רוחות מלחמה

השבוע חלה התפתחות מדאיגה בעימות בין רוסיה ובין המערב – צינור הגז Nord Stream, אשר מוביל גז טבעי בין רוסיה וגרמניה, הושמד על ידי פיצוץ מסתורי. בעיתונות העולמית המעיטו בחשיבות האירוע, אך בעיני מדובר בעליית מדרגה מסוכנת. מה שהחל כסכסוך מקומי חורג כעת מגבולותיה של אוקראינה, ופוגע בשאר מדינות אירופה. כזכור, תחת האיצטלה של מאבק בהתחממות הגלובלית, השקיעה ממשלת גרמניה בשנים האחרונות את כל משאביה בפיתוח ״אנרגיות מתחדשות״. אך משום שטורבינות רוח אינן פועלות כאשר הרוח אינה נושבת, ותאים סולריים אינם פועלים כאשר השמש אינה זורחת, היא נעשתה תלוייה מאוד בגז הטבעי מרוסיה לשם הפקה סדירה של חשמל. ללא הגז הזה, הכלכלה הגרמנית למעשה משותקת. רוסיה, אשר מודעת לתלות הזאת, השתמשה בגז הטבעי שלה כמנוף לחץ פוליטי. כאשר החלה המלחמה באוקראינה ומדינות המערב הטילו על רוסיה סנקציות כלכליות חסרות תקדים, שיבשה רוסיה את הזרמת הגז בצינור Nord Stream. הדבר עורר חששות למחסור באנרגיה בחורף הקרוב, וגרם למחירי החשמל ברחבי אירופה לזנק במידה כזו, שממשלות נאלצו להתערב ולחלץ את חברות החשמל הקורסות. אך כעת, לאחר החבלה בצינור Nord Stream, אפסה התקווה לחדש את הזרמת הגז הרוסי. בהיעדרו, נגזר על אירופה לסבול מחורף קשה וקר. מליוני בני אדם יתקשו לחמם את בתיהם, ואלפים עלולים לקפוא למוות.

בתקשורת המערבית מייחסים לרוסיה את החבלה בצינור הגז. אך זוהי כמובן האשמה מגוחכת. לולדימיר פוטין אין שום אינטרס לחבל בתשתית שלו עצמו. אם הוא מעוניין למנוע גז טבעי מן האירופאים, הוא מסוגל פשוט לעצור את הזרמתו, כפי שעשה במהלך הקיץ. ככל הנראה מי שחיבל בצינור הגז הוא ממשלת ארה״ב, אשר התנגדה מלכתחילה להנחת הצינור הזה, ואיימה בעבר לחסל את הפרוייקט. למעשה, במסיבת עיתונאים אשר התקיימה בחודש פברואר השנה, ג׳ו ביידן בכבודו ובעצמו השמיע איום מסוג זה. יתירה מכך, העיתוי של החבלה גם הוא מרמז שגורמים במערב עומדים מאחוריו, היות והוא התרחש שעות בודדות לפני חניכתו של צינור גז מתחרה בשם The Baltic Pipe, אשר עתיד להזרים גז טבעי מנורבגיה לפולין. מדובר בצינור קטן יותר, אשר ההספק שלו עומד על כעשירית בלבד מן ההספק של Nord Stream, ולפיכך הוא אינו צפוי לפתור את מצוקת האנרגיה של אירופה. אולם המסר שהדבר מעביר למוסקבה ברור למדי.

