כספסוף

silver squeeze

האם מחיר מתכת הכסף עומד להמריא לשמיים, או להתרסק לאדמה? כיצד זה קשור למצב הכלכלה העולמית? והאם תנועת WallStreetSilver מתה לאלתר, ואפסה תקוותה לייבש את בורסת הסחורות ממטילי כסף פיזיים? היום ננסה לענות על שאלות אלו, בפוסט זריז שיש לי בדיוק שעה על מנת לכתוב ולפרסם. משקיעי הכסף הוכו אמש (יום שישי) בתדהמה, לאחר שמחיר המתכת הלבנה והנוצצת קרס לפתע ב-5%. הדבר קורה יום לאחר שהמחיר ניסה לפרוץ פעם נוספת את מחסום 24 הדולרים לאונקיה, ונכשל. מי שנעזר בניתוח טכני ומכיר מעט את הנעשה בשוק הסחורות, דווקא לא הופתע. הצצה בגרף ארוך הטווח של מחיר הכסף מעלה כי המחיר פעם נוספת נגע בקו המגמה העליון, אשר תוחם את ״התעלה״ היורדת אשר בה הוא נע מאז השיא אשר קבע בקיץ 2020. עבור הבנקים הגדולים, אשר שולטים בנעשה בשוק הסחורות ומכוונים את המסחר כאוות נפשם, זה היה האות להפיל פעם נוספת את המחיר, וזה בדיוק מה שהם עשו.

כידוע, מחיר הזהב והכסף הוא האינדיקטור הטוב ביותר לאובדן הערך של הדולר, ואנו מעריכים כי על מנת להגן עליו הם נלחמים במחיר הזהב והכסף מזה עשורים. פריצה של קו המגמה הנ״ל הייתה מאותתת לסוחרים ולספקולנטים כי מחיר הכסף צפוי להמריא מעלה מעלה, ולפיכך הם התערבו בשוק ובלמו את הפריצה הזו בעודה מתרחשת. על מנת לעשות זאת הם נדרשו להשליך על השוק חוזים עתידיים בהקף של 33 מיליון אונקיות, כמות אשר עולה על כל הכסף המופיע בקטגוריית Registered, כמועמד למכירה. במילים אחרות, על מנת לבלום את הפריצה הם מכרו יותר חוזים עתידיים מכפי שיש להם יכולת לספק. למי שבקיא בעניינים זה אינו מפתיע, משום שזוהי הרוטינה הרגילה אשר מתרחשת בבורסת הסחורות. פעם אחר פעם הם מפילים את המחיר, ולאחר מכן רוכשים את החוזים הללו מחדש, במחיר נמוך יותר. באופן זה לא הם לעולם אינם נדרשים לספק את המתכת.

בהנחה שהפריצה הנ״ל אכן כשלה, מחיר הכסף צפוי להמשיך וליפול בשבועות הקרובים, עד שיבקר בקצה התחתון של התעלה הנ״ל, מחיר שעומד כרגע על 16.5-17 דולר לאונקיה! יש לסייג את הדברים ולומר כי בדרך לשם למחיר הכסף ישנן כמה רמות תמיכה אופקיות, אשר עשויות לבלום את המפולת, כגון 22, 20, ו-18 דולרים. אם רמת ה-22 תחזיק מעמד, זה יהיה סימן לחוזקה. משם המחיר עשוי לטפס ולהסתער פעם נוספת על ההתנגדות הנוכחית. אם יצליח הרי שתהיה זו תצורת ״ספל וידית״, שהיא אופטימית מאוד. אך בעיני סביר יותר שהמחיר יפול מעבר לכך. מחיר יעד של 18 דולר קוסם לי במיוחד, משום שהוא מהווה את השפל הקודם, מחודש ספטמבר האחרון. אם המחיר ימצא שם את התחתית שלו, הרי שמדובר יהיה בתצורת ״תחתית כפולה״.

אך מה זה אומר בדיוק, שמחיר הכסף צפוי פתאום לאבד בין רבע לשליש מערכו, וזאת בסביבה אינפלציונית, לאחר שנתיים של קונסולידציה, ובדיוק כאשר הפדרל רזרב נסוג אט אט ממדיניות העלאת הריבית שלו? הרי סיטואציה שכזו אמורה הייתה לשלוח את מחיר הזהב והכסף לסטרטוספירה, הלא כן? היות ושום מהלך משמעותי אינו מתרחש בוואקום, אני מעריך שהדבר יתרחש בד בבד עם התפרצות דפלציונית קצרה וכואבת. זה יכול לקרות במידה והציפיות למיתון בכלכלה העולמית יתממשו, והבורסות פעם נוספת יפלו, מוחקות את השגיהן מן החודשים האחרונים. התפרצות שכזו תספק לבנק המרכזי של ארה״ב את התירוץ אשר נחוץ לו על מנת לחדול ממלחמתו באינפלציה, ולשוב למדיניות מרחיבה. אני מצפה למפולת הזו לפחות חצי שנה, ואני מאמין שהיא סוף סוף כאן.

