ריקוד המכונה

אז כפי שבוודאי שמעתם, מדעני מחשבים רשמו לאחרונה השגים משמעותיים בתחום הבינה המלאכותית. מה שבעבר הלא-רחוק נראה היה כמדע בדיוני, הולך וקורם גידים לנגד עינינו. התוכנה אשר נקראת ChatGPT, מבית חברת OpenAI, מסוגלת לנהל שיחה באופן טבעי ומשכנע. היא אף מסוגלת לבצע משימות שונות, כגון לכתוב מאמר, תסריט או פיסת תוכנה, ולשפר את התוצאה בהתאם למשוב שהיא מקבלת. גרסאות אחרות אשר יצאו לשוק מסוגלות לייצר ציורים, תצלומים או קטעי וידאו, על בסיס תיאור מילולי בלבד. התוצאות הן עדיין בלתי מושלמות, ולעיתים אף ממש מוזרות, אולם הן משתפרות במהירות מפחידה. אם עד לפני זמן לא רב הן היו בגדר קוריוז, הרי שכעת הן מסוגלות להתחרות במה שבן אנוש מסוגל לייצר, וכמובן עושות זאת בשבריר מן הזמן והמאמץ שבן אנוש צריך היה להשקיע.

רוב בני האדם מן הסתם יאמצו את הטכנולוגיה הזו בהתלהבות. תלמידי תיכון ישמחו לגלות ש-ChatGPT מסוגל להכין עבורם את שיעורי הבית, וסטודנטים באוניברסיטה ישתמשו בו כדי לרשום עבודה סמינריונית. מתכנתים ירצו שהרובוט יכתוב את התוכנה עבורם, ואפילו חברי כנסת ישתמשו בו כדי לנסח את חוקיהם. אולם כלכלנים מסוגלים לראות צעד הלאה, ולהבין שקיומה של אינטליגנציה מלאכותית שכזו מייתר את קיומה של האינטליגנציה האנושית. אם הרובוט מסוגל לכתוב עבור התלמיד את שיעורי הבית, אזי מה הטעם בשיעורי בית מלכתחילה? אם הרובוט מסוגל לכתוב עבודה סמינריונית, אז מה הטעם בתואר אקדמי? אם הוא כותב תוכנה בדיוק כמו המתכנתים, אז מה הטעם לשלם להם משכורת? אם הוא ממילא מנסח את החוקים שלנו, אז לשם מה אנו זקוקים למחוקקים?

כאשר בני האדם המציאו את המכונית, מליוני סייסים הפכו בין לילה למובטלים. מעולם לא התאבלנו על כך יותר מדי, משום במקביל נוצרו מיליוני משרות חדשות במכונאות רכב. בשורה התחתונה הטכנולוגיה רק הועילה לאנושות. היא הפכה את התחבורה לזולה ונגישה יותר, ופתחה בפנינו אינספור אפשרויות חדשות. כנ״ל אפשר לומר על המצאת התעופה, הטלוויזיה, או המחשב האישי. המכשירים הללו לא החליפו אותנו, הם רק העצימו את יכולותינו. אך לראשונה ניצבת בפנינו טכנולוגיה אשר עלולה לייתר לחלוטין את בני האדם. היא דוחקת את רגלינו מן העולם אשר בו שלטנו עד עתה ללא עוררין – עולם המחשבה.

עלינו להביט מספר צעדים קדימה ולהבין שהבינה המלאכותית מייתרת מגוון עצום של מקצועות חופשיים. הראשונים ללכת יהיו מן הסתם העיתונאים, אשר ממילא כבר מזמן לא מכתתים את רגליהם אל השטח על מנת לאסוף מידע, ומסתמכים על המקורות הזמינים ברשת האינטרנט. הבינה המלאכותית תוכל להחליף אותם בקלות. גם אם המאמרים שהיא תייצר ישמעו לנו מלאכותיים וגנריים במקצת, מה בכך? הרי ממילא מרבית העיתונאים בימינו אינם מפגינים שום יצירתיות בכתיבתם. הבאים בתור יהיו המעצבים הגרפיים. לא עוד ישמעו טרוניות מכיוון הסטודיו, בשעה שהלקוח ירצה להגדיל את הלוגו שלו, או לשנות את צבע האריזה לוורוד בוהק. כל דרישה תתממש כהרף עין, מניבה עיצובים צעקניים וחסרי טעם, בדיוק כפי שהלקוחות אוהבים.

