חגיגות האלפיים

הלילה, לראשונה בהיסטוריה, מחיר הזהב חצה את רף ה-2000 דולרים. בכך ממשיך הזהב את המגמה האיתנה שהחלה בחודש מרץ האחרון. הדבר מדגים לנו עד כמה ציבור המשקיעים חרד מפני התפרצותה של האינפלציה. בתור הנכס היחיד שלא ניתן להדפיסו יש מאין, הזהב מהווה את המקלט הבטוח ביותר מפני ממשלות ובנקים מרכזיים אשר יצאו מכלל שליטה. להבדיל משוק המניות, אשר מנופח ויקר על פי כל אינדיקטור אפשרי, מחיר הזהב הגיח לאחרונה משוק דובי בן שבע שנים ויש לו פוטנציאל רב להוסיף ולהתקדם.

אותי אישית הדבר שם במצב מעט מביך. אף על פי שאני ממליץ לקוראי מזה שנים להשקיע בזהב, לאחרונה הזהרתי כי בטווח הקצר ישנה סבירות גבוהה לתיקון במחיר. הנחת היסוד שלי היתה כי האופוריה אשר ראינו בשוק ההון מאז חודש מרץ צפויה להתהפך בשלב מסויים, שנראה מפולת נוספת בשוק המניות, שבאופן זמני הדולר יתחזק, ושכתוצאה מכך גם מחיר הזהב ייסוג לאחור. בינתיים התחזית הזאת לא מתממשת, הדולר מוסיף להיות חלש להפליא ושוק המניות מוסיף להתקדם, בהובלתן של קומץ מניות הטכנולוגיה. אך טרם וויתרתי על התזה שלי. כלכלת ארה״ב נמצאת כעת באופן רשמי במיתון, ואין אח ורע בהיסטוריה לבורסה אשר קובעת שיאים חדשים בזמן מיתון. אלא אם כן אתם סבורים ש״הפעם זה אחרת״, המגמה הזאת אמורה להתהפך. להזכירכם, בוול-סטריט נהוג לאמר ש״הפעם זה אחרת״ הן המילים המסוכנות ביותר בשפה האנגלית.

אודה ואתוודה שבשלב הנוכחי קשה מאוד לחזות מה יקרה בעתיד. כאשר השווקים הפיננסיים נכנסים למערבולת כמו זאת שאנו רואים לנגד עינינו, ההגיון עף דרך החלון והפחד משתלט. אנשים אשר חרדים לגורל חסכונותיהם עלולים לקפוץ פנימה אל שוק הזהב ולהקפיץ את מחירו תוך זמן קצר ל-2100 דולרים, 2200 דולרים, אולי אף 3000 דולרים לאונקיה. אך בה במידה אותם משקיעים עלולים להיבהל בקלות מכל תיקון קטן ולמכור את מה שזה עתה קנו. לפיכך כלי הניתוח הטכני מאבדים מן האפקטיביות שלהם, ואנו מוצאים את עצמנו מגששים באפילה. לכן אתן לכם ההמלצה הבאה: מי שהקשיב לי בעבר, וכבר יש לו פוזיציה מכובדת בזהב, מוטב לו שישב בשקט ולא יעשה כלום. מי שנמנע עד עתה להשיג חשיפה כלשהי לזהב יכול לקנות מעט (בשום פנים ואופן לא יותר מ-5% מהונו הפנוי!), וגם זאת מתוך ידיעה מלאה שמחיר הזהב עשוי לסגת לאחור לזמן מה, ושבאופן זמני הוא עלול להרגיש כמו טיפש מטופש.

