הזהב מחזיק מעמד

gold falling wedgeעידכון זריז לגבי מצבו של הזהב: לפני שלושה שבועות שמנו לב שמחיר הזהב נפל מתחת לרמת 1280 דולר לאונקיה, אשר תמכה בו מאז תחילת השנה. מבחינה טכנית הדבר נחשב לשבירה של תצורת ״משולש נופל״, אשר צפויה היתה להביא את מחירו לאזור 1220 דולרים לאונקיה (מחיר מטרה אותו מחשבים על ידי חיסור גובהו של המשולש מן המחיר אשר מהווה את בסיסו). ההסתיגות היחידה שנתתי מתחזית זו היתה התמיכה שאותה מצא מחיר הזהב בקו המגמה היורד מן השיא של כל הזמנים אשר נקבע בשנת 2011 (בגרף זהו הקו בצבע תכלת). הבעתי אז את דעתי (שלא היתה מבוססת על ניתוח טכני, יש להדגיש), שזוהי תמיכה חלשה שלא תחזיק מעמד לאורך זמן. הקרבה שלנו לעונת הקיץ אשר באופן מסורתי חלשה עבור הזהב תרמה לסברה שלי שמחיר הזהב נמצא בדרך למטה.

אך למרבה ההפתעה, בינתיים התמיכה הזו דווקא מחזיקה מעמד. כפי שניתן לראות מן הגרף, מחיר הזהב ״ניתר״ מן הקו הזה כבר שלוש או ארבע פעמים. הדבר מעיד על כך שישנו אי שם ציבור של משקיעים שקו זה מייצג עבורו את המחיר ההוגן, ובכל פעם שמחיר הזהב מתקרב אליו – הם קונים. כתוצאה מכך מחיר הזהב נקלע כעת לתצורה המכונה ״טריז יורד״, כלומר לכוד בין שני קווי מגמה יורדים מתכנסים. זוהי בדרך כלל תצורה ״שורית״, כלומר כזו שנוטה להישבר כלפי מעלה. לפיכך עוד לא אבדה תקוותו של הזהב, והוא עוד מסוגל להפתיע אותנו ולהמריא. על מנת לעשות כן הוא צריך לחצות את קו המגמה היורד קצר הטווח אשר הולך ומתפתח מאז חודש פברואר (בגרף זהו הקו הכחול הדק), באזור 1290 דולר לאונקיה בערך. אם בכל זאת התצורה תישבר כלפי מטה, הרי שהתחזית הפסימית שלי שוב נהיית רלוונטית, ומחיר המטרה הוא שוב 1220 דולרים לאונקיה.

הדבר מסתדר היטב עם התמונה הכללית בשוק ההון, שבה הסכם הסחר המובטח של ארה״ב עם סין שרוי בסימן שאלה ומדדי המניות רועדים מפחד. בסביבה כזו ישנו סיכוי גבוה יותר שהבנקים המרכזיים יפחיתו את הריבית במשק מאשר יעלו אותה, תוך התעלמות מכל ביטוי של אינפלציה, וזה אמור להיות טוב עבור הזהב אשר מהווה נכס מקלט מפני אינפלציה. אך ניסיון השנים האחרונות מלמד שהבורסה בוול-סטריט אינה נוהגת באופן הגיוני במיוחד. היא בוגדנית כמו הים והפכפכה כמו וונטילטור. מדדי המניות עדיין קרובים מאוד ל״מחסום האחרון״ שמפריד בינהם ובין שיאים חדשים. בכל רגע נתון יכולה להתפרסם איזו ידיעה אופטימית אשר תסייע לבורסה לחצות את המחסום הפסיכולוגי הזה, ולזנוח פעם נוספת כל עניין בביטחון שאותו מייצג הזהב. ניאלץ להמתין ולראות…

תגובה אחת ל-“הזהב מחזיק מעמד

  1. פינגבק: כוס קפה | מבוא לקלקלה·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s