פיל בחנות חרסינה

בשלב הנוכחי, איש אינו מכחיש עוד שאנו שרויים במשבר. בחודש יוני נכנס מדד ה-S&P500 באופן רשמי לטריטוריה דובית. בכך הוא הצטרף למדד הנאסד״ק, אשר מתחילת השנה איבד כשליש מערכו. שוק הקריפטו חטף גם הוא מהלומה, כאשר הביטקוין צנח מתחת לרף עשרים אלף הדולרים, מחיר אשר רבים האמינו שישמש כתמיכה. האופוריה אשר שלטה עד לאחרונה בשווקים התחלפה בפאניקה. הצמרת הכלכלית הבינה סוף סוף שהאינפלציה איננה תופעה חולפת, וכי שוק ההון הממונף לעייפה אינו מסוגל לעמוד בהעלאות הריבית אשר נדרשות על מנת לעצור אותה. לראשונה היא מהרהרת באפשרות של מיתון אמיתי, כזה שבו הפדרל רזרב אינו יכול להיחלץ לעזרה.

לעניות דעתי, מה שראינו עד עתה הוא רק ההתחלה. הנסיגה בבורסות, עד כמה שהיתה חריפה במצטבר, התרחשה באופן מדוד ומסודר. בכל פעם שהמדדים ירדו בשלושה אחוזים, הם תיקנו בשני אחוזים כלפי מעלה. מכאן שיש עדיין ציבור גדול שטרם הפנים את מימדי הבעיה, ומתייחס לכל שפל בתור הזדמנות קנייה. הניסיון מלמד ששוק ההון לא ימצא את התחתית שלו, כל עוד שהציבור הזה לא יתייאש וימכור. מעשית, אין לבורסה סיבה אמיתית לשנות כיוון, כל עוד שהבנק המרכזי בארה״ב אינו משנה כיוון. מתחילת השנה העלה הפדרל רזרב את הריבית באחד וחצי אחוזים. זוהי העלאת הריבית האגרסיבית ביותר אשר ראינו מאז שנות התשעים. היא אינה מספקת על מנת להילחם באינפלציה, אשר עומדת כעת על למעלה משמונה אחוזים בשנה, אולם היא בהחלט מספקת על מנת להרוג את כלכלת הצריכה והחוב אשר התפתחה בעשורים האחרונים בארה״ב.

ספק אם לצרכן הממוצע, אשר מתקשה לעמוד במחירי המזון והדלק הגואים, יש מספיק כסף על מנת לרכוש שטויות באמזון, או לשלם עבור שירותי סטרימינג כמו נטפליקס. ההוצאות הבלתי הכרחיות הללו הן הראשונות אשר יוקרבו, על מנת שהאמריקאים יוכלו להמשיך לאכול ולנהוג מדי יום לעבודה. הקורבנות הבאים יהיו חברות טכנולוגיה כגון גוגל ופייסבוק, אשר מרבית הכנסותיהן מגיעה מפירסום של כל אותם מוצרים ושירותים בלתי הכרחיים. אלו בתורן יאלצו לצמצם את מצבת העובדים שלהן על מנת לקצץ בהוצאות, והנה קיבלנו את גלי הפיטורין, אשר מבשרים על בואו של כל מיתון. הבא בתור יהיה שוק הנדל״ן בארה״ב, אשר לאחר פרוץ מגיפת הקורונה הגיע לטמפרטורת רתיחה. מי שיאבד את מקום עבודתו לא יוכל עוד לעמוד בתשלומי המשכנתא. כפי שראינו ב-2008, רבים יחדלו מלשלם, מתוך ידיעה כי תקופה ארוכה תחלוף בטרם הבנק יעקל את הנכס. זה לא פשוט לעשות זאת, כאשר מאות אלפי לווים מפסיקים לשלם בו זמנית.