שוו בנפשכם את משמעות הדבר. ארה״ב ורוסיה, שתיהן מעצמות גרעיניות, שרויות בנתיב התנגשות. כל פעולה צבאית כמו זו שראינו השבוע צפויה להניב תגובת נגד, ועד מהירה העימות עלול לגלוש למלחמה גרעינית כוללת, אשר יכולה למחות את החיים מעל הפלנטה. הציבור הרחב, הן בארה״ב והן ברוסיה, אינו מעוניין במלחמה שכזו. אך אין לו שום שליטה על המתרחש. מי שמוליך את כולנו אל פי התהום הם צמד מנהיגים חסרי אחריות. הראשון מביניהם, וולדימיר פוטין, הוא ללא ספק דיקטטור, אשר ״באורח פלא״ נבחר לתפקידו שוב ושוב, מזה למעלה מעשרים שנה (במשך תקופה מסויימת הוא כביכול שימש כראש ממשלה תחת הנשיא דימיטרי מדוודב, אולם ברור לכל שמדובר היה בהצגה). אולם ג׳ו ביידן הוא מנהיג בלתי לגיטימי כמעט באותה המידה. הוא עלה לשילטון בבחירות שנויות במחלוקת, אשר ככל הנראה כללו אי-סדרים נרחבים. אחוזי התמיכה בו נמוכים באופן חסר תקדים. הוא ללא ספק סובל מסניליות, אשר מתבטאת באינספור סרטונים מביכים, שבהם הוא ממלמל שטויות. סגניתו קמלה האריס גם היא אשה טפשה להפליא, אשר מתקשה לנסח משפט קוהרנטי, ואינה מסוגלת להבדיל בין צפון קוריאה ודרום קוריאה. הדבר מעלה את השאלה – מי למעשה שולט בבית הלבן? מי הוא זה שמחזיק במזוודה הגרעינית ומחליט אם לשגר את הטילים?

מאז מלחמת העולם השנייה, שאבה ארה״ב את הסמכות המוסרית שלה לשמש בתור ״השוטר של העולם״, מעצם העובדה שהיתה רפובליקה ליברלית, אשר מנהיגיה נבחרים בבחירות הוגנות, ומחוייבים לציית לחוקה אשר אותה ניסחו האבות המייסדים. אולם כיום הנורמות הללו הולכות ונשחקות לנגד עינינו. לאחרונה פשט ה-FBI על ביתו של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, והחרים ממנו מסמכים. במקביל, אירעו פשיטות דומות על בתיהם של עשרות ממקורביו. מדובר בפעולה שאין לה אח ורע. כמי שמתעתד בעוד שנתיים לרוץ פעם נוספת לבית הלבן, טראמפ מהווה היריב הפוליטי העיקרי של ג׳ו ביידן. בממשל דמוקרטי ישנו איסור חמור להשתמש בכוחה של המדינה על מנת לרדוף אחר האופוזיציה, וממשל ביידן מפר את האיסור הזה באופן בוטה. אנשי השמאל יטענו בפניכם שדונלד טראמפ הוא סוג של פושע, אשר התנהגותו העבריינית מצדיקה את הצעדים הללו. אולם הניסיון מלמד כי מרגע שנקבע התקדים, קשה מאוד להשיב את הגלגל לאחור. כפי שטענתי בעבר, ארה״ב חדלה מלהיות דמוקרטית, והופכת במהירות לדיקטטורה סוציאליסטית. המשטר אינו מייצג עוד את רצון העם, ואין לו סמכות מוסרית להוביל אותנו למלחמת עולם שלישית.

***

עד כמה שהנושא הנ״ל מעסיק אותי לאחרונה, עלי לזכור כי זהו בראש ובראשונה בלוג כלכלי, וכי עלי לדווח לכם מה מתרחש בזירה הזו. ובכן, כפי שצפינו, תהליך העלאת הריבית אשר בו פצחו הבנקים המרכזיים ברחבי העולם, הוביל אותנו לכדי מיתון. בארה״ב נרשמו שני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית, אשר באופן מסורתי מהווים את ההגדרה למיתון. היות ונשיא דמוקרטי יושב בבית הלבן, והיות ובארה״ב צפויות להתקיים בקרוב בחירות האמצע, אין זה מפתיע שכולם החליטו לפתע פתאום לשנות את ההגדרה של מיתון, ולטעון שרק לרשות ממשלתית כלשהי בשם NBER ישנה הסמכות להכריז על מיתון. אולם הנכם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שאם טראמפ היה עדיין משרת כנשיא, זה בהחלט היה נחשב כמיתון.

