ימים ללא בשורה

הקיץ בא והלך. קיץ שבמהלכו השלינו את עצמנו שמגיפת הקורונה נמצאית מאחורינו, שאו-טו-טו מגיע החיסון, ושהכלכלה משתקמת. הגיע הסתיו, והביא עימו סגר חדש ומהלומה כלכלית נוספת לציבור המרושש והייגע. עבור הבורסה היה זה קיץ של עליות בלתי פוסקות, ולהט ספקולטיבי מטורף שכמותו מעולם לא ראינו. בא הסתיו, והיא חוותה את התיקון האמיתי הראשון מזה חמישה חודשים. גם עבור הזהב היה זה קיץ נוצץ, שבמהלכו המחיר המריא בלמעלה מ-40% ביחס לשפל של חודש מרץ, וקבע שיא חדש של כל הזמנים. כתמונת ראי, עבור הדולר היה זה קיץ עלוב ביותר, שבו איבד כ-10% מערכו בהשוואה לסל מטבעות בינ״ל, בתגובה למדיניות הדפסת הכסף של הפדרל רזרב. אך כעת אנו נמצאים בימים ללא בשורה, שבהם העולם ממתין לאיזו שהיא התפתחות, אשר תקבע את הכיוון מכאן והלאה. האם תהיה זו מפולת נוספת בבורסה? האם יהיו אלו הבחירות לנשיאות ארה״ב? ימים יגידו.

כפי שהזהרנו כאן, פעם אחר פעם, הבורסה האמריקאית שרויה כעת בבועה, כנראה הגדולה והמסוכנת ביותר בתולדות המין האנושי. אנו רואים בשטח את כל המאפיינים המוכרים של בועות ספקולטיביות, ובכללם השתתפות נלהבת של הציבור הרחב, נתק מן המציאות הכלכלית של מיתון ואבטלה, ואובדן מוחלט של שיקול הדעת. התמונה אשר ככל הנראה תיחקק בדפי ההיסטוריה על מנת לתאר את התקופה הזו היא של דיוויד פורטנוי, הגורו של המשקיעים החדשים, בוחר מניות להשקעה באופן אקראי, מתוך שקיק אותיות של משחק שבץ-נא. לצידה תופיע תמונה נוספת, שבה הנשיא דונלד טראמפ מארח אותו בבית הלבן, ומעניק בכך לגיטימציה רשמית לטירוף שהוא מייצג.

David Portnoy at the White House

להגנתו של פורטנוי, יש לציין שהוא רואה את עצמו כמגן ההמון, אשר משתמש בפלטפורמה שניתנה לו על מנת להציג את וול-סטריט במערומיה. הוא טוען שאין שום טעם לשלם עמלות גבוהות למומחים, שממילא אינם מצליחים להשיג תוצאות טובות יותר מאשר ״קוף״ אשר בוחר מניות באקראי. אולם הוא אינו מבין שזוהי תולדה ישירה מן המדיניות המטורללת של הבנק המרכזי, אשר פועל באופן גלוי על מנת לדחוף את מדדי המניות כלפי מעלה. ביום שבו הבועה הזו תפקע, אנו נגלה את ערכם האמיתי של מנהלי השקעות שקולים ובעלי ניסיון, ועד כמה מגמת ההשקעה הפאסיבית באמצעות תעודות סל מחקות היתה רעיון גרוע. אני ממליץ לכם לנצל את ימי הסגר על מנת לצפות בכמה מן הסרטונים המאלפים של ג׳ורג׳ גאמון, אשר מסביר בין היתר כיצד ההשתלטות של תעודות הסל המחקות על שוק המניות עתידה ביום מן הימים להביא למפלתו.

מי שנהנה גם הוא מן ההשתוללות של הבנקים המרכזיים הוא מחיר הזהב, אשר כאמור טיפס לשיא של כל הזמנים. השבוע שמענו כיצד יו״ר הפדרל ג׳רום פאוול מבטיח לשמור את הריבית ברמתה האפסית לפחות עד סוף שנת 2023, זאת לאחר שבנאומו הקודם בכינוס ג׳קסון הול (הווירטואלי) הבטיח שלא להעלות ריבית אפילו אם האינפלציה תחרוג מ-2% בשנה. אם בעבר היה זה תפקידו של הבנק המרכזי לרסן את הממשלה ולא לאפשר לה להדפיס יותר מדי כסף ולייצר יותר מדי אינפלציה, הרי שכעת התהפכו היוצרות. הבנקים המרכזיים הם אלו שמשוועים לאינפלציה, ומאיצים בממשלות להצטרף אליהם ולהוציא יותר כסף. מקורו של המהפך הזה בתיאוריה השגויה שבה הם מחזיקים, כביכול אינפלציה היא תנאי הכרחי לצמיחה וליצירת מקומות עבודה. אולם כפי שכבר ראינו בשנות השבעים של המאה הקודמת, המשק בהחלט יכול לשקוע במיתון ובאבטלה בשעה שהאינפלציה מרימה את ראשה המכוער (מה שמכונה סטגפלציה). מי שרוצה להעמיק בנושא מוזמן לצפות בפרזנטציה מעולה של ראסל נאפייר, אשר סבור שאינפלציה איטית ושוחקת היא העתיד אשר צפוי לנו.

