כרוניקה של שעבוד ידוע מראש

התסריט להלן הוא דמיוני, אולם אינו מנותק מן המציאות. הוא עשוי להתרחש, גם אם באופן מעט שונה, או בלוח זמנים אחר. ישנם סימנים רבים המעידים שזוהי תוכניתן של האליטות ל״איפוס״ המערכת הפיננסית, ולהשקתה של ״דיקטטורה מוניטרית״.

1/1/2023

בשעה שאוכלוסיית העולם מתאוששת מחגיגות השנה החדשה, תתרחש מפולת בשוק הקריפטו. העילה למפולת תהיה קריסתה של בורסת קריפטו נוספת, כדוגמת FTX, או אחד מן המטבעות היציבים כגון Tether. אך בניגוד לאירועים קודמים, אשר התנהלו באופן מסודר ורגוע יחסית, הפעם תהיה זו פאניקה אמיתית. אנשים אשר נשבעו להחזיק את הביטקוין שלהם, לא משנה מה יקרה, יבהלו לפתע וימכרו.  מחיר הביטקוין, אשר במהלך 2022 כבר איבד שני שליש מערכו, יחתך בחצי. מטבעות אחרים יאבדו אף יותר, או יעלמו לחלוטין. יומיים לאחר מכן הבורסה תיפתח בירידות חדות. מדד הנאסד״ק יצלול, בדיוק כמו בשנת 2020, עם פרוץ מגיפת הקורונה. כלכלנים חמורי סבר יתראיינו בתוכניות החדשות, ויזהירו כי הקריסה בשוק הקריפטו עלולה לסחוף את השוק כולו למיתון. פוליטיקאים יקראו לרגולציה מחמירה יותר של שוק הקריפטו. כמה מהם אף יטענו שיש להוציא את המסחר במטבעות קריפטוגרפיים מחוץ לחוק.

1/2/2023

הפדרל רזרב, הוא הבנק המרכזי של ארה״ב, ישיק את ״הדולר הדיגיטלי״. יהיה זה המטבע הקריפטוגרפי הרשמי של ממשלת ארה״ב. בניגוד לביטקוין, הוא לא ינוהל באופן מבוזר, והכמות שלו לא תהיה מוגבלת. אך בשלב הראשון יונפקו טריליון דולרים דיגיטליים בלבד, והפדרל רזרב יבטיח חגיגית כי הכמות הזו תשאר קבועה בעתיד הנראה לעין. מומחים כלכליים יסבירו שהדולר הדיגיטלי הוא אלטרנטיבה יציבה ובטוחה למטבעות הקריפטו הפרטיים, וכי לעולם לא יתרחשו בו מפולות, כמו זו שאירעה לאחרונה בביטקוין. על מנת לעודד את הציבור לאמץ את הדולר הדיגיטלי,  יעניק הפדרל רזרב מענק בסך אלף דולרים דיגיטליים, לכל מי שיתקין את אפליקציית הארנק הדיגיטלי בטלפון הנייד שלו. מליוני אזרחים אמריקאיים יעשו זאת בשמחה, וימהרו לנצל את המענק הזה לקניות ברשת וולמארט, אשר כבר הודיעה שתכבד את הדולר הדיגיטלי. קבוצה של פוליטיקאים מן הימין יבקרו את הפדרל רזרב, ויטענו כי מדובר במזימה לבטל את שטרות הנייר. אך ממשל ביידן יכנה אותם ״מפיצי תיאוריית קונספירציה״, אשר מפחידים את הציבור לחינם. הדולר האמריקאי יוסיף להתקיים לצד הדולר הדיגיטלי, הם יבטיחו, ומי שמעדיף את שטרות הנייר יוכל להמשיך ולהשתמש בהם.