חכו, זוהי רק ההתחלה! גם ארכיטקטים יהפכו עד מהירה למיותרים. הרי מרביתם אינם הוגים את צורתו של גורד השחקים הבא, אלא רק משרטטים את חדר השירותים. משרדי אדריכלות יוכלו לפטר תשעים אחוז מעובדיהם, מבלי לפגוע כהוא זה בתפוקה. אחריהם יוקרבו עורכי הדין ורואי החשבון. הרי האינטליגנציה המלאכותית תוכל בקלות לנסח חוזים ולאזן מאזנים. לבסוף ישלחו הביתה גם המתכנתים. מה הטעם לשלם משכורות עתק למתכנתים אנושיים, אם הרובוט מסוגל לכתוב תוכנה באותה הרמה? הוא אפילו לא דורש בר סלטים, או חדר יוגה.

וכך נמצא את עצמנו במציאות דיסטופית, שבה תשעה מכל עשרה עובדים הם מובטלים. ואין הכוונה לעובדי הכפיים הפשוטים וחסרי ההשכלה, אלא דווקא לעובדים המשכילים ביותר, אלו שמרכיבים את מעמד הביניים. יש הסבורים שזהו דווקא דבר טוב, וכי בני האדם יוכלו מעתה ואילך להקדיש את זמנם לפעילויות פנאי כגון ספורט, טיולים ובילויים. המכונות יעבדו עבורנו, כך הם מדמיינים לעצמם, ואנו נקבל את כל צרכינו מבלי לנקוף אצבע. אך המציאות בדרך כלל פחות וורודה מן הדימיון. אותם אלו אשר יחלשו על האינטליגנציה המלאכותית כנראה לא ירצו לחלוק עימנו את כל השפע שהיא תייצר. הם עשויים לזרוק לנו כמה פירורים, על מנת שנשב בשקט. אך את חלק הארי הם ישמרו לעצמם, משום שזהו הטבע האנושי. ואם נתקומם, מה מונע מהם מלשלוח צבא של רובוטים לטבוח בנו? יש לציין שכבר עתה נעשה שימוש באינטליגנציה מלאכותית על מנת לאתר ברשתות החברתיות פוסטים ״בלתי-רצויים״ מבחינה פוליטית, ולצנזר אותם. כך שלאליטה אין שום עכבה מוסרית מלעשות שימוש לרעה בטכנולוגיה הזו.

צר לי שאני מוצא את עצמי במחנה של ה״לודיטים״, אלו אשר מנופפים אגרוף זועם כנגד הטכנולוגיה החדשה אשר מאיימת לנשל אותם מתפקידם. אך הפעם זהו כורח המציאות. האינטליגנציה המלאכותית אינה המצאה אשר נועדה להיטיב עם האנושות. היא נועדה על מנת להחליף את האנושות. המדענים אשר מפתחים אותה דומים לאותם פיזיקאי גרעין אשר המציאו את הפצצה הגרעינית. הם ללא ספק אנשים גאוניים, אך הם משחררים אל העולם כוח, אשר את השלכותיו הם לאו דווקא מסוגלים לחזות.

5 תגובות ל-“ריקוד המכונה

 1. הלוואי שתחליף את האנושות. שלא נצטרך לעבוד יותר. מה רע?

  הפתרון לאבטלה הוא מס ערך קרקע שיממן UBI ויבטל את כל שאר המיסים.