משקיעים עשירים ברחבי העולם מקשיבים להצהרות הללו, ולוקחים אותן ברצינות. הם מבינים שהבנקים המרכזיים איבדו כל זכר למשמעת מוניטרית, וכי החסכונות שלהם נמצאים בסכנה. בסביבה כלכלית שבה הבורסה מנופחת ושוק אגרות החוב שרוי בסכנה מפני האינפלציה, המקלט היחיד לטווח הארוך הוא הזהב. לאחר הזינוק המטאורי שחווינו בחודשי הקיץ, הזהרתי אתכם הקוראים כי אנו צפויים לתיקון משמעותי. לתומי חשבתי שעל מנת להמשיך הלאה, המתכת היקרה חייבת לבקר פעם נוספת באזור ה-1800 דולר לאונקיה. אך מעשית אנו רואים אותה מבצעת קונסולידציה ממושכת מעל ל-1920 דולר, היא רמת התמיכה שנובעת מן השיא הקודם של 2011. כזכור, זהו אחד התסריטים שאותם חזיתי עבור הזהב, אולם בזמנו הוא נראה כל כך אופטימי בעיני, שהתקשיתי להאמין שהוא יתרחש. אם דבר מה משמעותי לא ישתנה בימים הקרובים, כנראה שהזהב מיצה את התיקון שלו ופונה פעם נוספת כלפי מעלה.

אך באותה נשימה יש להזהיר, שאם התיקון הנוכחי במדדי המניות יתפתח לכדי מפולת רבתי, גם מחיר הזהב עלול באופן זמני לסגת לאחור. בדיוק כפי שראינו בחודש מרץ, פאניקה בשוק ההון מלווה לא פעם במכירה של כל הנכסים באשר הם, בניסיון נואש לגייס מזומנים. אחד הנכסים הללו הוא הזהב. לאור ביצועיו המזהירים בתקופה האחרונה, ישנו חשש שגם משקיעים בלתי מנוסים הצטרפו לחגיגה. הללו אינם מבינים כלל מדוע מחיר הזהב מטפס, ולכן עלולים להיבהל ברגע שבו יראו אותו יורד מתחת ל-1920 דולר לאונקיה, ולעזוב כלעומת שבאו. לעניות דעתי, אם מחיר הזהב אכן יצנח בחדות כלפי מטה, תהיה זו הזדמנות פז לרכוש אותו במחיר מציאה, בדיוק כפי שהיה בחודש מרץ האחרון.

וכך, גבירותי ורבותי, אנו ממתינים לבשורה. האם הקשיים הכלכליים יגרמו לציבור האמריקאי להצביע עבור הקשיש הסנילי ג׳ו ביידן? או אולי המהומות של ארגוני BLM ואנטיפה, הנמשכות במרכזי הערים בארה״ב בעידודה של המפלגה הדמוקרטית, יגרמו להם לפנות מעליה בשאט נפש ולהעניק כהונה נוספת לדונלד טראמפ? האם מפולת פתאומית בבורסה תטרוף את הקלפים ותשמש בתור ״הפתעת אוקטובר״ המפורסמת? או שמה מדדי המניות צפויים לקבוע שיאים חדשים, אף יותר מטורללים מאלו שראינו עד עתה? אין לנו ברירה אלא להמתין בסבלנות ולראות.

אני מאחל לכולכם שנה טובה ומתוקה!
שנת שגשוג מוזהבת ומנצנצת!
ובעיקר – שנת בריאות, נטולת קורונה!

***

עידכון: תוספת לסטודנטים מתקדמים

לאחר פירסום המאמר הזה, הבורסה האמריקאית חוותה עוד יום קשה. מדד ה-S&P500 הצטרף לנאסד״ק בכך שצנח מתחת לממוצע הנע של 50 הימים ונשאר שם לסגירה שבועית. זהו סימן טכני שלילי שמשקיעים רבים בוול-סטריט עוקבים אחריו ולוקחים לתשומת לב. לא אתפלא אם בעקבות כך נראה מפולת נוספת כאשר השווקים יפתחו פעם נוספת, ביום שני הקרוב.