1/4/2023

עם פירסום נתוני התוצר של הרבעון הראשון של השנה, יתברר כי ארה״ב שרוייה במיתון עמוק. גלי פיטורין יזניקו את שיעור האבטלה, ומצב הרוח הלאומי ירד לשפל חסר תקדים. על מנת להילחם במיתון ו״להמריץ את המשק״, ישיק ממשל ביידן חבילת חילוץ בהקף עצום של חמישה טריליון דולרים. מספר פוליטיקאים מן הימין יזעקו שהדבר עלול לרושש את הממשל הפדרלי. אך דוברת הבית הלבן תטען שמדובר בשטויות. ממשלת ארה״ב אינה יכולה לפשוט את הרגל, היא תסביר, משום שהיא תמיד יכולה להדפיס עוד דולרים. על מנת לממן את חבילת החילוץ, הפדרל רזרב יודיע על שינוי במדיניותו. הוא יפחית את הריבית במשק חזרה לאפס, וישוב להגדיל את המאזן שלו. ״אנו נרכוש אגרות חוב של ממשלת ארה״ב בכל הקף שידרש״, יכריז היו״ר ג׳רום פאוול. כאשר ישאל לגבי האינפלציה, הוא יסביר ש״המיתון כבר יטפל בעצמו בבעיית האינפלציה״, וכי ״הבעיה הבוערת כעת כלל אינה אינפלציה, אלא דפלציה!״

1/7/2023

בניגוד לטענותיו של פאוול, האינפלציה לא תיעלם. למעשה, מחירי הדלק הגואים יזניקו אותה לשיא חדש של 12% בשנה. למרות זאת יוסיף הפדרל רזרב לנקוט במדיניות מרחיבה. בראיון לרשת NBC, תסביר שרת האוצר ג׳אנט יילן כי ״הטיפול באבטלה קודם לטיפול באינפלציה״. במקביל, מליוני אמריקאים ימצאו שיטה אחרת להתמודד עם האינפלציה. יסתבר שהדולר הדיגיטלי אינו מאבד מערכו כמו הדולר הרגיל, וכי ככל שהציבור מאמץ אותו, כוח הקנייה שלו אף עולה. ברשת CNN תתפרסם כתבת תחקיר אודות בעלי עסקים אשר מסרבים לקבל את שטרות הדולר הישנים, ומוכנים לקבל אך ורק דולר דיגיטלי. ״לשם מה אני זקוקה לחתיכות נייר חסרות ערך?״ תצוטט בעלת מכולת מקליפורניה, ״הדולר הדיגיטלי עושה לי את החיים הרבה יותר קלים.״

במהלך הקיץ, הדולר הדיגיטלי, או בכינויו החדש ״הדיגי״, יהפוך ללהיט בארה״ב. צעירים יסבירו ששימוש בדיגי פותר את כל בעיותיהם הפיננסיות. בעזרתו הם יכולים להעביר ולקבל תשלומים, ואפילו לקחת הלוואה. הם מסוגלים להסתדר עם טלפון נייד בלבד, ויכולים להשאיר בבית את הארנק, עם כל כרטיסי האשראי. אין להם עוד צורך בפייפל, אפל-פיי, וינמו, או אפילו בחשבון בנק. הדיגי מחליף את כל אלה, ויש לו יתרון עצום – הוא פטור לחלוטין מעמלות.

הבעיה היחידה עם הדיגי היא שלא ניתן יהיה להעביר אליו סכומים גדולים של דולרים ישנים. הפדרל רזרב יגביל את יכולת ההמרה למאה אלף דולרים, ויסביר שהדבר נובע ״מסיבות טכניות״. ״אנו נסיר את המגבלה הזו בעתיד״, הם יבטיחו, ״ברגע שבו שלב הפיילוט יסתיים״. אולם למרות בקשות חוזרות ונשנות, הנושא יוסיף להתעכב. למרבית הציבור לא יהיה אכפת, משום שממילא אין לו חסכונות בהקף כה גדול. אך לבני המעמד הבינוני זה יכאב בכיס. הם יאלצו לראות כיצד ערכו של הדיגי מוסיף לעלות, בשעה שהדולרים הישנים שלהם מאבדים עוד ועוד מערכם. בצר להם, הם יפנו לשוק השחור, היכן שניתן יהיה לרכוש דיגי בכל סכום, אך בשער המרה גבוה יותר. תחילה הם ישלמו 1.1 דולר ישן תמורת דיגי אחד. לאחר מכן 1.2 דולר, 1.5 דולר, וכן הלאה. התופעה הזו תגיע לכותרות ביום שבו איש עסקים ידוע יסכים להמיר שלוש מאות מיליון דולרים ישנים תמורת מאה מיליון דיגי בלבד. בתגובה, הבית הלבן יקים יחידה מיוחדת במס ההכנסה, לטיפול בבעלי הון אשר ירצו להמיר דולרים ישנים לדיגי. ״אנו נאפשר לכולם להיכנס לתוכנית הדולר הדיגיטלי של הפדרל רזרב,״ הם יסבירו, ״כל עוד שיוכיחו ששילמו מס כחוק.״

