בקטן, בעמוד תשע

Biden Scandalבימים האחרונים הרשת גועשת, לאור פירסום עדויות חדשות בנוגע לשחיתות של משפחת ביידן. מזה זמן רב הסתובבו שמועות לפיהן האנטר ביידן, בנו של המועמד לנשיאות ארה״ב ג׳ו ביידן, עשה הון ממכירת גישה לאביו לחברות שונות ברחבי העולם. על פי שמועות אלו, הבן הלא-יוצלח, אשר בשעות הפנאי נוהג לעשן קראק, קיבל באורח פלא משרה יוקרתית במועצת המנהלים של חברת האנרגיה האוקראינית ׳בוריסמה׳, הכוללת משכורת של עשרות אלפי דולרים בחודש, אף על פי שהוא אינו מתגורר באוקראינה, דובר את השפה או יודע דבר אודות תעשיית הגז. על פי השמועות, בתמורה למשרה הנחשקת זכתה חברת ׳בוריסמה׳ לגישה ישירה לממשל אובמה, כאשר ג׳ו ביידן שימש כסגן הנשיא. מדובר בסקנדל בוטה במיוחד, לאור העובדה שג׳ו ביידן צולם כאשר הוא מתרברב קבל עם ועדה, כיצד איים על ראש ממשלת אוקראינה, שיעצור ערבויות אמריקאיות בסך מיליארד דולר לממשלת אוקראינה, אם הלה לא יפטר לאלתר את ויקטור שוקין, התובע אשר ניסה לחקור את הפרשה. לפי דברי ביידן עצמו, האיום הצליח והתובע פוטר תוך פחות משש שעות.

עד כה רשויות החוק בארה״ב נמנעו מלחקור את האנטר ביידן בנושא, ואמצעי התקשורת בארה״ב נמנעו מלדווח על הפרשה. אולם בימים האחרונים החל קמפיין טראמפ לפרסם עדויות חדשות, אשר מוכיחות לכאורה כי לא מדובר בהאשמות שווא. העדויות הושגו כאשר מחשב נייד אשר היה שייך להאנטר ביידן נמסר לתיקון, והטכנאי אשר טיפל בו נחרד מן החומרים אשר מצא עליו. הוא מסר עותק מן הדיסק הקשיח למשטרה הפדרלית, ועותק נוסף מסר לרודי ג׳וליאני, לשעבר ראש העיר של ניו-יורק וכיום עו״ד של הנשיא טראמפ. מן התכתובות שנמצאו על גבי המחשב עולה כי האנטר ביידן שימש כצינור להעברת דמי שוחד לג׳ו ביידן, וכי חברת ׳בוריסמה׳ לא היתה היחידה שהשתמשה בשירותיו על מנת לזכות בטובות הנאה מסגן הנשיא. כפי שטאקר קרלסון מחדשות ׳פוקס׳ מנסח זאת, נראה שמדיניות החוץ של ארה״ב עוצבה על פי האינטרס הכלכלי של ג׳ו ביידן.

מדובר באחת מפרשות השחיתות הגרועות ביותר אשר התפרסמו מעולם. אך כיצד בחרה התקשורת בארה״ב להתייחס אליה? בשתיקה מוחלטת. בעמוד הבית של CNN אין לכך כל התייחסות. בעמוד הבית של MSNBC ישנה כתבה אשר טוענת כי רודי ג׳וליאני הוא קורבן לקנוניה רוסית לפירסום אינפורמציה שקרית. אם תסתכלו היטב בצילומי המסך שצירפתי, כמעט כל אייטם בעמוד הראשי של שני האתרים הללו מתייחס באופן שלילי כלשהו לנשיא טראמפ או למפלגה הרפובליקנית, אך לא תיאמר ולו מילה אחת אודות השחיתות לכאורה של ביידן. לדעתי, העמדה החד-צדדית הזו חושפת את ערוותה של התקשורת האמריקאית כשופר התעמולה של המפלגה הדמוקרטית, וכמי שפשטה לחלוטין את הרגל מבחינה מוסרית.