כזכור, נתון הצמיחה של ארה״ב ברבעון הראשון של 2022 היה שלילי. בזמנו הצמרת הכלכלית פטרה זאת כלאחר יד, בתור חריגה סטטיסטית. אולם כעת עידכן סניף אטלנטה של הפדרל רזרב את תחזית הצמיחה שלו לרבעון השני כלפי מטה, למינוס 2.1 אחוזים. אם תחזית זו תתממש נקבל שני רבעונים רצופים של התכווצות, אשר מהווים אישור רשמי למיתון. כל עוד שזה אינו מתרחש, וכל עוד שהאבטלה בארה״ב אינה מזנקת, הפדרל רזרב יתקשה לתרץ שינוי במדיניותו. בחדרי חדרים ישנם מן הסתם קולות אשר קוראים לו לעצור את תהליך העלאת הריבית, ולחדש את הדפסת הדולרים יש מאין. אולם על מנת לשמור על כבודו יזדקק הבנק המרכזי לסיבה טובה על מנת לעשות זאת. עד אז הוא משול לפיל המשתולל בחנות חרסינה, משמיד את כל מה שהוא נוגע בו. מה שיוצא דופן במטפורה הזו, הוא שהפעם מדובר בחרסינה שהפיל ייצר במו ידיו. הסיבה היחידה בגללה הכלכלה האמריקאית כה שברירית, היא עשור שלם של ריבית אפסית והקלה כמותית.

אני רוצה לשוב ולדון בשוק הקריפטו, אשר בעיני מהווה את הדובדבן הרקוב בקצפת המורעלת הזאת, אשר מכונה שוק ההון. כאשר הביטקוין פרץ לראשונה לתודעה, היו סיבות להאמין כי מדובר באלטרנטיבה שפויה יותר לדולר. ההיצע המוגבל שלו, יחד עם האפשרות התיאורטית לחסוך ולנהל מסחר באופן אנונימי, הרחק מעיניה של הממשלה, קסמו לליברטריאנים רבים, אשר נואשו ממחירן המדשדש של המתכות היקרות. אך סימני האזהרה היו שם מלכתחילה. ממש כמו הדולר או האירו, מדובר במטבע שאינו מבוסס על סחורה, ולפיכך במידה וישנה ירידה בביקוש המוניטרי שלו, אין בנמצא צרכנים תעשייתיים אשר יתמכו במחירו. הדבר ייצר וולטיליות גבוהה במחיר, אשר הפכה את הביטקוין לבלתי מעשי לצרכי מסחר יומיומי, ולא אפשרה את התפתחותה של כלכלת ביטקוין אורגנית. מי שרכשו אותו בראש ובראשונה היו ספקולנטים, אשר קיוו לעשות רווחים זריזים מן העלייה המסחררת במחירו ותו לא. כלומר העניין שלהם בתחום היה תלוי בכך שהמחיר יוסיף לטפס, וצפוי היה להיעלם ברגע שבו המחיר יצנח.

אך מה שראינו במהלך השנתיים האחרונות צריך היה להוות תמרור אזהרה בולט עבור כולם. חלק ניכר מן הטריליונים שהפדרל רזרב הדפיס בתגובה למשבר הקורונה מצא את דרכו לשוק הקריפטו, מצית טירוף ספקולטיבי שכמותו מעולם לא נראה. אינספור מטבעות ואסימונים דיגיטליים צצו כפטריות לאחר הגשם, רובם ככולם ללא שום פעילות כלכלית מאחוריהם, או תרומה טכנולוגית כלשהי. הציבור (בעיקר הצעיר והבלתי מנוסה) הסתער עליהם כמוצא שלל רב, מעניק להם שווי שוק פנטסטי של עשרות מיליארדי דולרים, ללא שום סיבה נראית לעין. השיא מן הסתם היה כאשר החלו להיסחר אותם אסימונים המכונים NFT, אשר כביכול מאפשרים בעלות על קבצים דיגיטליים, ואנשים שילמו מיליוני דולרים תמורת ציורים של סלעים, או קריקטורות מטופשות של קופים. אף אדם שפוי בדעתו לא היה מייחס שווי כה רב ל״יצירות האמנות״ המפוקפקות הללו. אולם זה היה חסר חשיבות, משום שהרוכשים היו בטוחים שיצליחו למכור אותן הלאה תמורת סכומים אף יותר מופרכים. ועוד לא אמרנו מילה אודות חברות כגון ״צלסיוס״, אשר הבטיחו לציבור תשואה גבוהה באופן בלתי סביר עבור מטבעות הקריפטו שלהם, או על דרגת המינוף הגבוהה אשר שררה בתחום, ואיפשרה לאנשים לרכוש מטבעות דיגיטליים בכסף שאין להם.

