סכין נופלת

falling knife

סכין נופלת. זהו המונח המקובל בוול-סטריט כדי לתאר את מה שאירע אמש בשוקי המניות. נופלת – משום שהירידה היתה כה חדה ופתאומית. סכין – משום שאם תנסה לתפוס אותה בעודה באוויר, סביר להניח שתיחתך. כבר בשעות הלילה ברור היה שמשהו רע קורה. המסחר בחוזים העתידיים הופסק לאחר שהללו צנחו בחמישה אחוזים. עם צילצול הפעמון מדד הדאו-ג׳ונס נפתח בירידה של שבעה אחוזים, ניסה להגיח מן הבור, אך נכשל ונסגר לבסוף בירידה של קרוב לשמונה אחוזים. מדובר בירידה החדה ביותר מאז 1987, כלומר גם בשיא משבר הסאב-פריים לא ראינו יום שכזה. המפולת היתה כה דרמטית, שהיא מחקה את שארית רווחי הנאסד״ק מאז אוקטובר האחרון, והכניסה את המדדים באופן רשמי לשוק דובי (ירידה של 20% מן השיא).

אבל אפילו אחרי יום כזה, למרבית הסוחרים אין מושג בפני מה הם ניצבים. ראשי המשק מתראיינים בערוצי הטלוויזיה ומנסים להרגיע את הציבור. חלקם, כמו וורן באפט, מנסים לשכנע אותנו שזוהי דווקא הזדמנות מצויינת לקנייה. כולם מניחים שהמשבר הנוכחי נובע אך ורק מהתפרצות ווירוס הקורונה, וכי הוא צפוי לחלוף ברגע שבו המגיפה תיעצר. הם אינם מבינים שהיתה זו רק הסיכה שפקעה את בועת האשראי העולמית, אשר ממילא היתה קרובה לכדי פיצוץ. רק מתי מעט כמו הבלוג שלפניכם יכולים לטעון כי הם זיהו את המתרחש, והזהירו מפניו מבעוד מועד. אמנם לא היתה דרך לנבא את הרגע המדוייק שבו הבורסה תיקרוס. אך לדעתי, היפוך עקומת האג״ח אותה חזינו בשנה האחרונה היה ונותר הסימן הברור ביותר למיתון המתקרב. זהו אינדיקטור אשר מעולם לא אכזב בעבר, וגם הפעם הוא הצליח לחזות נכונה.

מה צפוי לקרות בשוק המניות בהמשך? אם הקונסולידציה שראינו בשבוע שעבר אכן היתה תצורה של ״דגל דובי״, הרי שהמפולת צפויה להימשך, ולהשלים ״רגל״ נוספת כלפי מטה, כמו זו שראינו בסוף פברואר. אם הדבר אכן יקרה, הדבר מנבא מחיר יעד של 2550 נקודות במדד ה-S&P50, או אובדן של 7 אחוז נוספים! אך מצד שני המדד נסגר מתחת לעקומת הבולינגר התחתונה שלו, מה שמרמז דווקא על תיקון כלשהו כלפי מעלה. ואכן, לאחר דברי ההרגעה של הנשיא טראמפ, החוזים העתידיים מצביעים כרגע על עליה של ארבעה אחוזים. טראמפ השליך לשוק עצם בדמות הבטחה להפחית את מס ההכנסה, מה שעשוי להשאיר עוד כמה דולרים בכיסו של כל עובד. המצב הוא כה וולטילי כרגע שאני לא מסוגל לאמר מה יקרה בטווח הקצר. בימים האחרונים ראינו את כל רמות התמיכה קורסות בזו אחר זו, מה שמעיד שכאשר הפאניקה משתלטת על הציבור, הניתוח הטכני מאבד מן האפקטיביות שלו. התחזית היחידה שאני עוד מאמין בה היא שבסופו של דבר תצורת ה״מגפון״ אשר הופעלה מחדש תשלים את עצמה, מה שקובע למדד ה-S&P500 מחיר יעד של 2100 נקודות.