בטווח הארוך, לעומת זאת, קל מאוד לנבא מה יתרחש. הממשלות ברחבי העולם יוסיפו לפזר כספים ללא חשבון, משוכנעות שבכך הן ״ממריצות את הכלכלה״. הבנקים המרכזיים ימשיכו לתמוך בכך על ידי הדפסת כסף מאסיבית, ודחיקה של רמות הריבית הריאליות יותר ויותר אל תוך הטריטוריה השלילית. הציבור אשר כיסיו מלאים בכספי המענקים יצא לחנויות ויבזבז. היצרנים אשר שרשראות האספקה שלהם נפגעו כתוצאה ממגיפת הקורונה יאלצו להעלות מחירים. האינפלציה, אשר מיטב הכלכלנים כבר הספידו את מותה, תתפרץ בעוצמה שכמותה טרם ראינו. אך להבדיל מתקופות עבר שבהן לבנקים המרכזיים היו כלים על מנת להילחם באינפלציה, כעת הם יאלצו להביט בה חסרי אונים. על פי התיאוריה הקיינסיאנית שעל ברכיה התחנכו, כסף זול הוא הרי המרפא לכל דווי, ואסור לעולם להעלות את הריבית! תחילה הם ינסו להכחיש את קיומה, על ידי כך שישנו את האופן שבו מחושב מדד המחירים לצרכן. לאחר מכן ינסו לשכנע אותנו שאינפלציה היא דווקא סימן טוב, שהמשק הולך ומשתקם. רק כאשר כיכר לחם תעלה מאה שקלים, ומחיר הבשר יחצה את האלף שקלים לקילו, יואילו בטובם להודות שאולי ישנה בעיה. אך העלאת ריבית תהיה בלתי אפשרית, שכן הדבר יעיק על תקציב המדינה. לפיכך הם יניחו לאינפלציה להשתולל, עד אשר משכורות העובדים ישחקו לאפס, והמוני מפגינים רעבים ישרפו צמיגים מתחת לחלונות משרדיהם.

זה נשמע כמו תסריט דמיוני, הלא כן? ובכן, באותה מידה זה נשמע דמיוני לפני כמה שנים, לטעון שמחיר הזהב יחצה את ה-2000 דולרים…

אזהרה: הח"מ אינו בעל רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר זה אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות מקצועי המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.

 

11 תגובות ל-“חגיגות האלפיים

  • שלום –
   אינני יועץ פיננסי, ואין לי השכלה פורמלית בתחום, אך לדעתי הדרך הטובה ביותר בימינו להתגונן מפני אינפלציה ומשברים היא באמצעות החזקה בזהב פיזי. אני מתייחס בעיקר למטבעות בוליון ממשלתיים מוכרים, כגון נשר אמריקאי, או תזמורת פילהרמונית אוסטרית, אשר הפרמיה שלהם מעל מחיר הספוט הוא עד 5% ולא יותר. זהו אינו דבר מה שקל להשיג במדינת ישראל, משום שלהבדיל ממדינות אחרות בישראל מתייחסים לזהב כסחורה רגילה וגובים עליו מכס בגובה המע״מ. אך עבור סכומים משמעותיים יש דרכים להתגבר על כך. כמו כן עיתוי הרכישה משמעותי. כדאי לקנות כאשר המחיר נמצא בנסיגה, ואני צופה שבשנים הקרובות יהיו לו עליות ומורדות רבים. חשוב מאוד לא להתלהב מדי כאשר המחיר מזנק (כמו עכשיו), וגם לא להיבהל כאשר הוא מתקן כלפי מטה. פשוט להחזיק אותו במקום בטוח עד לתום המשבר, או ליום שבו ממש זקוקים לכסף.
   חפש מאמר שכתבתי בשם ״לקראת יום פקודה״, שבו אני מתייחס ביתר פירוט לנושא.

 1. למחיר הזהב כרגע אין משמעות בכלל. הזהב כרגע משמש כקבוע. זאת אומרת כרגע הוא משמש כסרגל שעימו ניתן למדוד את כח הקנייה של מטבעות הפיאט. כוחות הקנייה של מטבעות הפיאט יורדים ויגיעו לערכם האמיתי שזה 0. למיטב הבנתי שכל אחד יעשה את מה שהוא רואה לנכון לאור מצב זה. לא הייתי ממליצה לאנשים כמה אחוז ממה שיש להם להשקיע במתכות מוניטריות.

