הזדמנות של פעם בחיים – חלק ב׳

sinking ship

לפני מספר ימים סיפרתי לכם, מדוע אני סבור שהשקעה בזהב בעת הנוכחית היא בבחינת הזדמנות של פעם בחיים. הצגתי בפניכם את הגרף ארוך הטווח של יחס הדאו-ג׳ונס לזהב, ואת שלושת התנודות הגדולות שביצע במאה השנים האחרונות, והצעתי את הרעיון שהתנודה השלישית עומדת להסתיים, מה שיביא בדרך זו או אחרת את היחס לעבר הערכים החד-ספרתיים הנמוכים, שבהם מחיר הזהב ישתווה למדד הדאו-ג׳ונס. ובכן, לא חלף שבוע והיחס הזה הצטמצם מ-15.33 ל-12.75. אם טרם הספקתם לפעול בנדון ולהשיג לעצמכם חשיפה למחיר הזהב, אל תדאגו. ליחס הזה יש עוד הרבה מקום לרדת, והמהלך הזה נמצא רק בראשיתו. כמובן שבשווקים כה וולטיליים היחס עלול להטלטל בפראות מעלה ומטה, ובמשך תקופות מסויימות יתכן ונדמה יהיה שהמניות משתקמות, אך לדעתי הכיוון הכללי של היחס הוא כלפי מטה.

חלקכם עלול להתייחס בביטול למה שכתבתי זה עתה, משום שאמש מחיר הזהב הצטרף למפולת וצלל יחד עם שוק המניות. אך אם תשימו לב, מחיר הזהב ירד ב-3.5% בלבד, בשעה שהדאו-ג׳ונס התמוטט בקרוב ל-10% (אני עצמי לא מאמין שאני רושם את המספרים הללו, אך אלו הם מימדי הפאניקה). אם נבדוק את מחיר הזהב ביחס לשיא האחרון שקבע, הוא 1700 דולרים לאונקיה, נגלה שמאז פרוץ המשבר הוא ירד ב-7%, זאת כאשר הדאו-ג׳ונס איבד יותר מ-28%. דהיינו, גם אם כל כספכם היה מושקע בזהב, מצבכם היה טוב לאין ערוך מאשר המשקיע אשר כל כספו מושקע במניות (ותתפלאו, יש לא מעט אנשים כאלה). אך כמובן, אני מעולם לא המלצתי לאף אחד להשקיע נתח כה גדול מהונו בזהב, אלא רק כ-10% מהונו. בעת הנוכחית, אני סבור שיש מקום להגדיל את החשיפה הזאת אף יותר, אך הדבר תלוי מאוד בנסיבות האישיות של כל אדם ואדם, ולפיכך אני נמנע מלנקוב במספרים מוחלטים.

אתם עלולים לתמוה, מדוע מחיר הזהב יורד בתקופה שכזו? ובכן, הסיבה לכך היא שאנו שרויים בהתפרצות דפלציונית. זוהי אותה סיטואציה נדירה, אשר כמותה לא ראינו מאז 2008, שבה ערכו של המזומן עולה ביחס לכל שאר סוגי הנכסים. היצע הכסף בכלכלה העולמית מתכווץ במהירות, בשעה שבעלי החוב פושטים את הרגל, והמלווים נאלצים למחוק את ההלוואות הללו מן הספרים. הסוחרים בוול-סטריט משוועים למזומן, ולפיכך הם מוכרים מכל הבא ליד במכירת חיסול, וזה כולל את מעט הזהב שבו הם מחזיקים. במקביל, הביקוש התעשייתי לזהב נמצא במגמת ירידה, בשעה שיצרני האלקטרוניקה והתכשיטים מצמצמים את צריכת חומרי הגלם.

אך ההיסטוריה מלמדת כי התפרצויות מן הסוג הזה אינן אורכות זמן רב. בשלב מסויים ממשלות העולם והבנקים המרכזיים צפויים להתערב בשווקים על ידי הזרמת הון מאסיבית, והדבר יהפוך את הקערה על פיה. כבר עתה אני יכול לדמיין את דונלד טראמפ יוצא לתקשורת ומכריז על תוכנית גרנדיוזית, לבניית רשת של בתי חולים בכל אחת מן הערים הגדולות בארה״ב, אשר תעניק טיפול לחולי קורונה חינם אין כסף. תוכנית שכזו תעלה מן הסתם שלושה או ארבעה טריליון דולרים, ותמומן על ידי הדפסת כסף יש מאין. כתוצאה מכך אני מעריך שנעבור מדפלציה חריפה לאינפלציה חריפה, באופן זמני הבורסה תתאושש, ומחיר הזהב צפוי להשתקם ולקבוע שיאים חדשים.