כיצד נדע אם מחיר הזהב עומד להצטרף לשוק המניות ולצנוח, כפי שעשה בחודש מרץ האחרון? ובכן, יתכן שישנה דרך לקבל על כך התראה מוקדמת. אם נשווה את מחיר הכסף למחיר הזהב בימים אשר קדמו למפולת של מרץ, נשים לב שב-9 לחודש מחיר הזהב קבע שיא מקומי חדש, וזאת בשעה שמחיר הכסף נחלש, ונסחר מתחת לשיא הקודם שלו. זה הגיוני, משום שלזהב ישנו תפקיד מוניטרי חשוב בכלכלה העולמית, בשעה שהכסף מהווה כיום בעיקר סחורה תעשייתית. לפיכך הכסף מגיב באופן חזק יותר להתפתחויות שליליות בכלכלה, עקב צפי לירידה בביקוש התעשייתי. אם נראה את הסימן הזה חוזר על עצמו בימים הקרובים, נדע בסבירות גבוהה שגם הזהב עומד לחטוף.

אזהרה: הח"מ אינו בעל רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר זה אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות מקצועי המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.

5 תגובות ל-“ימים ללא בשורה

 1. נראה שמידת הנזלת המזומנים על ידי משקיעים רק הולכת וגוברת + הממוצעים המהירים וגם האיטיים מתכנסים יפה אוטוטו לצלב מוות… שבוע נוסף שכזה ונזכה בוודאות בעוד תיקון. כשחבר משוויץ על זה שהוא מורווח 50% על מנייה קיקיונית כמו ניקולה (ויומיים אח"כ מאבד הכל ועוד קצת) אני יודע שהכלכלה ירדה לגמרי מהפסים ושהרבה חלומות של אנשים נאיביים הולכים ישר לפח הזבל..

  • שלום רועי –
   אם באינדיקטורים טכניים עיסקינן, אז אני מסתכל על כל קווי המגמה העולים שהנאסד״ק שבר לאחרונה, ועל העובדה שהוא שוב נסגר מתחת לממוצע הנע של 50 הימים. בגלל האופן המשוגע שבו הוא המריא בחודשים האחרונים, אין לו שום תמיכה רצינית מתחתיו. הוא יכול בקלות ליפול לממוצע הנע של 200 הימים ב-9467 נקודות (מה שמייצג ירידה של 13%!).
   כמו כן, בתמונה הגדולה, מדד ה-S&P500 משרטט שוב תצורת מגפון, רק גדולה ומפותחת יותר מזו שאני דיברתי עליה בזמנו. אני קורא לזה ״מגה-מגפון״. הוא נדחה לאחרונה מקו המגמה העליון שלה, מה שמציע מפולת מהירה למדי ל-2100 נקודות, או אפילו 1950 (תלוי איך משרטטים את הקו התחתון, שהוא פחות ברור). אני יודע שזה נשמע משוגע, אבל זה מה שהגרפים אומרים… שנה טובה!

   • כל מילה בסלע אורן. חלק בתוכי מקווה לראות את החיה הפצועה הזו נופלת מטבע כוח הכבידה במקום להמשיך לדדות על נרקוטיקה קשה. שתהיה לנו שנה טובה, שנה של שגשוג, הגשמה ובריאות מעל הכל! 🙂

 2. הקורונה זה רק ההתחלה, הולך להיות חרא של עשור.
  התמוטטות כלכלית עולמית, משבר אקלים, עליית הפופוליזם והרודנות….בארץ יהיו עוד משברים, יש סבירות גבוהה לרעידת אדמה בעשור הזה וגם מלחמה עם חיזבאללה…

  • אני שותף לחלק מן התחזיות הללו. אבל יש לזכור שלא הכל שחור.
   לפעמים דווקא התנסויות קשות הן אלו שמוציאות מן האדם את תעצומות הנפש וגילויי הגבורה הגדולים ביותר. קח לדוגמה את דור הסבים וסבתות שלנו, שעברו את השפל הגדול, את מלחמת העולם השניה וכמובן את השואה, ואחר כך עוד היה להם כוח ואומץ כדי להקים מדינה! אז כן, בפנינו ניצבת תקופה קשה, אבל אולי בסופה עוד יאמרו, שהיתה זו שעתנו היפה ביותר…
   בברכת שנה טובה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s