הר געש של זהב

אמש, מחיר הזהב פרץ מן הקונסולידציה הממושכת שבה היה שרוי בשנה וחצי האחרונות. אירועים מסוג זה לאו דווקא גלויים לעינו של מי שסתם מתבונן על הגרף, ובעיתונות הכלכלית בוודאי שלא תיכתב על כך מילה. אולם מי שנעזר בניתוח טכני יכול להבחין בשינוי. השיאים ההולכים ויורדים אשר מחיר הזהב קבע במהלך התקופה הזו יצרו קו התנגדות ברור, ואמש מחיר הזהב נסגר מעל לקו הזה. על אחת כמה וכמה הדבר משמעותי, היות ומדובר בסגירה שבועית. יתכן ואינכם מייחסים חשיבות רבה לניתוח טכני, וסבורים שמדובר ב״וודו כלכלי״ ותו לא. גם אני לאחרונה הטלתי ספק ביעילות שיטת הניתוח הזו בסביבה כלכלית הנתונה למניפולציות כה רבות. אולם כפי שאנו רואים, כל המניפולציות שבעולם אינן מסוגלות לעצור תהליכים ארוכי טווח, ובסופו של דבר הם באים לידי ביטוי גם בגרף המחיר. אני מבטיח לכם כי ישנם משקיעים רבים ברחבי העולם אשר עוקבים אחר הניתוח הטכני ומשלבים אותו בתהליך קבלת ההחלטות שלהם. בעקבות פריצה זו אני צופה שהון רב יזרום לכיוונן של המתכות היקרות.

מאורע זה מתרחש בד בבד לכך ששיעור האינפלציה בארה״ב קבע אמש שיא חדש של 7.5% בשיעור שנתי, והמדדים המובילים בוול-סטריט הגיבו בירידות חדות. יש לציין שהפדרל רזרב טרם החל להילחם באינפלציה. הוא עוד לא העלה את הריבית, ולו ברבע אחוז. גם את ההבטחה שלו לצמצם את קצב הדפסת הדולרים הוא טרם מימש, ובחודש ינואר המאזן שלו גדל ב-120 מיליארד דולר. בכל זאת הבורסה מאיימת להתמוטט, רק למשמע ההבטחות הללו. תארו לעצמכם כיצד היא תגיב ברגע שבו הוא יעבור משלב הדיבורים לשלב המעשים. לפיכך ישנו ספק רב אם הבנק המרכזי בארה״ב יהיה מסוגל לספק את הסחורה. סביר להניח שברגע שבו המדדים יחלו ליפול, ג׳רום פאוול שוב יבהל וישנה כיוון. בשנה וחצי האחרונות, העלאת הריבית המובטחת הזו שימשה פעם אחר פעם כתירוץ כדי למכור את הזהב ולהפיל את מחירו. אך אם היא כלל אינה צפויה להתממש, הרי שמעולם לא היתה לכך הצדקה, ומחיר הזהב צריך לטפס בהתאם.

ניתן להמשיל את מחיר הזהב להר געש העומד להתפרץ. בדיוק כפי שהתפרצות געשית היא תולדה של לחצים אשר נבנים לאיטם במעבי האדמה, כך מחיר הזהב צובר בהדרגה אנרגיה. האינפלציה הגואה הופכת את המתכת הנדירה לזולה להפליא ביחס לכל שאר הסחורות, ואטרקטיבית מאוד בהשוואה לאגרות החוב הממשלתיות אשר נושאות כרגע תשואה ריאלית שלילית. הדבר עשוי לייצר תנועה כה גדולה של הון, אשר תכריע את כל המניפולציות האפשריות, הן בבורסת הסחורות והן בתקשורת. היות והציבור בימינו כה רגיל לרדוף אחר נכסים שמחירם מטפס בחדות, הדבר עשוי להצית התלהבות המעצימה את עצמה. על אחת כמה וכמה הדבר נכון בסביבה שבה כל שאר הנכסים האופנתיים מפגינים לפתע חולשה. הוסיפו לכך את העובדה שתוצרת המכרות צפויה לדעוך בשנים הקרובות, כתוצאה מהדלדלות העתודות ומחסור מתמשך בהשקעה בתחום, ותקבלו מתכון לשוק שורי רב שנים.

בשלב זה עלי לצנן את ההתלהבות ולהזכיר שפריצה טכנית מן הסוג שראינו אתמול אינה בהכרח אומרת שמחיר הזהב צפוי להמריא לשמיים באופן מיידי. בהחלט יתכן שלאחר התנועה הראשונית נראה נסיגה לאחור, וקונסולידציה נוספת אשר תימשך אל תוך חודשי הקיץ. אולם כל עוד שמחיר הזהב נשאר מעל לקו ההתנגדות שאותו תיארנו ובונה מעליו מה שמכונה ״בסיס״, הרי שבסופו של דבר אני צופה כי הוא ימריא לשיאים חדשים. מדובר לעיתים בתהליך ממושך ומייגע, אשר נוטה לעייף את המשקיע הממוצע. אולם מי מביניכם שיש לו סבלנות להחזיק בזהב ובכסף לאורך זמן, עשוי לגלות בסופו של דבר שהתשואה שלהם תאפיל בשנים הקרובות על כל אפיקי ההשקעה המקובלים.

אזהרה: הח"מ אינו בעל רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר זה אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות מקצועי המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד.

