דרמה קווין

drama queen goldמחיר הזהב שוב צונח. במהלך השבוע האחרון המתכת היקרה השילה כמאה דולרים ממחירה, ונסחרת תמורת כ-1770 דולרים לאונקיה. הדבר מתרחש על רקע מציאת החיסון לווירוס הקורונה, והתגברות האמונה שהמגיפה העולמית קרבה לסיומה. כמו כן, על אף הראיות לזיופים נרחבים בבחירות האחרונות לנשיאות ארה״ב, תביעותיו של דונלד טראמפ לבתי המשפט נדחות בזו אחר זו. מתגבר הרושם שג׳ו ביידן הוא זה שיעמוד על הבמה בגבעת הקפיטול בחודש ינואר הקרוב ויושבע בתור נשיא (זאת בהנחה שיהיה מסוגל בכלל לעמוד, לאור העובדה שזה עתה שבר את רגלו…). עבור המשקיע הממוצע משמעות הדבר היא שחוסר הוודאות הפוליטי דועך, וישנן פחות סיבות להחזיק בזהב. בנוסף, הביטקוין החל בשבועות האחרונות לזנק, והוא קרוב מאוד לשבור את השיא שלו משנת 2017. כפי שראינו בעבר, הדבר נוטה ״לגנוב את ההצגה״ מן הזהב. המשקיעים, אשר שוב שרויים בלהט ספקולטיבי, איבדו עניין בנכס המקלט המוכר והוותיק, ורודפים אחר מניות הטכנולוגיה והמטבעות הקריפטוגרפיים.

כיצד אני מגיב לכל זה, אתם שואלים? ובכן, אני מביט בהתרחשויות הללו בשיוויון נפש, ומפטיר פיהוק קל. למי שעוקב אחר המתכות היקרות מזה עשר שנים, הנסיגה האחרונה נראית כלא יותר מאשר תיקון רגיל. כבר צפיתי בסרט הזה כל כך הרבה פעמים, שאני מתקשה להתרגש ממנו. פעם אחר פעם המשקיעים בוול-סטריט נתלים בתקווה כלשהי, שהנה הנה הסתיימו כל צרותיהם. העיתונות הכלכלית מתמלאת באופטימיות, שמכאן ואילך צפויים רק שמיים כחולים, נטולי עננים. הזהב מגיב בהיסטריה, ומאיים להתעלף כמו כוכבת הוליוודית מימים עברו. אך פעם אחר פעם, מקץ מספר חודשים מתברר שלא היו דברים מעולם. גם אם מגיפת הקורונה תחלוף כלא היתה וג׳ו ביידן יעלה לשילטון, הבעיות המבניות בכלכלה העולמית לא נפתרו. ממשלות המערב יוסיפו להריץ גרעונות עתק, הבנקים המרכזיים יוסיפו לממן אותם באמצעות הדפסת כסף, הצמיחה תמשיך לדשדש והאינפלציה תוסיף לזחול כלפי מעלה. מי שמוכר את הזהב שלו כעת, עלול לגלות בעוד מספר חודשים שהוא זקוק לו יותר מתמיד, ויאלץ לקנות אותו מחדש במחיר הרבה יותר גבוה.

לפיכך, קוראים יקרים, אני ממליץ לכם לנשום עמוק, ולהירגע. הביטקוין אינו עומד לתפוס את מקומו של הזהב. לשם פרופורציה, שוויו של שוק הביטקוין עומד בימים אלו על כ-350 מיליארד דולר, וזאת בשעה ששוויו של כל הזהב מעל פני האדמה עומד על למעלה מ-11 טריליון. על אף הזינוק במחירו, שוק הביטקוין מוסיף להיות זניח בגודלו בהשוואה לזהב. עד לאחרונה הוא היה חביבם של צעירים בני דור המילניום, אשר משום מה מעדיפים נכסים וירטואליים על פני נכסים מוחשיים. כעת הצטרפו אליהם מספר קרנות גידור, אשר מקוות לגרוף רווחים זריזים מן הנכס הלוהט. להתלהבות הזו תרמה ההכרזה של חברת פייפל, אשר מאפשרת מעתה ללקוחותיה לרכוש ולהחזיק מטבעות קריפטוגרפיים. אך כפי שראינו ב-2017, ההתלהבות הזו יכולה להתהפך באותה המהירות שבה הופיעה. להבדיל מן הזהב, לביטקוין כמעט ואין שימושים מעשיים, ואין לו ביקוש תעשייתי אשר תומך במחירו. הוא מסוגל להיעלם כלא היה מבלי שהכלכלה האמיתית תינזק. למעשה, יתכן שהכלכלה האמיתית אף תרוויח מהיעלמותו, משום שתחזוקת רשת הביטקוין גוזלת כמויות עצומות של אנרגיה, אשר ניתן היה לנצל באופן הרבה יותר מועיל.