1/10/2023

שיעור האינפלציה הרשמי בארה״ב חוצה את סף 30% בשנה. שיעור האינפלציה האמיתי גבוה פי כמה וכמה. אך למרבה הפלא זוהי בעיה אך ורק עבור בני מעמד הביניים. מחירי המזון בסופרמרקט מזנקים מדי יום, אולם רק לאלו אשר משלמים בדולר הישן. עבור מי שמשלם בדיגי, המחירים יציבים למדי. לפיכך הדבר אינו מטריד את בני המעמד הנמוך, אשר מעולם לא היו להם חסכונות גדולים, וממילא מקבלים את משכורתם ואת קצבאותיהם בדיגי. מיליוני אמריקאים אשר עבדו וחסכו כל חייהם מוצאים את עצמם בפני שוקת שבורה. נגזר עליהם לראות בעיניים כלות כיצד חסכונותיהם נשחקים עד עפר. הפדרל רזרב אינו מאפשר להם להמיר את הדולרים שלהם לדיגי, ובשוק השחור דורשים מהם יחס המרה שערורייתי של עשרה דולר לדיגי. ״מוטב שתמהרו,״ צוחקים עליהם הסוחרים בשוק השחור. ״בעוד שבוע זה יעלה לכם עשרים דולר לדיגי, ושבוע לאחר מכן – מאה!״

תנועת מחאה מתארגנת. פנסיונרים מכל רחבי צפון אמריקה נוהרים לוואשינגטון די. סי. על מנת להפגין מול מדשאת הבית הלבן, כנגד ההרס השיטתי של חסכונותיהם. כמה מן המפגינים הקשישים מגיעים לכדי אפיסת כוחות, ונפטרים. הדבר מעורר תרעומת ציבורית. בצעד נדיר, ג׳ו ביידן מסכים להיוועד עם מנהיגי התנועה. לאחר פגישה קצרה במשרד הסגלגל, הם יוצאים בחיוך רחב אל המצלמות, לוחצים ידיים עם הנשיא ומבשרים על שורה של הקלות לפנסיונרים, בהמרת דולרים ישנים לדולרים דיגיטליים. המחאה מתפזרת והמפגינים שבים לבתיהם. רק בדיעבד מסתבר שההקלות הנ״ל מותנות בעמידה ברשימה ארוכה של דרישות בירוקרטיות, וכי רק מעטים מסוגלים ליהנות מהן. כתבת תחקיר של ארגון ״ווריטאס״ מעלה כי ראשי המחאה שוחדו, וכי החסכונות שלהם הומרו לדולרים דיגיטליים במלואם, ביחס המקורי של אחד לאחד. 

1/1/2024

המעבר הושלם. ערכם של הדולרים הישנים נשחק לאפס, ואף בעל עסק אינו מוכן לקבל אותם בתמורה לסחורות או שירותים. אך המערכת הפיננסית ניצלה, משום שעברה מבעוד מועד להשתמש בדולר הדיגיטלי. מעמד הביניים נמחק, ואנשיו הצטרפו לשורותיהם של בני המעמד הנמוך, אשר אין להם כמעט חסכונות, וחיים מן היד אל הפה. כל ניסיון למחאה נכשל, משום שהעניים מסרבים לשתף פעולה עם בני מעמד הביניים. למעשה, ישנם רבים אשר שמחים לאידם של בני מעמד הביניים, וטוענים כי זהו ״צדק היסטורי״, ו״נקמה על פשעי העבדות״.