gold price circa 2008

זוהי איננה ספקולציה פרועה מצידי. שהרי התסריט הזה ממש כבר התרחש בשנת 2008. להזכירכם, ערב פרוץ משבר הסאב-פריים, מחיר הזהב עמד על כ-1000 דולר לאונקיה. היה זה בזמנו שיא של כל הזמנים, אשר הושג בתום ראלי שנמשך שבע שנים. לפיכך סוחרים רבים בוול-סטריט החזיקו בזהב, לאו דווקא משום שהם הבינו מדוע מחירו מטפס, אלא פשוט משום שהם רדפו אחר המומנטום. כאשר המשבר היכה, מחיר הזהב צנח עד לשפל של 700 דולרים באוקטובר של אותה השנה. הייתה זו כמובן טראומה נוראית עבור אותם משקיעים אשר האמינו שהזהב יגן עליהם בפני הסערה, וחלקם אף עשה את הטעות ומכר את הזהב שלו בתחתית. אך זמן קצר לאחר מכן הפדרל רזרב פצח בתוכנית ההקלה הכמותית הראשונה שלו, והממשל הפדרלי החל לבזבז כספים כמו מלח שיכור (דבר מה שתיארתי בפרוטרוט במאמר הזה). הביקוש המוניטרי לזהב גבר, והכריע עד מהרה את הירידה בביקוש התעשייתי. כתוצאה מכך מחיר הזהב שינה כיוון, מחק את ההפסדים תוך חודשים ספורים, והמשיך לטפס עד שהגיע תוך כשנתיים לשיא של 1900 דולרים (!).

אודה ואתוודה שבמשך תקופה ארוכה קיוויתי שהירידה הראשונית הזו במחיר הזהב לא תחזור על עצמה (ואף הבעתי את ההשערה הזו במספר הזדמנויות). היות ומחיר הזהב אינו נמצא בשיאו של שוק שורי של שבע שנים, אלא דווקא מגיח משוק דובי בן שבע שנים, חשבתי שאין למחירו מקום רב כדי לרדת. כמו כן, האמנתי שהסוחרים בוול-סטריט למדו את הלקח מ-2008, וכי הזהב הוא הנכס האחרון ממנו ירצו להיפטר בעת הזאת. אך מעשית אנחנו רואים שכוחות השוק חזקים מן ההגיון. בטפשותו, ציבור המשקיעים קופץ מסירת ההצלה היחידה שיכולה להושיע אותו, בחזרה אל הספינה הטובעת. לפיכך אני מפציר בכם שלא למכור את הזהב שברשותכם. להפך, יש להתייחס למחיר היורד בתור הזדמנות קנייה.

 אנא עיזרו לי להפיץ את הבשורה.
תירמו לבלוג ״מבוא לקלקלה״ באמצעות הקישור הבא:

Donate to Mavokal.com with Paypal
אזהרה: הח"מ אינו בעל רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר זה אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות מקצועי המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.

12 תגובות ל-“הזדמנות של פעם בחיים – חלק ב׳

 1. היי אורן
  מסכים איתך לגבי הנושא של השקעה של זהב, ואני מבין שאתה מתכוון לזהב פיסי ואכן אני מעריך שמחירו יעלה בצורה דרמתית, אבל ההתייחסות שלי לזהב היא לא של השקעה אלה כפוליסת ביטוח.
  ההתלבטות שלי היא שיש פה נושא של הקצאת משאבים, נניח ששוק המניות ירד לרמה כזו שתוכל לאסוף מניות סולידיות מניבות דיבדנד במחירי ריצפה, האם לא עדיף להשקיע במניות אלה על השקעה בזהב שישב סתם בכספת

  • שלום איציק –
   מעולם לא המלצתי לאנשים לקנות זהב ולשבת עליו לנצח.
   הכוונה שלי מאז ומתמיד היתה שאנשים ימירו את הזהב הזה בנכסים מניבים, כאשר הללו יהיו זולים ואטרקטיביים מספיק.
   העניין הוא שמאז שפתחתי את הבלוג, יחס הדאו-ג׳ונס לזהב היה גבוה מדי לטעמי, ורק עתה הוא התחיל לרדת. אולי מכאן מגיע הרושם שאני תמיד ממליץ על זהב.
   יבוא יום ובו השקעה בזהב לא תהיה כדאית יותר, אבל לדעתי היום הזה עדיין רחוק, ויחלפו שנים ארוכות לפני שנגיע אליו, ואולי אפילו עשורים!