הזהב, לעומת זאת, הוא הכרחי. זוהי המתכת היחידה שאנו מכירים אשר מוליכה באופן מצויין ולעולם אינה מחלידה. בזכות תכונותיה אלו היא מרכיב הכרחי בכל מעגל חשמלי שאנו מייצרים. למעשה, ללא זהב כלל לא ניתן היה להפעיל את רשת הביטקוין, אשר זקוקה לאינספור שרתי אינטרנט לשם קיומה. הזהב הוא נכס מקלט מסורתי, אשר אליו שבים המשקיעים הסולידיים בכל פעם שבה הם חוששים לגורל חסכונותיהם. לזהב יש היסטוריה מוכחת של עמידות בפני האינפלציה, אשר אותה הבנקים המרכזיים עמלים כל העת לייצר. לפיכך אני מפציר בכם שלא לקבור את הזהב בטרם עת. עליכם להתייחס לנסיגה האחרונה במחירו בתור הזדמנות קנייה, אשר כמוה ספק אם תחזור.

אזהרה: הח"מ אינו בעל רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר זה אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות מקצועי המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.

12 תגובות ל-“דרמה קווין

 1. 1.יש הרבה זהב שצריך לעשות לו delivery בקומקס עכשיו. באיזשהו שלב ה GLD לא יוכל להחזיק יותר מעמד. 2. ירידות המחיר נועדו להפחיד אנשים/מוסדות ולגרום להם להפתר מהזהב הפיזי שברשותם. לא הייתי נבהלת מזה במיוחד.

  • אכן כך.
   אין גבול לתעלולים ולמניפולציות שמבוצעים בשוק הזהב, במטרה למנוע את המחיר מלטפס בהתאם לקצב האמיתי של האינפלציה, או לפחות להאט את התהליך ככל שניתן. אך אלו שעושים זאת נלחמים קרב מאסף. זהו רק עניין של זמן עד שערכו האמיתי של הזהב יחשף, ובהתאם – אובדן הערך המזעזע של הדולר.

 2. שלום אורן
  מה שלומך?
  תודה על הפוסט מאוד נהנה לקרוא את הדברנם שלך.
  אני חושב כמוך זה בחלט תיקון. ואכן כדאי לקנות זהב מה שאני ממשיך לעשות לאחרונה.
  השאלה איפה אתה חושב נמצא המחיר שיחזיר את הקונים 1600/1500?

  מסכים שהביטקוין הוא שוק על סטרואידים.
  הוא סוג של הונאת פונזי שצעירים רודפים אחריה זה היה כך עם הצבעונים בהולנד שמכרו בתים בתמורה לבצלים של צבעונים עד נקודה מסוימת שהבינו שזה בסה"כ בצלים וזה קרס וחזר להיות פשוט פרחים.