אולם השמחה הזו אינה מחזיקה מעמד זמן רב. במהירה מתגלה כי הפדרל רזרב מנצל לרעה את כוחו החדש, בתור המנפיק והמנהל הבלעדי של הדולר הדיגיטלי. הוא מתחיל להטיל מגבלות על רכישת דלק, ״על מנת להילחם בהתחממות הגלובלית״, מגבלות על רכישת עוגות וממתקים, ״על מנת להילחם במגיפת ההשמנה״, על רכישת מוצרי טבק, ״כדי להילחם בעישון״, ועוד כהנה וכהנה. רשימת המגבלות על מה הציבור יכול או לא יכול לקנות הולכת ומתארכת מדי יום. אין צורך בתהליך של חקיקה על מנת לעשות זאת, אלא רק בלחיצה על כפתור, אי שם בחוות השרתים של הפדרל רזרב. כהרף עין האפליקציה מפסיקה לכבד את התשלום, והקונה המבוייש נאלץ להשיב את המוצר האסור אל המדף. במקביל, נסוג הבנק המרכזי מהבטחתו, שלא להגדיל את היצע הדולרים הדיגיטליים. כוח הקנייה של ה״דיגי״ מפסיק לטפס, והוא מתחיל לאבד מערכו בקצב קבוע של 2% בשנה, בדיוק כפי שהיה מקובל עם הדולרים הישנים.

גם אם הציבור רוצה לברוח, אין לאן. לא ניתן להוציא את הדולר הדיגיטלי מהבנק, משום שאין לו כלל צורה פיזית, ולא ניתן לעבור לבנק אחר, משום שישנו רק בנק אחד. כולם לכודים בתוך האפליקציה של הבנק המרכזי, וחייבים לציית לכל גחמותיה. מי שמהלל את השיטה החדשה במדיה החברתית, זכאי להטבות ומענקים. מי שמעז למתוח עליה ביקורת, עלול לגלות שחשבונו נחסם, והוא אינו יכול לקנות או למכור דבר. הדרך היחידה לעקוף את השיטה היא באמצעות מסחר בשוק השחור, היכן שהמטבע העובר לסוחר הוא המתכות היקרות זהב וכסף. אלו אשר מחזיקים בהן נעשים עשירים, אך נאלצים לרדת למחתרת, משום שהשימוש בהן נאסר על פי חוק. כמו תמיד, זהב וכסף הם האוייב מספר אחד של הבנק המרכזי, ואיום נצחי על ההגמוניה שלו.

אנו עדיין עשויים למנוע את תסריט האימים הזה מלהתממש, אם נקים כבר עתה קול זעקה, כנגד המטבעות הדיגיטליים, והכוח העצום שהם עלולים להעניק לבנקים המרכזיים. אם נמתין, ולו חודשים ספורים, חוששני שכבר יהיה זה מאוחר מדי.

4 תגובות ל-“כרוניקה של שעבוד ידוע מראש

 1. If you want a vision of the future, imagine a boot stamping on a human face – forever.
  George Orwell.

  כל מי שנכנס לאתר של WEF יבין מאוד שהתרחיש הזה מתקדם אלינו בצעדי ענק

  לדעתך, האם המזרח באמת מקים מערכת מוניטרית בלתי תלויה בדולר או שזה הכל משחק?
  ומה יקרה לזהב, לא מבחינת השווי, אלא האם יהיה אפשר להחזיק ו/או למכור באופן חוקי?
  כי ההיסטוריה מתחרזת

  • שלום עידן – האמת היא שאינני יודע. ישנו כל כך הרבה מידע סותר שמגיע מכיוונים שונים, שקשה מאוד להחליט מה אמין ורציני, ומה הוא רק תעמולה או דימיון. הגיוני בעיני שהמזרח, בהובלת סין, מעוניין במערכת מוניטרית עצמאית, במטרה להפוך לכוח הדומיננטי בעולם. אך מצד שני, היוזמות של ה-WEF מזכירות במידה רבה את הטוטליטריזם הסיני. האם זה נעשה בהשראתו? בהנחייתו? או אולי מתוך אמונה שזוהי הדרך היחידה להתחרות בו? קשה לומר. לגבי המתכות היקרות – אני מוסיף להאמין שהן הפתרון הטבעי לכל הבעיות הכלכליות של העולם, ושבהיעדר התערבות חיצונית הן היו נבחרות כבסיס למערכת המוניטרית הבאה. אולם הן נוטות להגביל את הכוח של השלטונות, וזהו דבר מה שלא המזרח ולא המערב מעוניינים בו. לדעתי כולם מתחרים זה בזה על הזכות להדפיס את הפיאט הבא ותו לא. לפיכך הם צפויים להילחם במתכות היקרות ככל יכולתם.

 2. אני לא יודע אם התחזית הזאת תתקיים או לא, אבל אני באופן אישי רכשתי מטבעות כסף פיזים , אני לא רואה בזה השקעה אלה פוליסת ביטוח למקרי קיצון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s