הבורסה, אשר גאתה במהלך הקיץ, השיבה לאחרונה את כל הרווחים הללו, ומאיימת לקרוס כליל. כפי שהסברנו פעמים רבות, הסיבה היחידה בגללה היא טיפסה כה רבות בשנים האחרונות היא מדיניות הריבית האפסית וההקלה הכמותית, ובלעדיהן היא אינה מסוגלת להתקיים. על הבנקים המרכזיים להחליט אם להמשיך ולהילחם באינפלציה, ואגב כך להקריב את הבורסה, או לנסות ולהציל את הבורסה, ואגב כך להקריב את המטבעות הלאומיים. נראה שבנק מרכזי אחד כבר קיבל את ההחלטה וזהו הבנק המרכזי של אנגליה.

במטרה להילחם באינפלציה, אשר כבר נושקת ל-10%, העלה הבנק של אנגליה את הריבית בממלכה ל-2.25% והחל לצמצם את המאזן שלו. אולם כמובן שכלכלה כה ממונפת אינה מסוגלת לעמוד בכך. התשואה על אגרות החוב לעשר שנים של ממשלת בריטניה זינקה ל-4.5% (מה שמבטא נפילה חדה במחירן) ואיימה למוטט את קרנות הפנסיה. זהו בדיוק תרחיש קריסת שוק האג״ח שמפניו הזהרנו בעבר. כתוצאה מכך הבנק המרכזי נכנס לפאניקה, והתערב בשוק האג״ח על למנוע מן התשואה להוסיף ולטפס. אולם כמובן, הבנק המרכזי אינו מסוגל להילחם באינפלציה ולהציל את שוק האג״ח בו זמנית. אלו שתי פעולות המנוגדות זו לזו. התערבות בשוק האג״ח מאלצת אותו להדפיס עוד כסף, מה שצפוי להחליש את הפאונד הבריטי ולהאיץ את האינפלציה. משמעות הדבר הוא כי הבנק של אנגליה כבר למעשה הפסיד בקרב כנגד האינפלציה, וכי בריטניה צפוייה בשלב מסויים לחוות היפר-אינפלציה. מזל שהמלכה כבר אינה בין החיים כדי לראות את הביזיון הזה.

