריד את הריבית חזרה לאפס, ואולי אף להכריז על חידוש תוכנית ההקלה הכמותית.

לסיום, אני רוצה להזכיר לכם תחזית נוספת אשר ביצעתי באוקטובר האחרון:

"לאור הנתונים הגרועים הללו, סביר להניח שהפדרל רזרב יאלץ לשנות כיוון… כתוצאה מכך, הדולר אשר התחזק מאוד במהלך שנת 2014 צפוי לצנוח חזרה לערכו הקודם, והזהב אשר נמצא בשפל של חמש שנים עשוי לנצוץ עבור המשקיעים פעם נוספת."

ובכן, הפד טרם שינה כיוון, והוא דבק לעת עתה במסלול העלאת הריבית אשר אליו התחייב, ובכל זאת הדולר כבר החל להיחלש, והזהב כבר החל להתחזק. כתוצאה מציפיות המשקיעים שג'אנט יילן תיאלץ לבטל את העלאות הריבית המתוכננות ירד אינדקס הדולר (אשר מודד את ערכו בהשוואה לסל של מטבעות בינלאומיים) מתחילת השנה ב-5% (מאז התאושש במידה מסויימת, אולם חכו חכו…), והזהב זינק בלא פחות מ-15%. למעשה, המניות המצליחות ביותר בוול סטריט מתחילת השנה הן מניות כורי הזהב, אשר זינקו בממוצע ב-50%(!), זאת לאחר שפל חסר תקדים במחיריהן.

לסיכום, נראה שהבועה החדשה אשר אותה ניפח ממשל אובמה בשיתוף פעולה עם הפד עומדת להתפוצץ להם בפרצוף. הם ככל הנראה האמינו כי מדיניות הכסף הזול והתמריצים הפיסקליים תאפשר למשק האמריקאי לדדות הלאה עד לסוף כהונתו, מה שיאפשר לו להירשם בדפי ההיסטוריה בתור גאון פיננסי אשר הציל את הכלכלה מחורבן. אולם כניסה מחודשת למיתון, וזאת על אף כל הצעדים הקיצוניים שננקטו ועל אף שהריבית עדיין כמעט אפסית, תבהיר אחת ולתמיד עד כמה מדיניותו היתה כושלת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s