נרקומנים

FOMC drug addictsאמש, הסוחרים בוול-סטריט ציפו בכיליון עיניים למסיבת העיתונאים של יו״ר הפד ג׳רום פאוול. לנוכח ההאטה בצמיחה העולמית ומלחמת הסחר הבלתי-נפתרת מול סין, הם ציפו שתהיה לו בשורה גדולה עבורם. כמו נרקומנים טרוטי עיניים ומחוררי וורידים אשר הולכים לפגוש את הדילר שלהם, הם קיוו למנה חדשה וגדושה של כסף זול. אך לתדהמתם הרבה לא היתה לו הרבה סחורה להציע – הפחתה של רבע אחוז בשיעור הריבית (מה שהיה צפוי מראש וכבר מתומחר במדדי המניות), וביטול מיידי של תוכנית ה-QT (אשר ממילא עמדה להסתיים בספטמבר הקרוב). יתירה מכך, הוא טען בחום שמדובר בהפחתת ריבית חד פעמית, וכי הפחתות נוספות אינן צפויות בעתיד הקרוב. עבור השווקים אשר מכורים לריבית האפסית זה לא היה מספיק, והם נכנסו לקריז. הדולר זינק כמו משוגע, ומדדי המניות קרסו.

זה ברור שפאוול אינו מבין את הסיטואציה שבה הוא שרוי. בתמימותו הרבה הוא בוודאי חשב שדבריו ירגיעו את השווקים. הוא אינו מבין את מימדי הבועה שקודמיו בתפקיד ניפחו בשוקי המניות והאג״ח, ועד כמה הבועה הזאת קרובה לכדי פיצוץ. אולי כעת, אחרי שחזה בעוצמת ההרס שדבריו חוללו תוך דקות בודדות, יבין עד כמה המצב קריטי וכמה הבורסה קרובה למפולת. אך נשאלת השאלה מה הוא יכול לעשות כעת? הוא אינו יכול להכריז שהוא חוזר בו מדבריו ובכל זאת מפחית את הריבית במשק האמריקאי בשיעור המקווה. הדבר יהיה משפיל מדי עבורו, ויפגע באופן בלתי הפיך באמינות של הפדרל רזרב. הוא מחוייב להמתין לפחות עד ה-18 בספטמבר, הוא מועד הפגישה הבאה של הוועדה. עד אז יזרמו מים רבים בנהר הפוטומק, והבורסה יכולה להיכנס לשוק דובי.

כפי שהסברנו, כאן בבלוג ״מבוא לקלקלה״, הבורסה נמצאת כרגע במצב רגיש במיוחד. היא השלימה זה עתה תצורת ״מגפון״ ארוכת טווח, אשר החלה בינואר 2018. זוהי תצורה בלתי יציבה על פי הגדרה, אשר נוטה להישבר כלפי מטה. אם המפולת בבורסה תתגבר בימים הקרובים והתצורה תופעל, מדדי המניות צפויים לאבד תוך תקופה קצרה כרבע משוויים (!). מה שעוד יותר מדהים הוא, שזאת עלולה להיות רק הפתיחה של שוק דובי ארוך טווח, שכמותו העולם לא ראה מזה עשורים, ושלקראתו הוא כלל אינו מוכן. כך למשל ראינו אמש את התשואה על האג״ח לעשר שנים של ממשלת ארה״ב צונחת בחדות במקביל לנפילה במניות. הסוחרים מן הסתם העבירו את כספם ממניות לאג״ח, מתוך ציפיה שהן ישמשו עבורם כנמל מבטחים. אבל מה שהם אינם מבינים הוא, שכל משבר כלכלי בעת הנוכחית יוביל לירידה בהכנסות הממשל הפדרלי ממיסים, ולזינוק בהוצאותיו. הדרך היחידה שבה הוא יוכל לממן את גרעונותיו (שכבר עתה הם עצומים) היא באמצעות הנפקת כמות אדירה של אג״ח והצפת השוק בהן. כך שבהחלט יתכן שהסוחרים בוול-סטריט קופצים כעת מן הפח אל הפחת.

טעות נוספת שהם עושים היא למכור את הזהב אשר בידיהם. במקביל לירידות בבורסה, ראינו אתמול תיקון משמעותי במחיר הזהב. כמו כלבים מאומנים, הסוחרים בוול-סטריט סבורים שדולר חזק פירושו זהב חלש. אך יש להזכיר שאינדקס הדולר בסך הכל מודד את ערכו של המטבע האמריקני מול סל של מטבעות זרים, ולא מול סחורות מוחשיות. מחיר הזהב קבע לאחרונה שיאים חדשים ביחס למטבעות מרובים כגון הדולר האוסטרלי, הדולר הקנדי וכעת גם הפאונד הבריטי. אזרחי כל המדינות הללו צפויים להתעורר ולהבין שמוטב להם להחזיק את חסכונותיהם בזהב במקום במטבע המקומי, והביקוש צפוי להרקיע שחקים. על אחת כמה וכמה הדבר נכון, כאשר אנחנו שומעים שבנקים כגון UBS מתכוונים להתחיל ולגבות ריבית שלילית על החסכונות של לקוחותיהם. אותם לקוחות מן הסתם יעדיפו להחזיק זהב אשר אינו נושא תשואה כלשהי, על פני מזומן הנושא תשואה שלילית. התוצאה הבלתי נמנעת תהיה ״ריצה על הבנק״ ומשיכה של פקדונות, אשר תעמיד את הבנקים בסכנת התמוטטות – סיבה נוספת להחזיק זהב מחוץ למערכת הבנקאית.

