שבירה בזהב

תוספת מאוחרת: לקוראים אשר מגיעים לעמוד זה החל מיוני 2019 והלאה – מאמר זה כבר אינו רלוונטי. הזהב החזיק מעמד מעל לקווי המגמה המתוארים במאמר זה, והחל בשוק שורי חדש.breakdown in gold priceאמש, מחיר הזהב צנח מתחת לרמה הקריטית של 1280 דולר לאונקיה, היא הרמה האופקית אשר תמכה במחירו מאז ראשית השנה.

כזכור, לפני כחודש פרסמנו אזהרה לגבי תצורה טכנית שלילית אשר הולכת ומתפתחת במחיר הזהב. בזמנו היא נראתה כמו תצורת ״ראש וכתפיים״, אך היות ובתחילת אפריל המחיר נגע ברמת ה-1280 והצליח לזנק ממנה פעם נוספת, הרי שטכנית היא הפכה לתצורת ״משולש נופל״. התוצאות בכל מקרה הן זהות – היות ומחיר הזהב לא הצליח לפרוץ מעל למשולש הזה, אשר תחם את מחירו מאז השיא של פברואר, הרי שכעת הוא ככל הנראה בדרכו מטה. כפי שניתן לראות מן הגרף, כרגע המפולת נבלמה בדיוק על קו המגמה היורד מאז השיא של 2011 (מופיע בגרף כקו בצבע תכלת), אשר משמש כקו תמיכה מאז שנפרץ במהלך ינואר. אך לאור השאננות הרבה בשוק ההון אני מעריך שתמיכה זו לא תחזיק מעמד, וכי בימים הקרובים המפולת תימשך. מחיר המטרה מחושב על ידי חיסור האמפליטודה של התצורה (60 דולר) מקו הבסיס של 1280 דולר, דהיינו 1220 דולר לאונקיה. ירידה שכזו תביא אותו סמוך לקו מגמה ארוך טווח אשר נמשך מאז 2009, ולפיכך אני מאמין שמחיר הזהב ימצא שם תמיכה.

באחוזים, מדובר על ירידה של לא יותר מ-5%. אולם מבחינה טכנית לצניחה שכזו ישנה משמעות מרובה. פירושו של דבר שמחיר הזהב אינו עתיד לפרוץ מעלה בעתיד הקרוב. חודשי הקיץ הם בדרך כלל תקופה חלשה עבור מחיר הזהב. הביקוש התעשייתי מתגבר רק בחודש ספטמבר, כאשר סוחרי התכשיטים בהודו מתחילים להתכונן לעונת החתונות אשר מתרחשת בסתיו. כך שהפריצה המיוחלת מעל לרמת ה-1400 דולר, אשר צפויה היתה להביא לעניין מחודש במתכת היקרה, נדחתה בזאת למועד בלתי ידוע. כפי שאמרתי בעבר, זה אינו אמור לעניין את מי שמשקיע בזהב לטווח ארוך, בתור אמצעי להתגוננות בפני אינפלציה ומשברים פיננסיים. הללו יכולים לנוח בשלווה. אולם כל מי שעוסק במסחר לטווח קצר צריך להיות מודע לכך ולהיזהר, במיוחד אם הוא נעזר במינוף (דבר מה שאינני ממליץ עליו לציבור הרחב).

כעת נקדיש כמה מילים למשמעויות המאורע – כפי שתיארנו במאמר האחרון, נגידי הבנקים המרכזיים ברחבי העולם מצטיירים כיום כגיבורי-על. ציבור המשקיעים רואה כיצד הם מסוגלים בהבל פיהם לשנות את המגמה ולהעלים את ההפסדים בבורסה. כל זאת מבלי למוטט את המטבעות הלאומיים שלהם ומבלי לגרום לאינפלציה דוהרת. לפיכך נדמה שכל אמצעי זהירות הוא מיותר, וכל קמצוץ של זהב שאנשים מחזיקים בפורטפוליו הוא ביזבוז כסף. אם שוקי המניות יוסיפו לשבור שיאים חדשים, חוששני שהדבר יתקבע סופית בתודעת הציבור, ואנו נראה זינוק אקספוננציאלי במחירן (מה שבשפה המקצועית מכונה blow-off top). יהיה זה סיום נאות לבועה הספקולטיבית הגדולה ביותר בהיסטוריה.

תגובה אחת ל-“שבירה בזהב

  1. פינגבק: הזהב מחזיק מעמד | מבוא לקלקלה·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s