זיכרו, אנחנו שרויים כעת בהתפרצות דפלציונית, אשר מצמצמת במהירות את היצע הכסף, ומייקרת את כל החובות למיניהם. כתוצאה מכך, כל נכסי הסיכון מאבדים מערכם, וכל בעלי החוב נמצאים בסכנה של פשיטת רגל. הדבר גורם לבנקים להיכנס למגננה, והם עוצרים את מתן האשראי, מה שמחריף עוד יותר את הדפלציה וחוזר חלילה. אחרי שהפד ניסה לעצור את המפולת באמצעות הפחתת ריבית ונכשל, האפשרות היחידה לעשות זאת היא באמצעות תמריץ פיסקלי, דהיינו הזרמת הון מאסיבית מצידן של ממשלות העולם. אם הן יצליחו לשכנע את הציבור שכוונותיהן רציניות וארנקיהן פתוחים לרווחה, המפולת תיעצר והבורסה עשויה להשתקם (מה שיצית סוף סוף את האינפלציה שמפניה אני כה חרד). אך אם ימצמצו ולו פעם אחת, אנחנו יכולים בקלות לראות את מדדי המניות מוחקים, תוך מספר חודשים עד שנה, את כל רווחיהם מאז המשבר העולמי הקודם.

DXY march 2020

מדד נוסף אשר בו ראינו ״סכין נופלת״ הוא אינדקס הדולר. מאז שנגע במספר הקסם 100, המדד הזה לא חדל מליפול, ואיבד עד כה קרוב לחמישה אחוזים. הדבר אינו מפתיע, משום ש״ענף היצוא״ הטוב ביותר של ארה״ב בשנים האחרונות היה הבורסה בניו-יורק, ומה שתמך עד כה בדולר היה זרם ההון הבלתי פוסק ששצף לעברה. כפי שטענתי בזמנו ביחס ל״תיאוריית המילקשייק״ של ברנט ג׳ונסון, חוזקת הדולר תלויה בחוזקתן של המניות, וברגע שבו החגיגה בוול-סטריט תסתיים, כל המילקשייק ישפך על הרצפה. יש לציין שבמשברים קודמים הדולר דווקא התחזק, אבל לדעתי זה קרה משום שהכסף שעזב את המניות מצא את דרכו לאג״ח של ממשלת ארה״ב, שנחשבו לנכס מקלט. אולם כיום תשואות האג״ח של ממשלת ארה״ב כה נמוכות שלמשקיעים זרים אין שום טעם להעדיף אותן על פני אג״ח ממשלתי מקומי. במדינת ישראל הקטנה לא שמנו לב בינתיים לחולשתו של הדולר, משום שביחס לשקל הוא דווקא התחזק. אולם הדבר רק מעיד על כך שמאמצי בנק ישראל סוף סוף ״נושאים פרי״, וכי השקל נחלש אף מהר יותר מן הדולר. בסביבה של חוסר וודאות פוליטית, יחד עם עצירה מוחלטת של התיירות הנכנסת, אני צופה שהמגמה הזאת תימשך.

ואם כבר במטבע חוץ עיסקינן, אני רוצה להביא לתשומת לבכם את הפרנק השוויצרי. על פי הניתוח שלי הוא סיים לאחרונה תהליך התכנסות ארוך טווח, וצפוי להתחזק ביחס לדולר. למען הסר ספק, לדעתי כל המטבעות הלאומיים למיניהם שקולים לזבל עופות. אבל אם אנחנו חייבים להחזיק בפוזיציית מזומן, בשביל לשמור על נזילות ועל מנת להתגונן בפני דפלציה, אז עדיף להימצא בכל רגע נתון במטבע שמאבד הכי פחות מערכו. מבחינה היסטורית, הפרנק השוויצרי נחשב לאחד מן המטבעות היציבים והבטוחים ביותר בעולם. הוא זכה למוניטין הזה משום שעד שנת 2000 הוא היה מגובה בזהב ביחס של 40%. מאז שהקשר הזה נותק הבנק המרכזי השוויצרי עוסק בהדפסת כסף חסרת מעצורים בדיוק כמו כל בנק מרכזי אחר (ואף השתמש בכך כדי להפוך לבעל מניות מרכזי בחברות טכנולוגיה רבות, ביניהן חברת אפל). אך משום שעדיין יש לו מוניטין טוב, אנשים רבים נוטים לרכוש אותו בשעת משבר, וזה גורם לו להתחזק.