  האם יש לך מחשבות על השקעות חדשות שכדאי לעשות חוץ מזהב כמובן?
  תודה יבגני

  • שלום יבגני –
   מאז השיא של חודש אוגוסט הייתי סבור שהתמיכה האופקית באזור 1800 תחזיק מעמד, ושזה יהיה סוף התיקון במחיר הזהב. כעת כאשר אנחנו מתחת ל-1800, אני מעריך שניתן יהיה לראות כל מחיר בין 1600-1800. זהו טווח מחירים שאפשר לקרוא לו ״אזור של תמיכה״, משום שזהו הטווח שבו הזהב נסחר במהלך 2012.
   מבחינה עונתית, בד״כ מחיר הזהב חלש לקראת סוף השנה, ומתחיל להמריא החל מסוף דצמבר או תחילת ינואר, כך שאני מעריך שהתיקון הזה קרוב לסופו.
   עם זאת, אין שום טעם לנסות ולקלוע למחיר הנמוך ביותר. לדעתי כל רכישה באזור הזה תוכיח את עצמה כמשתלמת ברבות הימים.
   לגבי השקעות אחרות – באמת שאין לי המלצות. לכל מקום שאני מביט אני רואה רק בועות ספקולטיביות ומחירים שערוריתיים, אשר בהחלט עשויים להמשיך ולהתנפח, אבל באותה מידה יכולים להתמוטט בכל רגע נתון, וללא שום אזהרה. לכאורה אפשר להתחיל ולהביט על הסחורות האחרות, בייחוד החקלאיות (ולדעתי דווקא לא נפט!). אך גם בסיטואציה של אינפלציה גבוהה אני צופה שהזהב יניב ביצועים טובים יותר מהן. לתשומת לב, אם החלטת להשקיע בסחורות החקלאיות, אני ממליץ שלא לעשות זאת באמצעות חוזים עתידיים, אלא באופן עקיף, דרך מניות של חברות העוסקות בתחום.

 3. אורן תודה על המאמר נהנה לקורא את דבריך

  ויש לי שאלה מדוע אתה מרגיש צורך לגונן על הזהב מפני הביטקוין הרי הביטקוין כלשעצמו מבחינה טכנולוגית הוא המלחמה האמיתית בכלל עיוותי השוק ללא בנק מרכזי מערכת מבוזרת

  הזהב לעולם ישמור על מקומו וביטקויין לעולם לא יחליף אותו אך בהסתכלות מפוכחת הביטקוין עומד תכף מעל 13 שנה עם ערך משתנה ולא יציב אך עדיין שומר על ערכו

  בעיניי הביטקויין הוא הבשורה עד לרגע שהבנקים המרכזים והממשלות יחליטו להילחם בו חזיתית וזה יקרה ביום שהשוק הכללי שם ישבור את תקרת הטריליון

  • שלום עמיר –
   ליברטריאנים רבים ברחבי העולם אימצו את הביטקוין, כמטבע בלתי ממשלתי ומבוזר, אשר לכאורה עשוי להגן עליהם מפני האינפלציה אשר ממשלות העולם כופות עלינו. ההתנגדות שלי לשימוש בביטקוין נובעת מכך שמדובר בנכס וירטואלי, אשר אינו מעוגן בעולם האמיתי. מבחינה זו הביטקוין דומה יותר בעיני למניות של חברות הטכנולוגיה מאשר למטבע אמין. המחיר שלו מבוסס יותר על ספקולציה ותדמית ציבורית מאשר על ערך אמיתי.
   לו היתה מאחורי הביטקוין כלכלה אמיתית, לו אנשים היו משתמשים בו באופן יומיומי לשם ביצוע קניות בסופרמרקט, תשלום שכר הדירה וכדומה, אזי הייתי פתוח יותר לרעיון שמדובר במטבע בר קיימא. אך היות ומרבית השימוש בביטקוין הוא לצרכים ספקולטיביים גרידא, הרי שבעיני אין בו ממש.
   אנשים נוטים לשכוח שהזהב הוא בעל ערך בראש ובראשונה משום שיש לו שימושים תעשייתיים נרחבים. הביקוש המסחרי הוא שמעניק רצפה למחיר הזהב, ומבטיח שלעולם לא ירד לאפס. השימוש המוניטרי הוא אם כן נדבך אשר נבנה במרוצת השנים מעל לשימוש המסחרי. באים אנשי הקריפטו ומציעים שימוש מוניטרי, מבלי שביססו תחילה את השימוש המסחרי. לפיכך הוא משול ל״מגדל פורח באוויר״. הוא מסוגל בכל רגע נתון לקרוס לאפס.
   המטרה של בלוג זה, ושל פילוסופיית ההשקעה שלי בכללותה, היא לחפש אלטרנטיבות בטוחות יותר לאפיקי ההשקעה המקובלים במניות ובאג״ח. מבחינתי הביטקוין אינו מייצג דבר מה יותר בטוח, כי אם פחות בטוח ממניות ומאג״ח. מאחורי המניות, יקרות ומנופחות ככל שיהיו, עומדות עדיין חברות אמיתיות שיש להן נכסים אמיתיים. מאחורי אג״ח מדינה ניצבות ממשלות שיש להן יכולת למסות את אזרחיהן. מה יש מאחורי הביטקוין? לא כלום!