אירועים אלו מתרחשים בד בבד שמשהו אחר בשוק הכסף קורס, והוא תנועת WallStreetSilver. צר לי לבשר, אולם התנועה אשר חרטה על דגלה את ההשקעה במתכת הכסף, במטרה לייבש את בורסת הסחורות ממטילים פיזיים ולשים סוף למניפולציות בשוק זה, נקלעה לסקנדל. אחד ממנהיגיה, אדם אשר מכונה ג׳ים לואיס (ואולי שמו האמיתי הוא ג׳יימס מוריסון?), התגלה כנחש צפעוני. השמועות גורסות כי מאחורי הקלעים הוא השתלט על התנועה, דחק החוצה את שאר המייסדים, ניפח באופן מלאכותי את מספר החברים, השתמש בה מנת לשווק את מניותיהן של חברות כרייה, וגרף הון לכיסו. לי אישית היתה אינטראקציה שלילית עם ג׳ים לואיס, ומזה זמן רב חשדתי שהוא טיפוס שלילי. אולם המציאות כנראה גרועה בהרבה מכפי שחשבתי. מהודעותיו האחרונות משתמע כי הוא מעולם לא האמין באמת במטרותיה של התנועה, ורק ניצל אותה על מנת לקדם את עצמו. בדרך הוא הצליח לקומם עליו כמה מן הכותבים הפופולריים ביותר בקבוצה, ולגרום להם לפרוש ולהקים קבוצה מתחרה בשם SilverDegenClub.

אני רוצה להאמין שג׳ים לואיס איננו מייצג את קהילת WallStreetSilver, וכי תפוח רקוב אחד אינו מעיד על המטע כולו. בשנתיים האחרונות פגשתי שם אנשים מקסימים, אשר מאמינים באמת ובתמים כי הם יכולים לשפר את העולם, על ידי שינוי השיטה המוניטרית שתחתיה אנו חיים, וחזרה לכסף אשר מגובה על ידי סחורה. ברחבי העולם ישנם מליוני בני אדם אשר מעולם לא שמעו על WallStreetSilver, ובכל זאת מודעים לסכנת האינפלציה, ונעזרים במתכות יקרות על מנת להגן על חסכונותיהם. הם ימשיכו לעשות זאת ללא שום קשר למה שקורה באיזה פורום באתר Reddit, ואני מאמין שהם יביאו את השיטה המושחתת הנוכחית לקיצה.

7 תגובות ל-“כספסוף

 1. להערכתי מחיר מתכת הכסף והזהב יקרסו לאחר שתהיה מפולת בבורסה, וזה יקרה דיי בקרוב…. בשלב מסויים משהו ישבר במערכת המוניטרית, כאשר בנקים יעמדו בסכנה של פשיטת רגל, ואז הפד יבהל ויסוג מהמדיניות המהדקת ויוריד את שער הריבית, ויתחיל להפעיל שוב את המדפסת…. בשלב זה הציבור יתחיל לאבד את האמון בדולר, ואז תתחיל נהירה לכסף ולזהב, ואז השמיים הם הגבול

 2. היי אורן.
  האם לדעתך מה שאנחנו רואים אצלנו כאיומי משיכת פקדונות
  עלולה לגרום לריצה בנקאית? האם לשם מכוונים? אנחנו אוהבים להיות ראשונים חח

  ברגע שהתקשורת מפרסמת ומפמפמת בדמרקר ,גלובס,YNET
  אז הגיוני כי מדובר בשאריות הגדולים כבר משכו והפמפומים היא הזהרה לסרדינים דגי רקק כי מערכת הבנקאית שלנו בסכנה.

  • שלום –
   יש לי הרגשה שמדובר בשטויות, ושזה רק חלק מן הקמפיין הפוליטי כנגד הרפורמה במערכת המשפט. אני לא הצבעתי בבחירות האחרונות, ואני לא תומך בממשלה הנוכחית, אולם אני גם לא תומך במערכת המשפט במדינת ישראל, אשר לדעתי עברה תהליך של פוליטיזציה והשחתה. אני רואה במאבק הנוכחי כניסיון לשמר את אחד ממוקדי הכוח הבלתי-נבחרים ובלתי-דמוקרטיים של השמאל. על מנת להשיג זאת הם מוכנים גם להקריב את דירוג האשראי של מדינת ישראל, ולהפיץ שמועות בעולם כאילו מדינת ישראל כבר אינה בטוחה להשקעה (מה שמעורר דאגה בקרב גופים בינלאומיים, ומאפשר לתקשורת לאחר מכן לצאת בכותרות סנסציוניות). בקיצור – ספין פוליטי ותו לא.

   אם יש דבר מה שבאמת מסכן את המערכת הבנקאית בישראל, הרי זה התפוצצות בועת הנדל״ן עקב עליית הריבית.

  • אורן תודה.

   להלן לינק מלפני כמה ימים שפורסם בפודקסט של אריה מליניאק רדיו 103. יש שם מנהלת השקעות שמספרת על בריחת הון מישראל ביתר שאת לשוויץ וגם של אנשים רגילים מהשורה.
   כולם מדברים על המרה מטבעות חוץ וכו בכל האתרים ואפילו הטוקבקים הס מלהזכיר מתכות יקרות כאילו מדובר בסוד כמוס או איש לא חושב כי מדבר באופציה למטבע.

   כאשר מנהלת ההשקעות אומרת שוויץ היא עצמה מממסכת עשן ולא מזכירה את המילה" זהב" הרי מה יש בשוויץ אם לא בעיקר כספות והמרת המטבע לזהב? שזה היציבות האולטמטיבית. גם מנהלי ההשקעות מפחדים מלהזכיר זהב בזרגון.

   להלן הלינק מלפני יומיים.

   https://www.maariv.co.il/business/economic/israel/Article-979567

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s