כל אלו הם סימנים מובהקים של בועה ספקולטיבית, אשר עומדת להתפוצץ. אך רק קומץ של צדיקים בסדום כגון פיטר שיף (וגם עבדכם, אם יורשה לי לציין) התריעו על הסכנה הטמונה בשוק הזה. לעומתם, התקשורת הכלכלית בלעה את פיתיון הקריפטו ללא הסס. רשת CNBC אירחה ללא הרף מומחי ומשקיעי קריפטו, מהללת את התחום בתור העתיד של הטכנולוגיה. מפורסמים כגון דיוויד בקהאם, ג׳סטין ביבר וגווינית׳ פאלטרו השקיעו סכומי עתק בתחום. הפודקסטר הפופולרי ג׳ו רוגן הצהיר כי הפך למאמין, ורכש ביטקוין תמורת סכום ניכר. גם כאן אצלנו בארץ הקודש, הבלוגרית הפיננסית המכנה את עצמה באופן אירוני ״הסולידית״, המליצה לקוראיה לפני כחודשיים להשקיע אחוז קטן מהונם בביטקוין. במקרה שלה העיתוי היה אומלל במיוחד, שכן היה זה לאחר שהבועה כבר למעשה פקעה, ומאז איבד הביטקוין כשליש מערכו.

מאז ומתמיד טענתי שהעלייה המטאורית במחיר הביטקוין, ממש כמו במחיר מניות הטכנולוגיה בנאסד״ק, היא אך ורק תולדה של הדפסת הדולרים של הפד, וכי היא תיעלם ברגע שבו המדיניות הזו תיפסק. לדעתי מה שראינו בששת החודשים האחרונים מוכיח זאת מעבר לכל ספק. מאז השיא של נובמבר אשתקד, איבד הביטקוין למעלה מ-70% מערכו. שווי השוק הכולל של מטבעות הקריפטו התכווץ משלושה טריליון דולרים לפחות מטריליון אחד. אך יתכן שהגרוע מכל עוד לפנינו – אם נביט על גרף המחיר המעריכי ארוך הטווח של הביטקוין (אותו גרף אשר משקיעי קריפטו רבים נהגו עד לאחרונה לנפנף בו), נגלה שבמשך מרבית חייו בילה הביטקוין מעל לקו המגמה העליון, ובעיתות משבר נדירות ביקר לזמן קצר בקו התחתון. אך כעת הוא מאיים לשבור את קו התמיכה הזה כלפי מטה, ומתחתיו אין דבר למעט אוויר. אם זה יקרה, חוששני שהמפולת בשוק הקריפטו עלולה להימשך, עד שמחיר הביטקוין ירד לפחות לעשרת אלפים דולר (מספר יפה ועגול אשר עשוי לשמש כתמיכה אופקית). הוא עצמו עשוי לשרוד את המשבר הזה, בזכות קומץ משקיעים מסורים אשר מוכנים ללכת אחריו באש ובמים. אך אלפי מטבעות קריפטו אחרים (וחברות הסטארט-אפ אשר עומדות מאחוריהם) עלולים להיעלם כליל. הנזק מהתפוצצות של בועה שכזו הוא עצום, ומסוגל היה לבדו לחולל מיתון. שערו בנפשכם איזה משבר צפוי לנו, אם התפוצצות בועת הקריפטו היא רק חלק קטן ממנו.