  • שלום רבקה –
   את צודקת לחלוטין. הסיבה היחידה שאני אומר משהו בסגנון ״לא יותר מ-5% מן ההון הפנוי שלכם״ היא במטרה למנוע מן הקוראים להתלהב יותר מדי, לרוץ ולהשקיע מחצית מן ההון שלהם בזהב, רק כדי לראות את המחיר נסוג ב-10%, להיבהל ולמכור את כל מה שקנו בהפסד. אני יוצא מנקודת הנחה שאם למישהו אין חשיפה לזהב בכלל, והוא לא יעמוד בפיתוי וילך ויקנה עד 5% מהפורטפוליו שלו, ואכן יתרחש תיקון כאמור, הנזק יהיה נסבל.

 2. אהבתי את ההסבר רבקה.
  עבר רק חודש וחייב להגיד שזה מרגיש מוזר להיות בצד הצודק של המסחר. שנים שאני רגיל לירידות/מצב סטטי, אבל יום אחרי יום של עליה של אחוז ויותר מרגיש מוזר!

  • הי עמי –
   אני במצב זהה. אני כל כך רגיל לראות את הזהב עולה עשרים דולר ומייד יורד עשרה, או נכנס לקונסולידציה מתישה במשך חודשים, שהמצב הנוכחי מדהים ומבלבל אותי.
   תמיד האמנתי שהזהב והכסף מתומחרים בחסר, וכי מחירם עתיד להרקיע שחקים ביום מן הימים, אבל לא תיארתי לעצמי שזה יקרה במהירות כה מסחררת.
   אצלנו בבית מתבדחים שזה כמו יהודי אדוק שמתפלל כל חייו לבוא המשיח, ופתאום הוא פוגש אותו ברחוב, רכוב על חמורו הלבן…

 3. שלום אורן
  מה שלומך?
  נראה שלא רע אחרי העליות בזהב
  מעניין מי קונה זהב עכשיו כי לפי מה ששמעתי רוסיה וסין שהיו קונות הרבה זהב בשנים האחרונות הפסיקו לקנות וגם היצור והצריכה התעשייתית דואכים עכשיו לאן הולך הזהב איך המחיר שלו עולה כל כך מה אתה חושב?

  ולמי שכן יש פוזיציה בזהב מה כדאי לעשות?
  האם לא כדאי להתחיל למכור?

  • שלום יבגני –
   שלומי טוב ורע בו זמנית.
   טוב, כי רבות מן הנבואות שלי מתממשות. רע, משום שמדובר בנבואות חורבן.
   אגלה לך סוד – אפילו הפסימיסט הכי גדול בעולם מקווה בסתר ליבו שהוא טועה, ומצטער לגלות שהוא צודק.
   מי קונה עכשיו זהב? כל מי שלא טרח לקנות אותו לפני שנה או שנתיים. מן הסתם מדובר בעיקר במשפחות עשירות שמבינות שהבורסה מיצתה את עצמה והגיע הזמן לעבור לנכס העולה הבא.
   לאן הולך מחיר הזהב? זה תלוי בכמות הכסף שהבנקים המרכזיים ידפיסו בשנים הבאות. היות והם מבטיחים להדפיס המון כסף, למחיר הזהב יש עוד פוטנציאל רב לטפס. זה כנראה לא יקרה בקו ישר, ולאורך הדרך יהיו הרבה עליות ומורדות, ואולי גם חודשים ארוכים שבהם מחיר הזהב לא יזוז לשום מקום וכולם יחשבו שהסיפור הסתיים. אבל לדעתי הכיוון הכללי הוא למעלה.

   האם כדאי להתחיל למכור? – בוודאי שלא!!!
   מחיר הזהב בקושי יצא לדרך. אנחנו בפתחו של שוק שורי שלדעתי ימשך לפחות עשר שנים!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s