6 תגובות ל-“רוחות מלחמה

 1. שלום אורן
  מה שלומך? טוב לשמוע ותודה שאתה כותב בבלוג למרות העדרות ארוכה.
  תודה על הניתוח שלך הגאופוליטי והכלכלי כמובן.
  אני חושב שיש צדק מסויים בדבריך לגבי זה שפוטין הוא דיקטטור והפלישה שלו לאוקראינה היא בעצם ניסיון שלו להישאר בשלטון ולחזק את השלטון הדיקטטורי שלו.
  אבל זוהי טעות קולסאלית שלו כיוון שכמו כל דיקטטור שחושב שהוא מבין בהכל והוא כל יכול, בדיוק בגלל זה הוא יכשל כמו רבים וטובים – נפוליאון, היטלר, סדאם חוסיין, כדאפי, צ׳אצסקו וכו׳.
  אחרי שרוסיה לקחה את חצי האי קריים בלי לרות כדור פוטין חשב שהוא יכבוש את אוקראינה בקלות, שהם יכנעו בכמה ימים, שהם בעצם רוצים שרוסיה תכבוש אותם, שצבא רוסיה הוא צבא מתקדם, מודרני ומוביל זה מה שסיפרו לו הגנרלים ושייגו שר הביטחון שהוא בכלל איש מכבי אש.
  אלה דברים דל מגלומניה שאין בינם לבין המציאות כלום ושום דבר.
  ולגבי מלחמה גרעינית אני כמו מומחים רבים מבינים שמלחמה גרעינית היא פיקציה, כיוון שפוטין לא מעוניין במלחמה גרעינית כמובן כמו גם ארה"ב והמערב.
  פוטין כרגע נמצא בנקודת שפל כאשר הוא איבד אין סוף חיילים, טנקים וכלים אחרים, רחפנים ועוד ועוד.
  הוא הכניס את רוסיה לסנקציות כלכליות בלתי אפשריות לכלכלת רוסיה, הוא נכנס עכשיו לגיוס כללי שקורא לו גיוס חלקי אבל כולם מבינים שזה בדיוק כמו המחלמה נגד אוקראינה נקראת ברוסיה מבצא צבאי ואסור להגיד מלחמה אחרת תקבל מאסר 10 שנים בכלא.
  בכל מקרה פוטין נמצא בשפל הוא החליף את כל הגנרלים הוא מנהל את המלחמה הזאת בעצמו כמובן הוא לא מבין כלום במלחמה הוא לא גנרל וכנראה גם גנרלים לא מבינים למה הם נכנסו באוקראינה שהיא המדינה הגדולה באירופה מבחינת שטח ויש להם צבא די גדול של מיליון חיילים ונשק מערבי מתקדם יחסית לנשק הרוסי.
  בכל מקרה כדי להשתמש בנשק גרעיני צריך להיות פסיכופט ועד כמה שרואים פוטין הוא לא כזה הוא סה"כ שקול בפעולות שלו ואפשר לצפות אותן.
  והאיומי נשק הגרעיני שלו הם הפחדות שלו שלא מבוססות כיוון שאם הוא היה חושב שאפשר להשתמש בנשק כזה הוא היה משתמש.
  ודבר נוסף אם יש מדינות שעדיין כביכול סוג של תומכים בפוטין או לפחות לא מגנים אותו כמו סין,הודו, סעודיה אז ברגע שהוא ישתמש בנשק כזה גם הן יהיו נגדו עכשיו ככל שעובר הזמן ופוטין נחלש עוד ועוד כמובן שיש לו פחות ופחות מנדט להשתמש בנשק כזה ושרשרת הפיקוד להשתמש בנשק הזה ערוכה ואם זה יגיע בשלב כזה או אחר הפיקודבדרגות השונות לא יבצע את הפקודות של שליחת פצצות גרעים שתהרוג מיליוני בני אדם ותחריב כנראה גם את רוסיה עצמה בתגובה על הנזק הזה.
  כמובן שנבואות נועדו לשוטים ואין לדעת מה יקרה אבל זאת הערכה די סבירה פוטין רק רוצה לשרוד ולהמשיך להיות צאר של רוסיה עד יום מותו הוא אוהב את החיים הטובים ונשק גרעיני לא מקדם אותו לשום מקום.

  בעניין הכלכלי אני רואה שאתה לא מזכיר את הזהב שנמצא בצניחה קולואסלית מזה כחצי שנה.
  מה דעתך על הזהב האם הזהב כבר לא משמש מקלט הוא איבד את המקום שלו כרזרבה עולמית וכבר אין לנו כזאת ובעולם שהאינפלציה משתוללת אין לנו איך לשמור על הכסף המעט שנשאר לנו אחרי השחיקה בכל הנכסים?
  תודה רבה ושנה טובה

  • שלום יבגני –
   תודה על תגובתך הארוכה והמפורטת. אני מסכים איתך שהפלישה לאוקראינה היתה טעות מצידו של פוטין. כפי שאתה יודע, אני מאמין שמצבו הפיננסי של המערב בכי רע, והוא יכל למוטט אותו למשל באמצעות הכרזה על גיבוי לרובל בזהב. הדבר היה גורם לרובל להתחזק פלאים והופך אותו דה-פקטו למטבע הרזרבה העולמי החדש. בסיטואציה כזו למדינות המערב לא היתה כל עילה להטיל על רוסיה סנקציות, או לפעול כנגדה מבחינה צבאית. הן היו נעשות כה עסוקות במצבן הכלכלי, שלא היה להן פנאי להרפתקאות באוקראינה. אך לצערי אינני מסכים איתך שפוטין בהכרח ימנע משימוש בנשק גרעיני. לדעתי, במידה והמערב ידחוק אותו אל הפינה, זה דווקא עלול לקרות. המצב כעת כה רגיש, שמספיקה טעות קטנה בחישוב על מנת לדרדר אותו למלחמה כוללת.