10 תגובות ל-“הר געש של זהב

 1. יש משהו בניתוח שלך, אבל כדאי להמתין להודעה של הפד על העלאת הריבית שצפוייה להיות במרץ, התחזית כרגע שצפוייה להיות עלייה של לפחות 50 נקודות בסיס, יותר מזה השוק והזהב יקרסו, פחות מ 50 השוק והזהב יעלו

  • שלום איציק – ישנו הבדל עצום בין האופן שבו מדד הנאסד״ק והזהב אמורים להתייחס להעלאת הריבית. הראשון יקר עד כדי טירוף, וכל קיומו תלוי בהמשך זרימת האשראי הזול. השני נמצא לאחר שנה וחצי של קונסולידציה, ואפילו העלאת ריבית של חצי אחוז לא אמורה לדגדג אותו, כי הריבית הריאלית עדיין תישאר שלילית. כדי להפוך את הזהב לבלתי אטרקטיבי באמת, הפדרל רזרב צריך להעלות את הריבית כך שתשתווה לשיעור האינפלציה, וזה כמובן בלתי אפשרי מבחינתם, משום שזה לא רק ימוטט את המשק כולו, אלא יביא את הממשל הפדרלי לכדי פשיטת רגל. כך שלדעתי התרסקות מוחלטת של הזהב בעת הנוכחית הולכת ונעשית פחות סבירה. לעומת זאת התרסקות בשוק המניות בהחלט סבירה (או לכל הפחות שוק דובי איטי ומתמשך), וזאת ללא שום קשר למידה שבה הפד יעלה ריבית. אגב, הניחוש שלי הוא שהם יעלו ריבית ברבע אחוז בלבד, ושהתוצאה תהיה כה קטסטרופלית, שזאת תהיה הפעם האחרונה שהם יעלו ריבית השנה.

  • הי עמי!
   בהחלט יתכן שמחיר הזהב ירד כעת, אך אני מנחש שלא ירד מתחת ל-1850, משום שזוהי רמת הפריצה. בהמשך הדרך יתכן וירד עוד קצת, היות וקו ההתנגדות אשר נפרץ מוסיף לרדת. אך בכל מקרה ישאר מעליו ויתכונן להמשך ההתקדמות.

 2. הי אורן,

  חג זהב שמח. הזהב מתנהג כמו ביטקוין והמסחר בארה"ב עוד לא התחיל!
  מישהו פירסם בטוויטר שרוסיה מכרה אג"ח אמריקאי לפני הפלישה וקנתה זהב. האם ידוע לך על מהלך כזה בדנים האחרונות? נשמע שזה טריגר מכונן. האם זוהי נקודת האל חזור מבחינת הכיוון אליו הולך הדולר?

  • שלום עמי –
   זה שרוסיה מוכרת את האג״ח האמריקאיות וקונה זהב זה לא חדש. זה תהליך שהחל לפני שנים, והוא הגיוני לחלוטין לכל מי שמבין מה מתרחש. הבנק המרכזי בארה״ב מבצע מניפולציות על תשואת האג״ח הממשלתי באמצעות תוכניות ההקלה הכמותית, ולכן אג״ח ל-10 שנים נושאות תשואה של פחות מ-2%, בשעה ששיעור האינפלציה הוא למעלה מ-7% (כלומר, תשואה ריאלית שלילית של 5%). אני מעריך שכל מדינות העולם ינקטו בקרוב בצעד דומה, ללא שום קשר למצב באוקראינה.
   האם זוהי נקודת האל-חזור מבחינת הדולר? אינני סבור שניתן להצביע על נקודה ספציפית שכזו. תהליך ההשמדה של הדולר החל ברגע שבו ניקסון ניתק את הדולר מן הזהב בשנת 1971. זהו תהליך מתמשך, אשר היו בו הרבה עליות ומורדות, אך היעד הסופי שלו תמיד היה בלתי נמנע: היפר-אינפלציה והתמוטטות של הדולר. אנו צופים שלקראת הסוף תהליך זה יואץ ויעשה ברור יותר לציבור הרחב.

   • תודה רבה על התשובה המפורטת 🙂
    היה יום משוגע אתמול. מסחר כזה תנודתי בסחורות לא זכור לי של עליה וירידה תוך יומית.
    כשכתבתי שהזהב מתנהג כמו ביטקוין התכוונתי לעליה של ה3%, ואז כשהוא סיים את יום המסחר בירידה של 1% ההשוואה התבררה כמדויקת יותר 😂😅

   • כנראה שמאחורי הקלעים ישנן מניפולציות, בין אם של הממשל האמריקאי שמעוניין להרגיע את השווקים, ובין אם של בנקי ההשקעות שנתפסו עם המכנסיים למטה, עם פוזיציות שורט ענקיות על המתכות היקרות, ופוטנציאל להפסדי ענק במידה והמגמה הנוכחית תימשך. אך כל מניפולציה תסתיים בסופו של דבר, משום שמחיר של 1900 דולר לאונקיית זהב ו-24 דולר לאונקיית כסף הוא זול באופן אבסורדי, ולא ניתן לאורך זמן לספק את הסחורה הפיזית במחיר שכזה. זה קצת כמו לנסות למכור סטייק אנטריקוט ב-5 שקלים לקילו, או כיכר לחם ב-10 אגורות. זה רק עניין של זמן עד שהציבור יתנפל על הסחורה וינקה את המדפים.

 3. הי אורן,

  כתבתי שהזהב זול ביחס לM2 (80% ביחס למחיר של 1980). זה טיפה מבלבל מפני שהשוואה נכונה יותר תיהיה מול נכסים אחרים לא? כמה אונקיות נדרש כדי לקנות בית ממוצע / את מדד הדאו ג'ונס למשל.

  • שלום –
   כדי לקבל מושג לגבי מידת היוקר של נכס כלשהו אפשר להשוות אותו לנכסים אחרים, ביניהם כפי שציינת מניות או נדל״ן. אולם גם השוואה עם היצע הדולרים בכלכלה היא מדד לגיטימי, משום שככל שיותר דולרים מסתובבים בשוק, כך כוח הקנייה שלהם קטן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s