CNN screenshot october 16th 2020MSNBC screenshot october 16th 2020

בניסיון נואש לעצור את פירסומה של הפרשה, רשת טוויטר השעתה את החשבון של קמפיין טראמפ, ואף מונעת באופן אקטיבי ממשתמשיה מפירסום הקישור למאמר בניו-יורק פוסט, אשר עוסק בפרשה. רשת פייסבוק נקטה בצעדים דומים. התירוץ לחסימה הינו שמדובר בחומרים שהושגו במרמה, וכי ישנו חשש שהם מזוייפים. אולם כמובן שסטנדרט זה מעולם לא יושם כלפי שלל הפרשיות אשר יוחסו לדונלד טראמפ במהלך ארבעת השנים האחרונות, החל מן הטענה שהוא משמש בתור סוכן של ממשלת רוסיה וכלה ביחסיו עם יצאניות. כל בדל שמועה אודות טראמפ, בלתי מבוסס ככל שיהיה, פורסם בהרחבה וללא מפריע. אך כאשר מדובר בנציג המפלגה הדמוקרטית, ׳פתאום׳ נזכרו ברשתות החברתיות שהן מחוייבות לאמינות הפירסומים.

הסקנדל של הנטר בידן כפי שדווח בידיעות אחרונות

כיצד מתייחסים אצלנו בישראל לפרשה? ובכן, ׳ידיעות אחרונות׳ פירסם אודות כך ידיעה קטנטנה, בעמוד תשע של העיתון. אינני מתבדח – היא התפרסמה לצד מודעות האבל, וסיפור אודות ברבור מגן החיות התנ״כי. בידיעה עצמה, הכתבת ציפי שמילוביץ מתייחסת להאשמות עצמן במשפט אחד בלבד, וללא הרחבה. בנוסף, היא מסייגת את הדברים בעזרת המילה ״לכאורה״, אשר אהובה כל כך על העיתונאים. להזכירם, כאשר אותה כתבת דיווחה לראשונה אודות פרשיית ג׳וסי סמולט, אותו שחקן טלוויזיה אשר שיקר וטען כי תומכי טראמפ תקפו אותו באישון לילה ברחובות העיר שיקגו, שפכו עליו אקונומיקה וקשרו חבל על צווארו, המילה ״לכאורה״ לא הופיעה בשום מקום בכתבה. מתקבל הרושם ש׳ידיעות אחרונות׳ מצטרף למאמצים לקבור את הסיפור הזה, וכי את המאמר הזעיר הזה הם פירסמו אך ורק כדי לצאת ידי חובה.

אם למישהו היה ספק באיזה עידן של ריקבון אנו חיים, הפרשיה הזו צריכה לשמש כהוכחה סופית. עיתון ׳ידיעות אחרונות׳ מציג את עצמו כאביר הדמוקרטיה וטוהר המידות. הוא מדווח בהרחבה על כל חשד לשחיתות מצד בנימין נתניהו, ומפרסם כתבות ארסיות אודות כל פליטת פה מביכה של דונלד טראמפ. אך כאשר מתגלה כי השחיתות חגגה בממשלו של ברק אובמה, הדבר מתקבל בקול דממה דקה. בדיוק כמו מקביליו בארה״ב, העניין שלו בשחיתות מוגבל לצד אחד בלבד של המפה הפוליטית.

6 תגובות ל-“בקטן, בעמוד תשע

 1. טראמפ תוקע לגלובליסטים עם השקפות העולם הקומוניסטיות את התוכניות(לפחות ככה זה נראה אם הכול זו לא הצגה אחת גדולה). ברור שהם יעשו הכול לקבור את סיפורי השחיתות של הבובה הסנילית שהם מנסים לשים בבית הלבן ,במקביל הIMF פרסמו מאמר בשם "ברטון וודס החדש". https://www.imf.org/en/News/Articles/2020/10/15/sp101520-a-new-bretton-woods-moment
  נכתב על ידי "כלכלנית" עם PhD מאוניברסיטה על שם קארל מרקס שמצותת בנוסף את קיינס. אין כמו ארוע טרור,שינוי אקלים, או מגיפה טובה כדי שהאליטות יוכלו לשלוף תוכניות מגירה בפומבי מבלי שאף אחד כמעט ישים לב לטובת כרסום בחופש ובזכויות שלנו.