מאמר זה לא יהיה שלם בלי התייחסות למחיר המתכות היקרות, אשר גם הוא סבל בחודשים האחרונים. מאז השיא האחרון אשר התרחש עם פרוץ המלחמה באוקראינה, מחיר הזהב נסוג ב-13%. אולם הפלא ופלא, הדבר בסך הכל השיב אותו למחיר שבו היה שרוי בתחילת השנה. בהשוואה לשוק המניות או לשוק האג״ח, אלו הם ביצועים טובים בהרבה. לעומת זאת, מחיר מתכת הכסף איבד מתחילת השנה 14%. זה אינו מפתיע, שכן הכסף הוא כיום בראש ובראשונה מתכת תעשייתית, ולנוכח המיתון הקרב ישנו צפי לירידה בביקוש התעשייתי. אך גם כאן הביצועים טובים יותר משל מדד ה-S&P500. מרבית הקוראים עשויים להתייחס לכך כאל נחמה פורתא. הרי אנחנו ללא ספק שרויים בהתפרצות אינפלציונית, והציפייה הייתה כי המתכות היקרות יגנו עלינו מפני האינפלציה. אני מבטיח לכם כי אני שותף לאכזבתכם, אך טרם הרמתי ידיים. אנו חיים בתקופה שבה דעתם של המשקיעים נשטפת מדי יום על ידי אינספור לשכות תעמולה, המתחזות לאמצעי תקשורת עצמאיים ולגיטימיים. מחירן המדשדש של המתכות היקרות משקף את ההתנייה הפסיכולוגית אשר הציבור עבר, לדבוק בנכסי הנייר ולהתרחק מנכסים פיזיים. כנראה שתידרש מנה נוספת של כאב, על מנת להבהיר להם כי המסיבה בשוק המניות, האג״ח והקריפטו הסתיימה, וכי הגיע העת לעבור למשהו חדש-ישן.

כפי שהסברנו קודם, מה שיביא את השינוי בדעת הקהל הוא ככל הנראה מהפך במדיניות הפדרל רזרב. ככל שהנתונים הכלכליים השליליים ייערמו, קובעי המדיניות ידאגו פחות ופחות לגבי האינפלציה, ויותר ויותר לגבי האבטלה. הדבר יהווה אישור סופי לכך שהאינפלציה אינה עומדת להיעלם בקרוב, וכי המשקיעים חייבים להתגונן מפניה. יתכן וזה יוביל להקלה מסויימת בשוק המניות. אולם מי שצפוי להרוויח מכך יותר מכל הן המתכות היקרות, אשר הוכיחו את עצמן שוב ושוב במהלך ההיסטוריה, בתור נכס המקלט הטוב ביותר בעיתות של סטגפלציה.

4 תגובות ל-“פיל בחנות חרסינה

 1. לדעתי, הכסף והזהב ימריאו בשלב שאנשים יאבדו את האמון במטבעות הפיאט, ולהערכתי זה יקח כמה שנים, עד אז על מנת להתגונן מפני הסטיגפלציה כדאי להיצמד להשקעה בחברות שפועלות בתחום המשאבים החיונים אשר יכולות להעלות מחירים מבלי שהביקוש יפגע….כגון דשנים, תרופות, אספקת מים, וגם חברות בתחום יצור כלי נשק להערכתי לא יפגעו

  • הערכה שלך הייתה נכונה באם לא הייתה מתרחשת מגיפה.
   בגלל המגיפה וכל התהליכים מסביב יצרו "צלחת פטרי" עם יכולת הכפלה של קרינה מייננת . זה נס שזה לא קרה עד אתמול לכן הטווח הוא כמעט מידי! הפד ישלוף קסמים מהכובע ויכול למשוך זאת עוד ועוד… אבל לחוקי פיסיקה יש חוקים משלהם.