רבותי, אנחנו ללא ספק חיים בזמנים דרמטיים. הבורסה עדיין קרובה לשיא של כל הזמנים ו-99% מהאוכלוסיה לא מודע לכך שיש כלל בעיה. אך לא אופתע אם יום אחד נביט לאחור ונזכור את היום הזה כיום שבו החלה רשמית הספירה לאחור לקראת משבר כלכלי עולמי.

6 תגובות ל-“נרקומנים

 1. תהיתי באמת כשקמתי למה המדדים ירדו למרות שכו הייתה הורדת ריבית עד שראתי את מה שהוא אמר.יותר מדי כוח מרוכז במוצא פה של בן אדם אחד מה יכול להשתבש?! רוב המשקיעים עדיין לא מבינים את זה ורואים את הדולר כמקלט אבל היחס סיכון תמורה מועדף לזהב
  מייק מאלוני הוא סוחר זהב וברור שהוא רוצה שאני אקנה ממנו אבל המאמר שהם שיחררו עכשיו מראה את זה בבירור שהזהב מתומחר בחסר לעומת הS&P
  מצידי שהזהב ימשיך לרדת בעת הקרובה עוד לא אתנגד.
  זמנים דרמטיים בהחלט תמשיך לעדכן אותנו!.

  https://goldsilver.com/blog/dear-stock-investor-im-about-to-steal-profits-right-out-of-your-brokerage-account/?utm_campaign=20190729StockInvestorJeff&utm_content=touchpoint_1_newsletter&utm_medium=email&utm_source=zaius

  • שלום –
   אני לא יועץ פיננסי ואין לי שום הסמכה פורמלית בתחום, ולכן אני מנוע מלתת ייעוץ השקעות, וכל החלטה שתבצע היא על אחריותך הבלעדית.
   אבל תוכל לקרוא כמה עצות לגבי השקעה בזהב בפוסט הזה.
   השקעה בזהב פיזי דורשת מומחיות, על מנת להשיג את המוצר הנכון במחיר טוב. לפיכך כדאי להתייעץ עם מומחה בלתי תלוי. השקעה בזהב באמצעות תעודת סל היא עניין קצת פחות מסובך, אבל דורשת מתן אמון בגורם המנפיק וכרוכה בסיכון מסויים שהוא יפשוט רגל.

  • הפרמייה מעל מחיר הספוט של הזהב בארץ היא כ35% למטבע של אונקיה אחת ככל שקונים מטבע קטן יותר העלות פר גרם עולה. https://www.israelmint.com/ מוכרים בוליונים אבל שוב זה חתיכת פרמייה לביטוח מצד שני אתה לא חשוף לחדלות פירעון של צד שני כשאתה מחזיק חלק מהעושר שלך בדברים פיזיים. סילבר הם מוכרים יקר יותר ממוכרים אמינים בחו"ל גם עם חישוב המיסי ייבוא מע"מ וכו העלות של הזהב היא פחות או יותר כמו לייבא מחו"ל(חישוב שלי אבל תבדוק גם בעצמך טוב טוב לפני).
   בכל מקרה לפי הכותרת שלך אתה לחוץ אבל לפני שאתה פועל אל תיהיה לחוץ תבחן את כל השיקולים וכל הדרכים שבהם ניתן להיות חשוף לזהב כמו שmemetoil רשם לך ותקבל החלטה שמתאימה למצב הפיננסי שלך! וכמובן חייב לציין שאין באמור ייעוץ השקעה רק מידע כללי לשאלתך.

   • אני לא ממליץ לרכוש זהב לצרכי השקעה מהחברה הישראלית למדליות ומטבעות, משום שהפרמיה שלהם מטורפת. ישנן דרכים טובות יותר לרכוש זהב וכסף פיזיים. לצערי אני מנוע מלדון בכך בפומבי, משום שאינני יועץ השקעות מוסמך.

 2. יש חברה אחת ישראלית המאפשרת קנית זהב בוליון להשקעה ללא מע"מ* תמורת 10% פרמייה מעל מחיר הספוט. שירות מצויין.

  *בקנייה מעל 30,000$

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s