  • השאלה היא איזה חברות יצרו ערך אמיתי ואיזה ניצלו הלוואות חסרות אחריות בסביבת ריבית אפסית כדי לייצר אשליה של רווחיות על ידי קניית מניות מסיבית של עצמם?והאם המחירי ריצפה הם בדולרים או בכסף קשיח שקשה להגדיל את ההיצע שלו? הזהב לא יושב סתם בכספת הוא משמר ערך אמיתי ראלי לא נומינלי
   מדד הS&P500 ירד במונחים של זהב וכך גם חברות נוספות למרות שהשווי הדולרי המשיך לטפס https://twitter.com/allenf32/status/1233539117901926400?s=20
   זה בדיוק מה שאורן אמר היחס של הדאו זהב כנראה ימשיך לרדת וייתכן ויגיע ליחס נמוך מאוד של 1:1 זה יכול להיות בכל שילוב למשל זהב 5000$ דאו 5000$ או דאו 29000$ זהב 29000$ וכו… המספרים הנומינליים לא חשובים כוח הקנייה של הזהב ביחס למניות זה מה שחשוב וכן אז יהיה משתלם מאוד להמיר זהב לחברות רווחיות כדי לייצר הכנסה פסיבית.

   • יפה אמרת.
    יש מי שמתבונן על שוק המניות כרגע וחושב – וואוו, מחירי מציאה.
    ויש מי שמתבונן ואומר – רגע, האם המחירים הנוכחיים משקפים את העובדה שכתולדה ממדיניות הריבית האפסית של העשור האחרון, מרבית התאגידים הללו עמוסים בחובות? שעקב המיתון המתקרב הכנסותיהם יצללו, והם לא יוכלו לעמוד בתשלומי הריבית? שהביקוש לאג״ח קונצרני זה עתה התמוטט, והם לא יוכלו לגייס כסף נוסף בריביות כה נמוכות? שבמקום לרכוש את מניותיהם שלהם כפי שעשו עד היום, הם יאלצו להנפיק מניות חדשות כדי לגייס הון בכל מחיר? שהם יאלצו לקצץ את הדיבידנדים שלהם?
    אז אולי למניות הללו יש עוד הרבה הרבה מקום ליפול? אולי הן עדיין יקרות מדי ביחס למה שהן אמורות להיות? אולי אנחנו ניצבים בפני שוק דובי ארוך טווח, כפי שלא ראינו מאז 1929?

 2. שלום אורן.
  מה שלומך?
  כייף לקרואה את המאמרים שלך תודה לך.
  אני לא חשבתי כמוך שהזהב ירד בחדות כזאת אבל זה באמת כנראה בלתי נמנה כמו שכתבת.
  אני מחזיק יותר מ 10% זהב כבר תקופה והגדלתי את ההחזקה שלי במהלך השנים האחרונות ומצפה כשיגיעו העליות שלו למכור אותו ולהתחיל להשקיע בנכסים מניבים.
  השאלה עד כמה חמור המשבר הזה אני עדיין לא משוכנע שהמשבר כל כך חמור אף על פי שאני חושב שהמצב הכי גרוע בעולם כרגע מבחינת הקורונה היא בארה"ב הם פשוט היו שאננים הרבה זמן ועדיין במצב הזה.
  לדעתי בארה"ב יש כבר עשרות אלפי חולים שלא יודעים אליהם כי הם לא בודקים.
  עכשיו לגבי המשבר אני לא בטוח שהוא חמור כי בסה"כ הבורסה אומנם יורדת בחדות ואולי ה10% אתמול זה נראה מטורף אבל בוא לא נשכך שהנתונים הכלכליים סבירים אומנם לא מצויינים ולא כמו לפני שנתיים שלוש למרות שגם אז כשהבורסה היתה במחירים שהיא כיום אחרי הירידות אמרו שהיא גבוהה מידי וצריכה לרדת ולתקן.

  כמובן יש אי וודאות ואחרי שנראה שהווירוס נרגע או שלא אז השוק מן הסתם ירגע ויתחילו עליות בשוק כמו אחרי כל משבר יהיה הרבה כסף כמו שאתה אומר שהתפנה ויכניסו אותו מן הסתם לבורסה כי אין הרבה חלופות.