   לגבי הזהב – אני לא סבור שהזהב נמצא ״בצניחה קולוסאלית״. הוא אמנם מפגין חולשה, ואינו מתפקד כפי שהיינו מצפים שיקרה בסביבה אינפלציונית, אך מחירו בסך הכל חזר לשיא שטרם פרוץ מגיפת הקורונה. אני מייחס זאת הן למניפולציות שנעשות כל העת במחירו, והן לבורות ולשטיפת המוח של האוכלוסיה. אם לא התייחסתי אליו במאמר לעיל, הרי זה רק משום שהוא ממילא היה ארוך וגדוש. אני מוסיף להחזיק בדעה שבשלב מסויים נראה שינוי מגמה בזהב ובשאר המתכות היקרות, והן יוכיחו את עצמן כנכסי מקלט אמינים גם הפעם. היות והדבר יקרה כל כך באיחור, מחירן יצטרך לטפס בצורה פנומנלית כדי לפצות על כך.

   • תודה רבה על התשובה המהירה.
    אני גם עדיין מאמין בזהב אבל כמובן שכמוך גם מבין שההמתנה לפריצה שלו ארוכה, מתישה ואין הרבה אנשים פרטיים שיכולים לעמוד בה.
    מאמין שהרבה אנשים כבר התיעשו וזה גם חלק מהירידה במחיר למרות שרובה ככולה כנראה מניפולציות של ארה"ב.
    בכל מקרה אהבתי הרעיון שלך להכרזה של פוטין על רובל צמוד לזהב אבל כנראה שבדיקטטורה כמו המשטר העכשווי שפוטין יצר נותן לו עודף כוח וגם עצות טובות הוא לא יקבל זהו האבסורד בכוח ככל שיש לך יותר ממנו בסופו של דבר אתה נשאר לבד בלי שמישהו יגיד לך משהו אמיתי אלה רק שקרים.

 2. "מזל שהמלכה כבר אינה בין החיים כדי לראות את הביזיון הזה."
  חחח. גדול :-)))

  מסכים איתך שאי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה (להילחם באנפלציה מבלי להפיל את הבורסה).
  לכן אין ספק שברגע מסויים חברות יכנסו לקשיים, יתחילו לפתר עובדים ואז הפד יעשו אחורה פנה ויורידו את הריבית.
  וזה יוביל לחידוש העליון בזהב, בביטקוין ובמניות הטק (שאין סיבה שהן לא תמשיכנה לעלות אם יורידו חזרה את הריבית).

  • שלום שון –
   מדיניות הריבית האפסית וההקלה הכמותית של הפד אכן הועילה מאוד למניות ההיטק בעשור האחרון. אך אני בספק אם זה ימשך, גם אם הפד ישנה כיוון וישוב להדפיס כסף. הסיבה לכך היא האינפלציה, אשר בניגוד לתפיסה הציבורית אינה טובה לבורסה. בסביבה של אינפלציה עלויות הייצור, כגון שכר העובדים והאנרגיה, גדלות. אך הציבור נוטה לרכוש בעיקר את מוצרי היסוד, ולוותר על מותרות למיניהן. לפיכך רק תאגידים אשר מייצרים את מוצרי היסוד הללו מסוגלים לגלגל את העלויות לצרכן. כל היתר נאלצים לספוג באופן חלקי או מלא את העלייה במחירים, ושולי הרווח שלהם קטנים. חברות שממילא לא היה להן רווח עלולות לפשוט את הרגל, היות והמשקיעים פחות נלהבים להעמיד לרשותן אשראי בהקף בלתי מוגבל. זהו בדיוק המצב של רבות מחברות ההיטק בימינו, ולפיכך אני צופה שהמניות שלהן צפויות דווקא לסבול בשנים הקרובות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s