   • קודם כל תודה על המאמר כרגיל 🙂 ונתחיל בזה שהזהב כבודו במקומו מונח.
    כל כסף כלשהוא מבוסס בראש ובראשונה על אמון ותכונות נוספות שבגינם הזהב נבחר לשמש ככסף על ידי השוק החופשי.
    להגיד שמאחורי הביטקוין אין כלום והוא יכול מידית לקרוס ל0 זה לא מדויק לדעתי מאחר ויש 7 אפקטי רשת חזקים שמגובים במתמטיקה, בתכונות כסף קשיח שמגולם בקוד כמו הרבה דברים פיזיים שהאינטרנט בלע לתוכו, ומדיניות מוניטרית נכונה וגלויה לכולם 100 שנים קדימה שאף אחד לא יכול לשנות,כמו משחק שחמט שבו הכללים והשחקנים ידועים ואם תנסה לשחק משחק שחמט חדש אף אחד לא ירצה לשחק איתך, דבר שמחזק את האמון במערכת וגורם לכולם לשחק לפי חוקי המשחק. זה נכון שאין ערך של סחורה אבל כל ערך הוא סובייקטיבי מלכתחילה וכסף שמאבד את הפרימיום המוניטרי שלו יכול לקרוס במחיר ובשווי , אומנם למחיר ריצפה שלו כסחורה אבל זה לא עוזר לחוסכים באותו כסף שמאבדים ערך כי הפרמיום המוניטרי אבד, בדיוק כמו שקרה למתכת סילבר שאיבדה(לא לגמרי) את הפריום המוניטרי שלה.
    בנוסף ייתכן ואנחנו עדים למונטיזציה של נכס דבר שלא קרה שנות דור והדרך היחידה שבה זה יכול לקרות זה על ידי רצף של בועות עד שהנכס מתייצב ונפוץ בכלל הציבור וישמש ככסף לכלל האוכלוסיה לתשלום או כנכס רזרבה שניתן להמיר לכסף המקומי.
    התוצאה היא בינארית או שביטקוין יגיע ל0 או שהוא יגיע לשווי שוק של טריליוני דולרים. אבל הסיכון הוא לא 50-50 אם משקיע חושב שיש יותר מ0% סיכוי שהביטקוין כאן כדי להישאר אז ניתן לתת משקל באחוזים לזה בתיק ההשקעות למשל 1% וכו

    יש כל כך הרבה חומר על הנושא וככה או ככה אנחנו נמצאים בתקופה מיוחדת היסטורית ומרתקת! שבה השוק מנסה למצוא פיתרון לבעיות שגרמו לנו הקלקלנים בבנקים המרכזיים. גם אם הביטקוין יקרוס בסוף לפחות הוא עזר לייצר מזה 50 שנה דיון פומבי על מה זה כסף ואם בעקבות זה הוא או מונטיזציה מחודשת של הזהב תחזיר אותנו למערכת מוניטרית מבוססת על עקרונות אוסטרים וכסף קשיח מחדש אין לי התנגדות.

 4. היי אורן מה תאמר בנוגע לעדכון בנק ישראל בנושא המשכנתא שעכשיו ההגבלה של שליש בריבית משתנה יורדת וניתן יהיה להגדיל את המינוף תחת מעטה ריבית אפסית שתישאר שם לנצח
  האם באמת כולנו חוששים לחינם ? האם הבועה הזו רחוקה מפיצוץ כי היא איננה בועה