  כמה זמן אתה חושב יקח למשבר הזה להיסתיים 3 חודשים חצי שנה יותר משנה?
  לי זה נראה כרגע כמו כמה חודשים בין 3-6.
  לדעתי הזהב ירד לאזור ה 1350 ואז יעלה להדרה ל כ 2800 דולר לאונקיה.
  זה באמת סתם מספרים שעולים לראש אני אשמח שתתן את ההשקפה שלך למה הולך להיות כמובן אני מבין שאין כאן יעוץ מצידך וגם אתה כמו כולנו לא יודע דבר וכל אפשרות היא בגדר האפשרי.
  והאם אתה תמכור תוך כדי העליות חלק מהזהב שלך או שתשאר איתו כי מי יודע מה יהיה באם תראה שהמצב הולך ומתיצב הבורסה כבר לא יורדת כל יום אלה די מדשדשת ואולי אף מתחילה לעלות אט אט והעולם חוזר לתפקד בלי סגר כלל עולמי וכו' כמובן שזה יהיה מהיר ויהיה קשה לנו להגיב למרות שהתגובות בזהב הן איטיות יותר בהרבה מהבורסה ויש לנו קצת יותר זמן למכור?

  • שלום יבגני –
   אם אני מבין נכון, אתה טוען שהנתונים הכלכליים בארה״ב בסך הכל סבירים (אני מעריך שאתה מתייחס לשיעור הצמיחה ורמת האבטלה), ושאולי המשבר הזה יסתיים תוך מספר חודשים, ושאחרי זה החיים יחזרו למסלולם והבורסה תשתקם.

   אבל כפי שאני מנסה להסביר לאנשים מאז שהסיפור הזה התחיל, מגפת הקורונה איננה הסיבה האמיתית למשבר. היא בסך הכל הסיכה שפוצצה את בועת האשראי, שעמדה להתפוצץ בלאו הכי. הסיבה האמיתית למשבר הפיננסי היא מדיניות הריבית האפסית וההקלה הכמותית של הבנקים המרכזיים בעשור האחרון, שגרמה הן לממשלות, הן לתאגידים והן לציבור הרחב להיכנס לחובות שאינם ברי קימא. לפיכך, גם אם המגפה תחלוף תוך מספר חודשים, המיתון ישאר! אני צופה תגובת שרשרת של פשיטות רגל, במיוחד באג״ח הקונצרני, אבל גם בסקטורים אחרים עמוסי חוב כגון משכנתאות, הלוואות רכב, הלוואות סטודנטים וכן הלאה.

   האינדיקטורים הכלכליים כגון צמיחה ואבטלה שציינתי קודם הם אינדיקטורים ״מפגרים״, דהיינו שמשקפים את המצב מלפני מספר חודשים. רק בעוד חודש או חודשיים נראה את רמת האבטלה בארה״ב מזנקת, ורק בעוד רבעון או שניים הרשויות יודו בכך שמתחילת השנה הצמיחה בארה״ב היתה שלילית, ושבעצם כבר עכשיו אנחנו נמצאים במיתון. כך שהאינדיקטורים הללו הם כרגע חסרי משמעות!

   אני לא יודע לחזות במדויק עד כמה נמוך מחיר הזהב ירד בתקופה הקרובה, וכמה הוא יעלה לאחר מכן, אם כפי שאני חוזה ממשלות העולם יפצחו בתמריצים פיסקליים, אשר ימומנו על ידי הדפסת כסף יש מאין. אבל אני יכול לאמר לך שאני כנראה לא אמכור את הזהב שלי בקרוב. כאמור כדי לנטרל את האינפלציה ולאמר אם הוא יקר או לא יש להתעלם ממחירו הנומינלי, ולהשוותו למחירים של נכסים אחרים כגון המניות, האג״ח, הנדל״ן, סחורות אחרות וכיוצ״ב. לדעתי יחלפו שנים ארוכות לפני שמחיר הזהב יטפס כנדרש בהשוואה לאלו, ויהיה כדאי למכור אותו.

 3. פינגבק: הזדמנות של פעם בחיים – פרק ג׳ | מבוא לקלקלה·

 4. פינגבק: אמונה עיוורת | מבוא לקלקלה·

 5. פינגבק: הזדמנות של פעם בחיים – חלק ד׳ | מבוא לקלקלה·

 6. פינגבק: הזדמנות של פעם בחיים – חלק ה׳ | מבוא לקלקלה·

 7. פינגבק: הזדמנות של פעם בחיים – חלק ו׳ | מבוא לקלקלה·

 8. פינגבק: כמה זול? ככה זול! | מבוא לקלקלה·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s