  • תודה שקישרת לסרטון הזה.
   ראיתי ידיעה אודותיו אתמול, אך התקשיתי לאתר את הפירסום המקורי.
   גם אני נחרדתי ממתק השפתיים ומן האופטימיות הקורנת של הגברת. הניסיון מלמד שככל שהתוכנית נעטפת ביותר מילים יפות, כך היא יותר זדונית. אני צריך להקשיב לזה שוב כדי לנסות לחלץ את המשמעות האמיתית של ההכרזה מבין כל הקלישאות.

   תוספת: אוקי, קראתי את הנוסח המלא, ואני לא מוצא בו שום חידוש משמעותי, רק חזרה על דברים שנאמרו לפני המשבר הנוכחי – שממשלות צריכות להוציא יותר על חינוך, בריאות, תשתיות ״ירוקות״ וכן הלאה וכן הלאה. כן יש שם הודאה בכך שהצמיחה לא תשוב בקרוב, ושהחובות הלאומיים אינם ברי קיימא. אבל מעבר לכותרת לא מצאתי שם שום רמז לכוונה לייסד שיטה מוניטרית חדשה, ונראה לי שציבור הפרשנים מעניק יותר מדי משמעות לביטוי ״רגע ברטון-וודס חדש״.

   • אני מסכים שאין שם מידע חדש עבור מי שעוקב מקרוב. אבל בעיני זה מצטרף למכלול של דברים שאנחנו כן יודעים ושמענו עליהם ודברים שנעשים בחדרי חדרים. הטיפטופים האלו מגיעים לאט ואנחנו רואים את הכול בהילוך איטי כי אנחנו עוקבים מקרוב אחרי זה לא כמו הציבור הרחב. Raoul Paul תימצת את חלק מהדברים כולל סקר שהIMF עשו אתמול

    הם יודעים שהמערכת צריכה לעבור איפוס/שינוי כמו שקרה כבר מספר פעמים בעבר וגם מסוקר בצורה מעולה בבלוג. אני כמובן לא יודע אם התהליך כולו יקח עוד שנה או עוד עשור אבל לשם לדעתי אנחנו צועדים.

   • אמת. אכן ישנן שמועות אודות יוזמה חדשה של הפדרל רזרב, לפיה לכל אזרח ואזרח בארה״ב יפתח חשבון אצל הפדרל רזרב, בדיוק כמו שיש כיום לבנקים המסחריים. על פי גרסאות מסויימות חשבון זה יאפשר לפד להלוות לכל אזרח ישירות, ובאופן זה לעקוף את הבנקים המסחריים. היות ולבנק המרכזי לא אכפת להפסיד כסף, הוא יוכל להיות יותר נדיב במדיניות ההלוואות שלו. בגרסאות אחרות הפדרל רזרב ישתמש בחשבונות אלו על מנת לתת לציבור מענקים תלויי זמן, אשר תוקפם יפוג לאחר זמן מה ולפיכך האזרחים ימהרו לבזבז אותם במקום לחסוך אותם. בכל מקרה הכוונה היא זהה – לאפשר לבנק המרכזי לייצר יותר אינפלציה, תוך עקיפת הבנקים המסחריים אשר לטעמו אינם מחלקים לציבור מספיק אשראי. כמו כן הדבר מהווה דיגיטציה סופית של הדולר, היות ואת כספי הפד לא ניתן יהיה למשוך כשטרות פיזיים או להעביר לחשבון בבנק מסחרי, אלא רק לבזבז אותם. נחיה ונראה אם יש בתיאוריה הזו ממש.

 2. פינגבק: גחלת הדמוקרטיה | מבוא לקלקלה·

 3. פינגבק: קוץ ואליה בו | מבוא לקלקלה·

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s