  • שלום –
   מעניין שאתה מעלה את הנושא, כי בדיוק היתה לי על כך שיחה היום עם קרוב משפחה, אשר שוקל לקנות דירה.
   מאז פרוץ משבר הקורונה נוצר חשש שהזינוק באבטלה יוביל לפיצוץ בועת הנדל״ן בישראל. בעשור האחרון אנשים רבים רכשו דירות בעזרת משכנתא גבוהה, תוך שהם מאמצים את יכולתם הכלכלית עד הקצה. פגיעה בהכנסה עלולה להוביל רבים למכור את הנכס שלהם, מה שיקפיץ את ההיצע ויפיל את המחירים.
   הצעד הראשון שבנק ישראל נקט על מנת להתמודד עם כך הוא מתן אפשרות להקפאה של התשלומים החודשיים. אולם לאורך זמן צעד זה פוגע בהכנסות הבנקים, ומעמיד בסכנה את יציבותם, ולכן אנחנו רואים את הצעד הנוכחי.
   עלינו לשאול את עצמנו – האם מתן אפשרות לציבור ללוות בריבית אפקטיבית נמוכה יותר ידרבן את הציבור לקנות יותר דירות, אף על פי שמצב התעסוקה נמצא בכי רע ואף עלול להחמיר במהלך 2021? מסופקני. אך עלי להיזהר בדברי, שכן אני לתומי ציפיתי שהבועה הזו תתפוצץ כבר מזמן.
   אולם עלינו לקחת בחשבון שזו עלולה להיות גם מלכודת דבש. האינפלציה עלולה להרים את ראשה באופן בלתי צפוי, כתוצאה מכל הכסף הזול שממשלות העולם הזרימו לשוק, וכתוצאה מכך שחלק ניכר ממנו הגיע לידי הציבור אשר משתמש בו כדי לקנות מוצרים מוחשיים (ולא לידי בנקים ש״יושבים עליו״ או משתמשים בו לרכישת נכסים פיננסיים כפי שאירע אחרי 2008). כתוצאה מכך בנק ישראל עשוי להיאלץ להעלות את הריבית בעל כורחו, מה שיביא לעלייה מיידית בתשלומים החודשיים במסלול המשכנתה צמוד הפריים, מה שימוטט כל מי שנטל משכנתה גדולה מדי במסלול הזה.

   לסיום אוסיף, שביאושו בנק ישראל עלול לבצע צעדים יותר ויותר קיצוניים על מנת למנוע את פיצוצה של הבועה. הוא אינו יכול לרכוש אג״ח מגובות משכנתה כמו שהפדרל רזרב עשה בשעתו, משום שבישראל מעולם לא איגחנו את שוק המשכנתאות (תקנו אותי אם אני טועה, בבקשה). אבל הוא עלול לעשות משהו משוגע כמו להכריז שהוא משלם מעתה ואילך את המשכנתא של כל בעלי הדירות, בעזרת כסף שהוא יוצר יש מאין. זה יהווה פרס גדול לכל מי שהסתכן ולקח משכנתא ענקית, ועונש קשה לכל מי שנהג באחריות ולא לקח משכנתא ענקית. אך ממתי אכפת לבנק ישראל מעניינים חסרי חשיבות כמו מוסר או אחריות?

   • יש פה בארץ סוג של איגוח, לא חקרתי אותו יותר מדי, בטח לא דומה למה שקורה בארה"ב
    בנק ישראל הגדיל את שורת הנכסים שלו בכל מיני סוגים של ניירות ערך שונים והתחיל כבר בתהליך של חילוץ הבנקים וחברות פיננסיות שונות בלי שנרגיש
    לפי דעתי, הבנק מספר לנו שהריבית לא תעלה, אולי אפילו תרד, חדשות מאוד רעות
    והירידות בנדלן, שהתחילו כבר לפני שנתיים יהיו נמוכות ברמה הנומינלית וגבוהות ברמה הריאלית
    מה שמעניין זה אם הבורסה בארץ תעלה בתנאים האלה, ואם תיווצר פה סטגפלציה

   • אפשרות זו אכן הולכת ונעשית סבירה בעיני – שמבחינה נומינלית מחירי הנדל״ן ישארו פחות או יותר בעינם בשנים הקרובות, או אף יטפסו במקצת, אך מבחינה ריאלית הם ירדו, משום שלא ידביקו את קצב האינפלציה האמיתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s