   מתחת לפני השטח יש תזוזות קטלניות על פני השטח הכל רגוע וכולם מחייכים וזה הכי מפחיד. כי המנהיגים לא מזהירים את האזרחים להתכונן וכאשר ההוריקן יכנס המערכות יקרסו איש איש לעצמו…. גם אם מדובר באופן זמני. בזמני הזה עדיף לסגור את הדלתות של הבית לכמה שבועות.(הכוונה גלובלית )

   הנורות שלי נדלקו ברגע שהקשבתי לפני כמה שנים לכתבוים-ות "הקל(ל)קלה" שישפרצו מידע מהונדס לכוון את הרבים לסוג של השקעות שמשרת בסופו של דבר את משלמי המשכורות העתק שלהם(מולטי אולגרכים הם השליטים אצלם הכסף )

   כל אדם מסוגי נחשב להזוי ואקסנטרי עד שמגלים כי היה מציאותי אבל זה כבר מאוחר "לנורמלים" שיושבים בבתי קפה משחקים בבורסה נכנסים לרכב ליסינג גרים באימא של המושבות ומבחינתם בחיוך הזחוח מבושמים היטב ……כולם על …טטט שלהם. כי החיים מחייכים להם בקריפטו -אופציות וסטטוס מדומה ואלטיסטי
   שהינה אשליה שהאלטיסטים האמיתיים יצרו להם דרך צינורות הפצת המידע קרי תקשורת-פרסומות-תוכניות בוקר וכל מיני קריינים חצי אלהים שמשדרים פייק ברמה הכי זדונית שיש כי להם עצמם יש משכורת גבוה מעמד נכסי נדלן ופינוקים בלי מאמץ בעוד כל האחרים נאנקים למטה בפרנסה ורמת חיים מכמות הנייר הבלתי נתפשת שהדפיסו באמריקה.

   גלי פיטורים ענקיים בהייטק בפתח ההייטיקסט "היהיר" שלעג לנחותים הולך לעבוד בכל עבודה בכדי לשמר את רמת החיים שהיה מורגל(זה כמובן אקמול)

   וגלי פיטורים בצווארון הכחול עוד יותר. לכן הסערה המושלת ממש בפתח.

  • שלום –
   אני לא מת, וגם לא עזבתי את הארץ.
   אני פשוט עסוק עד מעל לראש, ואין לי פנאי לכתוב. על אף שכל כך הרבה מתרחש בזירה הכלכלית והפוליטית, והייתי שמח לתעד את כל האירועים הללו, לצערי יש סדרי עדיפויות.
   לשאלותיך האחרות – אין לי השכלה פורמלית בכלכלה. אני מהנדס אלקטרוניקה בהשכלתי, וכל הידע שיש לי לגבי כלכלה מגיע מקריאת מאמרים, האזנה להרצאות אונליין, ובייחוד – ממעקב יומיומי אחר המתרחש בשווקים המשוגעים הללו.
   ואם כבר אני כותב תגובה, אז אוסיף שאני צופה בתקופה הקרובה נסיגה משמעותית הן במדדי המניות, הן בקריפטו ובסופו של דבר גם בנדל״ן. ציבור המשקיעים מתחיל להפנים (סוף סוף) שהאינפלציה שאנו חווים אינה זמנית, וגם לא ניתנת להכרעה על ידי כמה העלאות ריבית. היא כבר הפכה להיות אינפלציה מערכתית, ולפיכך נגזר על הבנקים המרכזיים להמשיך ולשאוב נזילות מן המערכת, עד שמשהו ישבר. ה״משהו״ הזה יכול להיות מפולת רצינית בבורסות (ולא איטית ומסודרת כפי שראינו מתחילת השנה), קריסה של בנק גדול, וכדומה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s