CHFUSD breakout

לפני כשנה שמתי לב שמבחינה טכנית הפרנק השוויצרי עומד בפני פריצה ביחס לדולר, והיחס ביניהם אכן טיפס מאז ב-8%. עבור החזקה של סתם כסף מזומן מדובר בתשואה לא רעה בכלל. כמובן, אין שום הבטחה שמגמה זו תימשך לעד. בכל רגע נתון הבנק המרכזי השוויצרי עלול להחליט שהמטבע שלו חזק מדי, לא מאפשר לשוויצרים לייצא מספיק שוקולד ושעונים, ולהתחיל להדפיס כמויות עצומות של פרנקים על מנת לענות על הביקוש. לפיכך יש לעקוב אחרי היחס הזה בזהירות, ולהיות מוכן לצאת אם נראה שישנו שינוי במגמה. מה לעשות? קשים חיי הספקולנט במטבעות…

למי שטרם שמע על כך, התחלתי לאסוף תרומות לשם שידרוג אתר ״מבוא לקלקלה״. האפשרויות העומדות בפנינו כרגע הן שידרוג של תוכנית האיחסון בוורדפרס, או לחלופין שימוש בתקציב זה על מנת לפרסם את האתר ולהגדיל את תפוצת הקוראים. בקרוב אחליט כיצד לנצל את תרומותיכם הנדיבות. מכל מקום, תודה רבה לכל מי שתרם!
ולמי שרצה ולא הספיק, הנה הזדמנות נוספת לעשות זאת.

Donate to Mavokal.com with Paypal

אזהרה: הח"מ אינו בעל רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר זה אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות מקצועי המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.

5 תגובות ל-“סכין נופלת

 1. נראה שברנט ג'ונסון הולך להפסיד עוד אונקית זהב לפיטר שיף אם אינדקס הדולר ימשיך לצנוח בשנה הקרובה.
  למי שמעוניין…

  ותודה כרגיל על המאמר המעניין והמקיף

 2. אורן שלום,

  מעניין אותי מתי הבנקים המרכזיים יתחילו לשדר שיש לאסור את השימוש במזומן לשם "שמירה על בריאות הציבור"…

  במצב כזה, אפשר לשקול חשיפה גבוהה יותר לנכסים פיזיים

  • כבר שמעתי דיבורים מסגנון זה, אבל הם לא מרשימים אותי במיוחד.
   מעשית, השימוש במזומן כבר נאסר מזמן. כמובן שכולנו יכולים להוציא כמה מאות שקלים מן הכספומט, אבל בוא ותנסה להוציא כמה עשרות אלפי שקלים, ומייד תיתקל בבעיות. ישאלו אותך לשם מה אתה צריך כל כך הרבה מזומן, יסבירו לך שלא מסוגלים לספק סכום כזה באופן מיידי, יבקשו שתחזור במועד מאוחר יותר, אולי אפילו ידווחו עליך לרשויות המס. וכמובן, גם אם תצליח להוציא סכום כזה מן הבנק, יש מגבלות חוקיות על גובה העסקאות המותרות במזומן (לא יותר מ-11 אלף ש״ח).
   לצערי, הרכבת הזאת כבר נסעה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s