  בסרטון הראשון הזכרתי את עניין האבטלה מאוטומציה כבעיה שניתן לפתור ובסרטון השני הצגתי את הפתרון

  • אני חוזר ומציג את עמדתי, שלאליטות לא אכפת יותר מדי מן המובטלים. הסיבה היחידה שהן זורקות להם כמה פירורים, זה כדי שישבו בשקט ולא יתקוממו. אך אם יהיו יותר מדי מובטלים, והדרישות שלהם יהיו יותר מדי קולניות, הן פשוט יפטרו מהם. כבר עתה האליטות אומרות לנו שיש יותר מדי בני אדם בעולם, ושאנחנו יותר מדי מזהמים את הסביבה. הדרך מכאן ועד למחנה ריכוז לא ארוכה. מה שאמרתי זה עתה נשמע מזעזע. אבל חישבו על זה כך – מדוע הממשלה זקוקה לעם? כדי שנעבוד, נשרת בצבא ונשלם מסים. אז למה היא זקוקה לנו, אם אנחנו ממילא לא עובדים? הרבה יותר קל לשלוט על צבא של רובוטים ציתניים…

   • לשלם UBI לאנשים מתוך ערך הקרקע ירגיע אותם, וזה פחות מסוכן וקשה מלהכניס אותם למחנות ריכוז, שאז ההתקוממות תהיה בלתי נמנעת.

    בכל מקרה להילחם באוטומיזציה לא יעשה כלום חוץ מלתת יתרון לסין ומדינות אחרות שלא ילחמו בה אלא ישתמשו בה לטובתן… אני לא רואה סיבה לפחד מהאוטומיזציה, היא יכולה גם להיות בשימוש נגד הממשל. למשל, להקל על אנשים לעבור בין מדינות, וכך לחזק את התחרות בניהם ולגרום לליברליזציה של השוק.

 2. תודה על המאמר.
  אורן לדעתי אתה צודק המציאות בעתיד תהפוך לקטלנית לא סתם היו סירטונים של הררי שאמר במפורש שרוב האוכלוסיה מיותרת. אמרה כזו למי שמקורב לקודקוד הפרמידה נאמרת רק לאחר שראו ממש את הבלו פרינט התוכניות ,הטכנולגיות שנמצאות ועדיין לא מיושמות עד אשר השטח מיושר כמו לפני שבונים גורד שחקים על הר מביאים D9 ומפרקים את הכל או אז בונים את המגדל (בבל) הבא כמובן שצריך את עובדי הכפיים וכו אח"כ ניתן להיפטר מהם…

  עצוב לראות שכל העולם הסכים לזה וגם …

  עכשיו שיש להם לאליטה את כל הדאטה כולל בנקי דנא …שנלקחו באמתלות…תו כתום לבית קפה הם יודעים הכל ברמת המיקרון החופש נילקח בבחירה כי רצינו לטוס לרודוס .

  העתיד הולך להיות אפל רק מי שמקורב לצלחת בו בטח קיימים תנאי סף לקבלה למועדון(תקשורת-רפואה-כל הנהנתנים לעצמם) רובם מכרו את כולם וכך קנו נאמנותם להנות מהטרקלין עם שמפניה מחייכים בעוד רואים את יתר בני האדם האחים שלהם מנקשים עשב אוכלים חרקים. בדיוק כמו בספר ובסרט "איליסיום"

  יש דבר אחד שהם לא פיצחו וזה ההקראיות שום AI אין לו את הבינה לבצע זאת בשביל זה יש צורך בפרומנים-אדרנלין-גלוקוז-דופומין רק לבני אנוש יש את יכולות האינטואציה ויצירתיות פורצת דרך שמתקבלת מיסורים סבל כל דבר שמערבב את הכימיקלים בנפש.
  ללא יכולת פיצוח ההקראיות האליטה אימפוטנטית… לא משנה כמה האלגוריתים שלהם עילוי.

 3. בעיה עם השתלטות החדשנות/ טכנולוגיה / בינה מלאכותית .
  הם לא נבחרו על ידי רוב העם.
  ולא קיבלו אישור לייתר מקצועות ומשרות
  הם קודמו על ידי לוביזים משומן וססמאות חברתיות.
  ההשתלטות התרחשה במהלך 5 מערכות בחירות
  ב 5.שנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s