המחסום האחרון

S&P500 trouble aheadאם הייתם איתי בחודשים האחרונים, אתם בוודאי זוכרים כיצד פעם אחר פעם טענתי כי בפני מדדי המניות ניצב מכשול אחד אחרון, בדרך לטיסה פרבולית כלפי מעלה. המחסום הזה הוא קו המגמה העולה מראשית שנת 2016 (הקו הוורוד בגרף שלעיל), אשר נשבר במהלך חודש אוקטובר האחרון, מה שהוביל למפולת של סוף השנה. כזכור, על פי עקרונות הניתוח הטכני, מרגע שקו מגמה חשוב שכזה נשבר, הוא חדל מלהוות תמיכה למדד והופך לקו של התנגדות. ואכן, בשבוע האחרון ראינו כיצד מדד ה-S&P500 מתקרב אל הקו הזה, אך מתקשה לחצות אותו. אם עדיין יש מישהו מבין הקוראים שמטיל ספק בתרומתו של הניתוח הטכני להבנתנו את המתרחש בשוק, כל מה שהוא צריך לעשות הוא לדפדף אחורה למאמרים קודמים אשר התייחסו לקו הזה, ותיארו אותו בתור ה״מחסום האחרון״ העומד בפני הבורסה. אם שיטת הניתוח הטכני היא אמונה טפלה ותו לא, כפי שרבים אוהבים לטעון, הכיצד יכולנו לנבא כבר אז שדווקא נקודה זו תהיה כה בעייתית לחצייה?

בטווח הקצר, המדד סימן תצורה המכונה ״טריז עולה״ (בגרף – שני קווים כחולים מתכנסים), אשר נקודת השיא שלה ממוקמת בדיוק על קו המגמה אותו הזכרנו זה עתה. טריז עולה הוא תצורה אשר נוטה להיות ״דובית״, דהיינו להישבר כלפי מטה. זה בדיוק מה שראינו בשבוע האחרון, כאשר מדד ה-S&P500 נסוג לאחור. ביום שישי הוא עוד הצליח לתקן כלפי מעלה, וניסה פעם נוספת להסתער על קו המגמה. אך כעת החוזים העתידיים בוול-סטריט מצביעים על ירידות חדות. העיתונות הכלכלית מאשימה זאת בכישלון השיחות של ממשל טראמפ עם סין לגבי הסכם סחר חדש, ובמכסים חדשים אשר יוטלו על יבוא סיני לארה״ב. אבל אנחנו רואים שהדבר קורה בדיוק כאשר התנאים הטכניים הבשילו לשם כך. האם זוהי מקריות, או שמה כישלון השיחות עם סין הוא לא יותר מאשר תירוץ, עבור מאורע שהיה צפוי מבעוד מועד?

האם פירושו של דבר שאני חוזה מפולת בשוק ההון? לא בהכרח. עוד מוקדם מכדי לאמר אם מדדי המניות יכשלו לחצות את ״המכשול האחרון״ אם לאו. לאחר הזינוק שראינו מתחילת השנה, והמילים המעודדות מצד הבית הלבן והפדרל רזרב, האווירה בוול-סטריט עדיין אופורית. המשקיעים בטוחים שהבורסה צפויה לטפס לעד, ולפיכך הם מתעלמים מן הנתונים הכלכליים העגומים ומכך שהמניות ״יקרות״ על פי כל מדד אפשרי, ומנצלים כל ירידה קטנה על מנת לקנות. לפיכך לא אופתע אם נראה עוד כמה ניסיונות לחצות את קו המגמה העולה משנת 2016, ובהחלט אפשרי שבסופו של דבר אכן נחצה אותו. אבל אם הקו הזה לא יחצה במהרה, אנחנו צפויים לראות מפולת.

מפולת כזו מן הסתם לא תהיה פתאומית. אי שם מתחת למדד ממתינים הממוצעים הנעים של 50 הימים (כרגע עומד על 2850), והממוצע הנע של 200 הימים (כרגע עומד על 2775). כל אחד מהם עשוי לספק למדד תמיכה, לפחות באופן זמני. בכל פעם שהמדד ימצא תמיכה איתנה מתחת לרגליו, הוא עשוי לזנק בעוד ניסיון היסטרי לחצות את ״המכשול האחרון״, תוך כדי שהוא רומס את הדובים (המשקיעים הלעומתיים, אשר מהמרים שהבורסה תיפול). כך שבמצב כזה אני צופה הרבה וולטיליות. רק במידה וכל רמות התמיכה הללו (אלו שציינתי ורבות אחרות שתקצר היריעה לתאר כרגע) יכשלו, אנו צפויים לראות את המפולת ההיסטורית, אשר תגמד את זו שראינו בסוף 2018. אך בכל מקרה מאורע כזה אינו צפוי בטווח הזמן המיידי, וככל הנראה יתרחש רק בסוף הקיץ לכל המוקדם.

 

13 תגובות ל-“המחסום האחרון

 1. לדעתי ניתוח טכני זה כמו קריאת הורוסקופים בעיתון, נחמד, אבל לא הייתי מבסס את ההשקעות שלי על אף אחד מהם

 2. פינגבק: הזהב מחזיק מעמד | מבוא לקלקלה·

  • שלום עמי –
   בהחלט עבד, במובן זה שהניתוח הטכני זיהה את הנקודה הקריטית עבור ה-S&P500.
   פחות עבד, במובן זה שהממוצע הנע של 50 הימים אמור היה לספק תמיכה, לפחות זמנית, וזה לא קרה. לפיכך אנחנו בדרך מטה לבחון רמות תמיכה נוספות. הראשונה מביניהן היא רמת התמיכה האופקית ב-2800 נקודות (המדד מנסה להיאחז בה ממש כעת). אם זו לא תחזיק מעמד, הרי הממוצע הנע של 200 הימים נמצא מעבר לפינה ב-2775 נקודות. וכמובן ישנן נוספות.
   כל רמת תמיכה כזו יכולה תיאורטית לשמש כנקודת מוצא לראלי מחודש ולניסיון נוסף להסתער על ה״מחסום האחרון״. כך שקשה מאוד לאמר אם יש להיות לונג או שורט בנקודה הנוכחית, ואולי המדיניות הנכונה היא כלל לא להיות בשוק המניות, עד שהכיוון ארוך הטווח שלו יוכרע.

 3. אורן שלום,

  תודה על התשובה המפורטת!
  למעט החסכונות הפנסיוניים, שאיתם אין לי מה לעשות, אני מושקע בזהב/כסף/מזומן.
  מלבד זאת אני מחזיק etf על הGDX בכמות קטנה מתוך עצלות שבלנסות להמר על חברות ספציפיות.

  אני עוקב אחרי ניתוחים טכניים, אבל דבר כבר לא ישנה את ההשקפה הבסיסית שלי שאין מה לחפש בשוק המניות במדינות המפותחות ככה שזה לא ממש משנה.

  אמנם תיק שהסולידית לא הייתה ממליצה אבל זה עוזר לי לישון טוב בלילה 🙂

 4. פינגבק: מגפון | מבוא לקלקלה·

 5. פינגבק: כוס קפה | מבוא לקלקלה·

 6. פינגבק: התנגשות חזיתית | מבוא לקלקלה·

 7. פינגבק: חיים ומוות ביד הלשון | מבוא לקלקלה·

 8. פינגבק: התאונה הצפויה מראש | מבוא לקלקלה·

 9. פינגבק: באש ובמים | מבוא לקלקלה·

 10. פינגבק: ברבור צהוב | מבוא לקלקלה·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s